Maseczka z ogórka - chcesz wiedzieć, jakie przynosi efekty i jak zrobić maseczkę z ogórka w domu? Dla kogo jest ona przeznaczona? I wreszcie - czy sam ogórek wystarczy, czy też dobrze jest połączyć go z innymi składnikami? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu artykułu.

Zielony ogórek ma swoje główne zastosowanie w kulinarnej części naszego życia. Kładziemy go na kanapki, dodajemy do sałatek i innych dań. Jest to zatem warzywo wykorzystywane przede wszystkim w kuchni. Dla wielu osób zaskakującym może być fakt, że ogórek jest niezwykle popularny w kosmetyce, jako składnik wielu produktów pielęgnacyjnych. Jakie są więc jego właściwości właśnie w tym obszarze?

Getty Images

Właściwości kosmetyczne ogórka

Ogórek przede wszystkim rewelacyjnie nawilża skórę, ponieważ składa się głównie z wody, a dodatkowo posiada takie samo pH jak ludzka skóra. Dzięki temu ułatwia wchłanianie się przez nią składników odżywczych i bardzo pozytywnie na nią wpływa. 

Ogórek zawiera witaminę C i K, które są pomocne przy problematycznej cerze, dodatkowo rozjaśnia ją i pomaga walczyć z przebarwieniami. Potas z  ogórka wspomaga nawilżenie skóry twarzy, a siarka ma działanie bakteriobójcze i regeneracyjne. Warto jeszcze wspomnieć, że witamina C bierze udział procesie produkcji kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry, a co za tym idzie - za jej ogólny wygląd. Poza tym jest też przeciwutleniaczem.

W letnie, gorące dni świetnie sprawdza się odświeżająca mgiełka z ogórka. Działa orzeźwiająco, ma rewelacyjny zapach i delikatnie łagodzi skórę po ekspozycji na słońce. Do wykonania mgiełki wystarczy zetrzeć ogórek tarką o małych oczkach i wycisnąć sok z otrzymanej papki - najlepiej do buteleczki ze spryskiwaczem. Możesz również aplikować mgiełkę na twarz przy pomocy nasączonego wacika. 

Wprawdzie ogórek nie jest najbogatszym w witaminy warzywem, ale niewątpliwie ma duży wpływ na regeneracje skóry twarzy i jej świeży, młody wygląd.

Getty Images

Zobacz także:

Na co pomaga maseczka z ogórka

Przygotowując samodzielnie różnego rodzaju maseczki z ogórka bardzo ważne jest, aby warzywo było z własnego ogródka lub z uprawy ekologicznej. Obecnie często do uprawy ogórków stosuje się wszelkiego rodzaju chemiczne nawozy, a nie chcemy przecież, aby to wszystko znalazło się na naszej twarzy. Słysząc opinie znajomych, że maseczka z ogórka na nic nie pomaga lub wywołuje niepożądane skutki warto więc zapytać, gdzie ogórek był kupiony.

1.Maseczka z ogórka pomaga w walce z trądzikiem, ponieważ poprawia pracę gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie się sebum, które w okresie dorastania bardzo często jest produkowane przez organizm w nadmiarze

2. Maseczka z ogórka bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku wszelkich przebarwień na twarzy. Robienie sobie regularnie takiej maseczki potrafi delikatnie rozjaśnić i wybielić blizny powstałe po trądziku. Schłodzonego ogórka należy zetrzeć na tarce i dodać do niego soku z cytryny, a następnie aplikować całość na twarz i zmyć maskę po 20 minutach. Mimo że przepis jest prosty, efekty naprawdę robią wrażenie.

3. W przypadku poparzenia słonecznego ogórek świetnie łagodzi podrażnioną skórę i ją nawilża, co przyspiesza proces gojenia. Możesz zetrzeć warzywo na tarce, dodać do niego ulubiony krem dedykowany podrażnionej cerze i wymieszać oba składniki. Nałóż mieszankę na twarz i po 15 minutach spłucz ją dokładnie przy pomocy letniej wody.

4. Opuchnięte oczy po ciężkiej, nieprzespanej nocy? Na to również świetnie pomaga okład z ogórka. Wystarczy schłodzić go trzymając kilkanaście minut w lodówce, a następnie pokroić w grube plastry i położyć na powiekach. Po około 15-20 minutach powinna nadejść upragniona ulga.

4. Ogórek ma pozytywny wpływ nie tylko na skórę twarzy, ale również na przetłuszczające się włosy. Jak przygotować taką maskę? Wystarczy dobrze zblendować warzywo, następnie nałożyć na kilka minut na włosy (przy skórze głowy), po czym dokładnie spłukać.

Gotowe kosmetyki z ogórkiem

Ogórek, poza swoją spożywczą funkcją oraz możliwością samodzielnego zrobienia z niego maseczek czy mgiełek, jest składnikiem wielu gotowych kosmetyków. Kremy, toniki, szampony, odżywki i wiele innych  - właśnie tam może znaleźć się ogórek. To dowodzi, że faktycznie ma on właściwości wpływające pozytywnie na cerę.

Bardzo ważne jest, aby podczas poszukiwań kosmetyków z ogórkiem dobrze czytać etykiety i oczywiście nie sugerować się ceną czy marką, tylko faktyczną zawartością. Zdarza się bowiem, że hasło reklamowe na opakowaniu mówi o produkcie z ogórkiem w składzie, w dokładnym opisie na etykiecie jest go natomiast zadziwiająco mało.

My polecamy oczywiście przygotowywać samodzielnie kosmetyki z ogórkiem. Jak widać, nie jest to wcale takie trudne! Są naturalne i mamy wówczas pewność, z czego dokładnie są wykonane. Jeśli mimo to zdecydujesz się na konkretny produkt dostępny w drogerii – dokładnie sprawdź jego skład.