Podczas wczorajszej konferencji premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformowali o kolejnych obostrzeniach, które mają pomóc w zwalczaniu pandemii koronawirusa. Aby zmniejszyć liczbę zachorowań na wirusa COVID-19, rząd podjął kolejne kroki. Oprócz przełożenia matur i egzaminów ośmioklasistów, poinformowano o obowiązku zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że każdy kto wychodzi na zewnątrz, musi mieć zasłoniętą buzię, najlepiej maseczką ochronną. Minister zdrowia powiedział również, że dopuszczalne jest zakrywanie twarzy np. za pomocą szalika. W związku z nowymi obostrzeniami w Warszawie i w Krakowie pojawiły się „Maseczkomaty”, w których można kupić m.in. maseczki ochronne.

Maseczkomaty w Warszawie i Krakowie – znamy lokalizacje i ceny maseczek 

Do tej pory niewiele osób nosiło maseczki, ale za kilka dni każdy będzie musiał zaopatrzyć się w maskę ochronną lub w inny sposób zasłonić twarz, aby nie narażać innych osób i nie rozprzestrzeniać zarazków. Obowiązek zakrywania buzi w przestrzeni publicznej obowiązuje od przyszłego czwartku, czyli od 16.04. Aby ułatwić zdobycie maseczek, w dwóch dużych miastach w Polsce – w Warszawie i Krakowie – pojawiły się „Maseczkomaty”. Automaty z maseczkami są już dostępne w kilku lokalizacjach. Kupicie w nich jednorazowe maseczki ochronne w cenie 8,80 zł za sztukę, a także żel antybakteryjny za 13,90 zł, a w saszetce za 4,40 zł. Rękawiczki jednorazowe są dostępne za 2,50 zł. Ważne jest to, że w automatach można płacić wyłącznie kartą. Gdzie dokładnie znajdują się „Maseczkomaty”, których w sumie jest 7? Niestety na stronie dokładne adresy nie są znane, a enigmatyczne hasło „Znajdź nas” niewiele mówi. W Krakowie automat z maseczkami postawiono przy pętli tramwajowej w Bronowicach Małych. Jak donosi portal Warszawa w pigułce, jeden z czytelników trafił w Warszawie na dwa automaty: jeden przy ul. Mozarta 1, kolejny na rogu ul. Wołoskiej i ul. Odyńca na Mokotowie. Niewykluczone, że wkrótce „Maseczkomaty” pojawią się w innych dużych miastach.

Pamiętajcie, że maseczkę ochronną możecie również zrobić samodzielnie, nawet jeśli nie macie w domu maszyny do szycia. Prosty i szybki tutorial, w którym tłumaczymy krok po kroku, jak to zrobić, znajdziecie tutaj >>>