Jak zrobić maseczkę ochronną samemu? – Instrukcja i wykrój

Na skutek pandemii koronawirusa maseczka ochronna stała się produktem, którego zdobycie graniczy z cudem. A zgodnie z najnowszym stanowiskiem premiera, od przyszłego czwartku, tj. 16 kwietnia 2020 roku, ich noszenie będzie obowiązkowe! Zamiast więc biegać po aptekach i przeszukiwać sklepy internetowe, lepiej więc... zrobić ją samemu. Zwłaszcza, że nie jest to wcale takie trudne. Trzeba tylko wiedzieć jak! Podpowiadamy więc, jak krok po kroku zrobić maseczkę ochronną w domu. I, dzięki zaprzyjaźnionej z nami redakcji magazynu Burda, udostępniamy potrzebny wykrój. Znajdziecie go w naszej galerii (u góry strony). Najpierw jednak przeczytajcie, co jest potrzebne, by maseczkę ochronną zrobić samemu i zapoznajcie się ze szczegółową instrukcją. 

Co trzeba mieć, by maseczkę ochronną zrobić w domu?

By samemu uszyć maseczkę ochronną wcale nie trzeba mieć maszyny do szycia, choć oczywiście wówczas byłoby łatwiej, z powodzeniem można jednak uszyć ją także ręcznie. Co jest potrzebne? Przede wszystkim gęsto tkana bawełniana tkanina o wymiarach 40 x 40 cm (także jako podszewka), a także gumka o długości 50 cm i szerokości 5 mm, 2 małe agrafki, drucik o długości 20 cm oraz wymienny wkład, na przykład włóknina higieniczna albo papierowy ręcznik. Przydadzą się także przybory, takie jak: ołówek, nożyczki, centymetr krawiecki lub linijka, szpilki, kreda krawiecka, igły i nici. I oczywiście wspomniany już wykrój, który pozwoli wam samodzielnie uszyć maseczkę ochronną w rozmiarach od S (dla niemowląt i dzieci) do XL (dla dorosłych). Zanim zaczniecie kroić materiał, dobrze jest go najpierw wyprać – dzięki temu nie będzie się później zbiegał. Pozbędzie się wówczas także chemicznych substancji, używanych do jego produkcji. Wysuszcie go, wyprasujcie, a następnie zabierzcie się do pracy! Co dokładnie należy zrobić? Instrukcję znajdziecie w naszej galerii – czekają na was szczegółowe opisy każdego z etapów szycia maseczki – od zrobienia wykroju po wszycie gumek i drucika. Są też ilustrujące cały proces zdjęcia. Powodzenia!

Naukowcy radzą, jak uniknąć zarażenia koronawirusem. Dieta roślinna i rezygnacja z używek na czele listy >>>

Maseczka ochronna – jak prawidłowo jej używać?

Jak właściwie używać maseczki ochronnej, kiedy już będzie gotowa? Zdejmując ją, trzeba uważać, by nie dotknąć materiału. A po każdym jej użyciu maskę trzeba wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza – nawet jeśli mieliśmy ją na twarzy bardzo krótko. Pamiętając jednak, by wcześniej wyjąć wymienny wkład. To właśnie wtedy najlepiej będzie pełnić swoją funkcję. Choć warto dodać, że noszenie maseczki ochronnej nie gwarantuje, że nie zarazimy się koronawirusem, a jedynie pomaga temu przeciwdziałać. Maska nie posiada atestu i nie była sprawdzana pod kątem skuteczności antywirusowej. Noszenie jej przypomina nam jednak o czyhającym zagrożeniu, a także o tym, by nie dotykać twarzy rękami. Tym samym zmniejszając ryzyko zachorowania. A więc do dzieła! Powodzenia i dużo zdrowia.

Koronawirus: Największe bzdury. Mity o koronawirusie obalamy z ekspertem. Jaka jest prawda? >>>