Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem, wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Bezpieczeństwo to podstawa i zasłanianie nosa i ust nie podlega dyskusji, ale już na początku pandemii wiele osób zauważyło pewien problem, czyli drastyczne pogorszenie stanu cery. Dziewczyny ze skłonnością do wyprysków, czyli skórą tłustą i mieszaną, narzekały na to, że w okolicy ust pojawiły się krostki, a na nosie przybyło wągrów. Z kolei dziewczyny z suchą cerą, która ma zdecydowanie cieńszą warstwę lipidową (która stanowi płaszcz ochronny skóry) skarżyły się na podrażnienia w pobliżu ust. Drastyczne pogorszenie stanu cery dotknęło zarówno osoby, które już wcześniej miały do czynienia ze zmianami skórnymi, ale rownież tych, które do tej pory nie narzekały na stan skóry. Po kilku miesiącach pandemii eksperci sklasyfikowali nowy problem skórny – maskne. To trądzik mechaniczny, który jest skutkiem ubocznym częstego noszenia maseczek ochronnych. Jak powstaje, w jaki sposób się przed nim uchronić, jak dbać o pielęgnację skóry pod maseczką oraz w jaki sposób zwalczyć wypryski spowodowane zakrywaniem ust i nosa? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej!

Maskne – co to jest i w jaki sposób powstaje?

Noszenie maseczek ochronnych nie sprzyja skórze szczególnie teraz, gdy panują upały, ale to nie zwalnia z obowiązku zasłaniania nosa i ust. Warto jednak przyjrzeć się temu problemowi bliżej, zidentyfikować go i zwalczyć. Istnieją sposoby, które łagodzą maskne, czyli trądzik mechaniczny wywołany przez częste noszenie maseczek ochronnych – krótko mówiąc to wypryski, zaskórniki, podrażnienia oraz rumień w okolicach ust i nosa – powstałych na obszarach zakrytych maseczką ochronną. Maskne to połączenie dwóch słów w języku angielskim – mask, czyli maska oraz acne, czyli trądzik. Dotyka osób, które cierpią na problemy skórne, ale nie tylko – może występować także u osób z nieskazitelną cerą. Istnieją dwie przyczyny powstawania maskne. Skóra pod maską jest w stałym kontakcie z materiałem i ma ograniczony dostęp do powietrza, co osłabia barierę ochronną, a skutkiem jest podrażniona skóra. Szczególnie narażone są na to osoby z suchą i wrażliwą cerą. Kolejną przyczyną występowania maskne jest wilgoć, która powoduje namnażanie się bakterie, a w efekcie powstawanie zmian trądzikowych. Efekty uboczne noszenia maseczek ochronnych potęguje makijaż. 

Gorsza cera w czasie kwarantanny? Czy maseczka może powodować trądzik? Zapytałyśmy dermatologa >>>

Maskne – jak mu zapobiec?

Skóra pod maseczką ochronną wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz specjalnego traktowania. Należy zacząć od materiału, z którego stworzona jest maseczka i wybrać tę z naturalnego tworzywa, np. z bawełny, jedwabiu lub satyny. Przepuszczają one powietrze i zapobiegają w pewnym stopniu powstawaniu wilgoci w kontakcie ze skórą. Warto również pamiętać, aby zachować higienę maseczki i często ją wymieniać. Jeżeli jesteście w posiadaniu wielorazowej maseczki ochronnej, nie suszcie jej na zewnątrz, ponieważ kurz podrażni skórę. Po powrocie do domu i zdjęciu maseczki ochronnej, należy przemyć twarz delikatnym preparatem do mycia. Bardzo ważne są również dwie kwestie – pod maskę nie nadaje się ciężki makijaż, dlatego warto zrezygnować z podkładu na rzecz np. lekkiego kremu BB. Kolejną rzeczą jest stosowanie kremu nawilżającego, o którym nie można zapominać, ponieważ wzmacnia on barierę ochronną, którą maska uszkadza. 

Maskne – jak zwalczyć ten problem skórny?

Jeżeli objawy maskne wystąpią na naszej twarzy i jest to coś więcej niż jedna krosta, warto zasięgnąć po poradę dermatolog. Jeżeli pielęgnujecie skórę odpowiednio, nie powinna ona reagować źle na noszenie maseczek ochronnych. Zdarza się jednak, że pojedyncze wypryski mimo wszystko pojawiają się w okolicach ust i nosa. Możecie wtedy zastosować produkty punktowe, które rozprawią się z krostami. Istnieją również rozmaite urządzenia do walki z łagodnymi zmianami trądzikowymi. Wśród nich znajduje się ESPADA szwedzkiej marki FOREO, którą na pewno doskonale znacie – zasłynęła sonicznymi szczoteczkami do oczyszczania twarzy. Ale ESPADA to coś innego. To urządzenie wykorzystuje leczenie światłem niebieskim i precyzyjne celowanie laserowe, aby pozbyć się zmian trądzikowych szybko i skutecznie w domowych zaciszu. Pamiętajcie również o regularnym i dokładnych oczyszczaniu twarzy – bez względu, czy macie wypryski i wągry od maseczek ochronnych czy nie.