Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem, wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Bezpieczeństwo to podstawa i zasłanianie nosa i ust nie podlega dyskusji, ale już na początku pandemii wiele osób zauważyło pewien problem, czyli drastyczne pogorszenie stanu cery. Dziewczyny ze skłonnością do wyprysków, czyli skórą tłustą i mieszaną, narzekały na to, że w okolicy ust pojawiły się krostki, a na nosie przybyło wągrów. Z kolei dziewczyny z suchą cerą, która ma zdecydowanie cieńszą warstwę lipidową (która stanowi płaszcz ochronny skóry) skarżyły się na podrażnienia w pobliżu ust. Drastyczne pogorszenie stanu cery dotknęło zarówno osoby, które już wcześniej miały do czynienia ze zmianami skórnymi, ale rownież tych, które do tej pory nie narzekały na stan skóry. Po kilku miesiącach pandemii eksperci sklasyfikowali nowy problem skórny – maskne. To trądzik mechaniczny, który jest skutkiem ubocznym częstego noszenia maseczek ochronnych. Jak powstaje, w jaki sposób się przed nim uchronić, jak dbać o pielęgnację skóry pod maseczką oraz w jaki sposób zwalczyć wypryski spowodowane zakrywaniem ust i nosa? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej!

Co to jest maskne? Przyczyny trądziku od noszenia maseczek ochronnych

Noszenie maseczek ochronnych nie sprzyja skórze szczególnie teraz, gdy panują upały, ale to nie zwalnia z obowiązku zasłaniania nosa i ust. Warto jednak przyjrzeć się, dlaczego trądzik podczas pandemii nasila się. Istnieją sposoby, które łagodzą maskne, czyli trądzik mechaniczny wywołany przez częste noszenie maseczek ochronnych – krótko mówiąc to wypryski, zaskórniki, podrażnienia oraz rumień w okolicach ust i nosa – powstałych na obszarach zakrytych maseczką ochronną. Maskne to połączenie dwóch słów w języku angielskim – mask, czyli maska oraz acne, czyli trądzik. Dotyka osób, które cierpią na problemy skórne, ale nie tylko – może występować także u osób z nieskazitelną cerą. Istnieją dwie przyczyny powstawania maskne. Skóra pod maską jest w stałym kontakcie z materiałem i ma ograniczony dostęp do powietrza, co osłabia barierę ochronną, a skutkiem jest podrażniona skóra. Szczególnie narażone są na to osoby z suchą i wrażliwą cerą. Kolejną przyczyną trądziku przez maseczki jest wilgoć, która powoduje namnażanie się bakterie, a w efekcie powstawanie zmian trądzikowych. Maskne potęguje również noszenie ciężkiego makijażu pod maseczką ochronną. 

Gorsza cera w czasie kwarantanny? Czy maseczka może powodować trądzik? Zapytałyśmy dermatologa >>>

Jak zapobiegać maskne?

Skóra pod maseczką ochronną wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz specjalnego traktowania. Należy zacząć od materiału, z którego stworzona jest maseczka i wybrać tę z naturalnego tworzywa, np. z bawełny, jedwabiu lub satyny. Przepuszczają one powietrze i zapobiegają w pewnym stopniu powstawaniu wilgoci w kontakcie ze skórą. Warto również pamiętać, aby zachować higienę maseczki i często ją wymieniać. Jeżeli jesteście w posiadaniu wielorazowej maseczki ochronnej, nie suszcie jej na zewnątrz, ponieważ kurz podrażni skórę. Po powrocie do domu i zdjęciu maseczki ochronnej, należy przemyć twarz delikatnym preparatem do mycia. Bardzo ważne są również dwie kwestie – pod maskę nie nadaje się ciężki makijaż, dlatego warto zrezygnować z podkładu na rzecz np. lekkiego kremu BB. Kolejną rzeczą jest stosowanie kremu nawilżającego, o którym nie można zapominać, ponieważ wzmacnia on barierę ochronną, którą maska uszkadza. 

Jak pielęgnować skórę i jak ochronić makijaż pod maseczką? Te proste triki sprawią, że pozbędziesz się wyprysków i podrażnień >>>

Jak leczyć maskne?

Jeżeli objawy maskne wystąpią na naszej twarzy i jest to coś więcej niż jedna krosta, warto zasięgnąć po poradę dermatolog. Jeżeli pielęgnujecie skórę odpowiednio, nie powinna ona reagować źle na noszenie maseczek ochronnych. Zdarza się jednak, że pojedyncze wypryski mimo wszystko pojawiają się w okolicach ust i nosa. Możecie wtedy zastosować produkty punktowe, które rozprawią się z krostami. Istnieją również rozmaite urządzenia do walki z łagodnymi zmianami trądzikowymi. Wśród nich znajduje się ESPADA szwedzkiej marki FOREO, którą na pewno doskonale znacie – zasłynęła sonicznymi szczoteczkami do oczyszczania twarzy. Ale ESPADA to coś innego. To urządzenie wykorzystuje leczenie światłem niebieskim i precyzyjne celowanie laserowe, aby pozbyć się zmian trądzikowych szybko i skutecznie w domowych zaciszu.

W leczeniu maskne kluczowe jest oczyszczanie twarzy. Pamiętajcie o tym, aby robić to regularnie i dokładnie (bez względu na to, czy na twarzy macie wypryski przez noszenie maseczki). Najlepiej, jeśli zrobicie to od razu po powrocie do domu i ściągnięcie maseczki ochronnej, aby pozbyć się bakterii, brudu i wilgoci – czyli wszystkiego, co zostało na Waszej skórze po zakrywaniu nosa oraz ust i tego, co faktycznie powoduje maskne. W tym celu wybierzcie łagodne produkty do mycia twarzy, które nie podrażnią jej, a złagodzą ewentualne zaczerwienienia i stany zapalne, a także nawilżą skórę. Wśród delikatnych kosmetyków polecamy te od polskich marek: np. emulsję Ala (markę stworzoną przez modelkę Kasię Struss), mleczko owsiane Jardin. Warto również sięgnąć po takie produkty jak żel do mycia twarzy na bazie soi Fresh, różany żel Glossier oraz normalizujący żel do mycia twarzy Tołpa z serii Sebio.  

Zobacz także: