MasterChef to program kulinarny uwielbiany przez widzów TVN. W ciągu całego sezonu uczestnicy wyłonieni na drodze castingu walczą o tytuł Mistrza Kuchni, pieniądze na własny biznes oraz możliwość wydania książki kucharskiej.

MasterChef: zasady

MasterChef Polska to program rozrywkowy emitowany przez stację TVN od 2 września 2012, z przerwami pomiędzy kolejnymi edycjami. Został oparty na programie brytyjskim o podobnych zasadach. MasterChef Polska bardzo szybko zdobył dużą popularność i dzięki programowi MasterChef TVN zdobył jeszcze więcej wiernych widzów. W programie startują kucharze - amatorzy, którzy prezentują swój talent i umiejętności, rywalizując o 100 000 złotych oraz wydanie autorskiej książki kucharskiej. Na początku drogi jest ich 14, a na koniec każdego odcinka ktoś opuszcza program.

Od roku 2014 TVN emituje także równoległą wersję programu, MasterChef Junior, w której udział biorą dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Ich umiejętności zadziwiają i zawstydzają niejednego dorosłego! Dotąd klasyczna wersja programu (z udziałem dorosłych) miała osiem edycji, każda z nich pojawiała się jesienią kolejnego roku. Stacja wyemitowała w roku 2017 odcinek specjalny MasterChef: Najlepsi z najlepszych, w którym najlepsi uczestnicy wszystkich dotychczasowych edycji MasterChef i MasterChef Junior walczyli o nagrody, które następnie przekazano na cele charytatywne. Podobny odcinek został wyemitowany także rok później.

MasterChef zyskał dużą popularność jako program, w którym uczestnicy walczą o swoje marzenia. Wielu z nich marzy od lat o założeniu własnego, kulinarnego biznesu i o środkach na ten cel. Inni gotują tylko "dla rodziny", nie do końca doceniając swój talent. W czasie trwania programu nie brakuje emocji, niejednokrotnie silnych. Podobne wrażenia czekają widza podczas oglądania edycji Junior, choć tu oczywiście stawka jest nieco mniejsza. Zwycięzcy MasterChefa z pewnością mają ułatwiony start w branży gastronomicznej.

Pancakes fit – jak zrobić zdrowe pancakes? >>>

MasterChef: jury

MasterChef to przede wszystkim rozpoznawalny, zawsze ten sam skład jury. Zasiadają w nim bardzo charyzmatyczni specjaliści, których uznanie jest ogromnym komplementem. Skład jury różni się nieco w zależności od edycji (MasterChef lub MasterChef Junior). W podstawowym programie w skład komisji wchodzą Magda Gessler, Michel Moran oraz Anna Starmach.

Magda Gessler

Zobacz także:

Przewodnicząca jury polskiej edycji MasterChef. Najbardziej rozpoznawalna szefowa kuchni i restauratorka w naszym kraju. Jej osobowość i styl bycia budzi bardzo silne emocje, od szczerej sympatii do autentycznej niechęci. Postać Magdy Gessler stała się szeroko znana i rozpoznawalna dzięki jej autorskiemu programowi "Kuchenne rewolucje".

Michel Moran

To kolejna barwna postać w jury MasterChefa. Michel Moran to Francuz o hiszpańskich korzeniach. Od lat żyje w Polsce i prowadzi tu jedną z topowych restauracji -  Bistro de Paris w budynku Opery Narodowej w Warszawie. Jego siłą jest ogromne doświadczenie, poczucie humoru i charyzma, której nie można mu odmówić.

Anna Starmach

Anna Starmach jest młodą i ambitną szefową kuchni. Ukończyła Le Cordon Bleu w Paryżu, uznawaną za najlepszą szkołę gotowania na świecie. Zdobyła główną nagrodę w plebiscycie "Gotuj o wszystko". Anna Starmach czaruje miłym sposobem bycia, choć bezsprzecznie potrafi być stanowcza i krytyczna wobec uczestników programu.

W edycji MasterChef Junior miejsce Magdy Gessler w jury zajmuje Mateusz Gessler. Zbieżność nazwisk jest tu całkiem przypadkowa. Mateusz Gessler to kucharz i restaurator, prowadzący trzy znane i lubiane lokale w Warszawie. Prowadzi tez audycje radiowe i programy telewizyjne. Wydał także dwie książki kucharskie.

Jurorzy programu MasterChef to osobistości, o których uznanie warto walczyć. Ich rady mogą wiele nauczyć, dlatego uczestnicy programu chętnie z nich korzystają. Nie mogą jednak liczyć na pobłażliwość - w programie zdarza się ostra krytyka. Gra toczy się o wysoką stawkę, a konkurencja w postaci świetnie gotujących Polaków nigdy nie śpi. Casting do programu prowadzony przez jurorów bywa mocno oblegany przez adeptów sztuki kulinarnej, niekiedy już na progu drogi umiejętnych i doświadczonych.
 

MasterChef: zwycięzcy

MasterChef w wersji dla dorosłych uczestników miał dotąd osiem edycji. Każdą z nich po długich bojach i konkurencji zwyciężyła jedna osoba. Półfinał MasterChef wyłania spośród czterech ostatnich zawodników tę trójkę, która będzie walczyła o tytuł Mistrza Kuchni. Następnie w finale wyłoniony zostaje zwycięzca. Finaliści MasterChef to zawsze najlepsi z najlepszych. Kto wygrał w poszczególnych edycjach?

2012

W pierwszej edycji programu zwyciężyła Barbara Ritz, mieszkająca na stałe w niemieckiej Kolonii. W chwili zwycięstwa miała 45 lat. Dziś prowadzi wymarzoną Restaurację Ritz w Gdańsku. Od lat prowadziła też bloga Kulinarna Mekka. Po programie wydała dwie książki: Master Chef. Przepisy Basi Ritz oraz Dom pełen smaku.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#restauracjabasiaritz szafarnia 6 gdansk. nie moge sie juz doczekac! #masterchefpolska #basiaritz

Post udostępniony przez basia ritz (@basiaritz) Maj 2, 2014 o 9:57 PDT


2013

W drugiej edycji MasterChefa tytuł Mistrza wywalczyła Beata Śniechowska. Dziś szefowa kuchni w Menu Motto, prowadzi też autorską stronę internetową w tematyce kulinarnej. wydała liczne książki z przepisami.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zawsze myślę pozytywnie To moja recepta na wszystko. Różne doświadczenia nauczyły mnie, żeby patrzeć na zmiany, jak na szansę i nowe wyzwania a nie skupiać się na porażce i złych emocjach, które zjadają od środka. Jeszcze nie zdarzyło się tak, że zmiany (nawet jeżeli nie zależały ode mnie, tylko zostały mi narzucone) wyszły mi na złe. Jak sobie przeanalizuję, że coś, co było dla mnie przykre i trudne, jest teraz ogromnym szczęściem i darem od życia, to mam ochotę odpalić szampana W sumie to brzmi jak plan Dlatego proszę Was, myślmy pozytywnie, ściągajmy dobrą energię, nie oczekujmy, wybaczmy. Karma wszystko wyrówna To jest piękny czas, aby skupić się na zdrowiu i bezpieczeństwie naszych bliskich Także jeszcze raz‼️ Włączamy pozytywne myślenie i tak trzymajmy. Zawsze - bez względu na czasy ________________ Psssst. Kiedyś Wam opowiem o naszym wieczornym rytuale przy usypianiu Marcelka. Zabawa w 5 minut szczęścia Coś pięknego - bez względu na wiek. Buziaki i dobrego dnia dla Was . . #staypositive #positivevibes #goodenergy

Post udostępniony przez Beata Śniechowska (@beatasniechowska) Kwi 6, 2020 o 6:11 PDT


2014

W edycji z roku 2014 najlepsza okazała się Dominika Wójciak, wielbicielka nowoczesnego podejścia do tradycyjnej kuchni. Dużo podróżuje, czerpiąc z tych podróży inspiracje do swoich przepisów i wydawanych książek kulinarnych. Prowadzi blog Kulinarne Bezdroża.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cześć! . Nazywam się Dominika Wójciak, we wrześniu skończę 35 lat i jestem JARZYNOVĄ kucharką . Nie jestem wegetarianką, nie jestem weganką (z różnych względów, jeśli jesteście zainteresowani, rozwinę temat). Nie lubię ram i etykiet, panicznie boję się radykalizmów i fanatyzmów, także tych kulinarnych. Wierzę, że nie trzeba być weganinem, żeby jeść warzywa. . Mój (i M też, w domu jemy to samo) jadłospis składa się głównie z roślin. Jedząc warzywa czuję się najlepiej. Jestem zdrowa, silna, mam dobre wyniki badań, nie mam kłopotów z cerą i nie muszę być na żadnej diecie, nie pilnuję wagi. . Moja jarzynova rewolucja zajęła mi jakieś 5-6 lat. Zaczęło się od 5 tygodni na warzywach podczas podróży po Indiach. W życiu nie czułam się tak dobrze! Włosy przestały wypadać, skóra odżyła, waga się ustabilizowała („odchudzałam” się regularnie od 13 roku życia!!!). Potem wymyśliłam książkę WARZYWO i zaczęłam powoli przepozycjonowywać rolę WARZYW w mojej kuchni. . Dziś WARZYWO to podstawowy składnik wszystkich moich posiłków. Kocham wszystkie jarzyny i zmieniają się one na pozycji ulubionej w raz ze zmianą sezonu. Gotuję intuicyjnie, rozumiem sezonowość, przychodzi mi ona naturalnie, nie zdarza się, że nie mam ochoty na warzywa . Polecam taką drogę każdemu, kto chce jeść więcej jarzyn na co dzień. Metoda małych kroków jest najlepsza, i nie trzeba od razu jechać do Indii . Wasza JARZYNOVA Dominika . _______ . #omnie #takaniedziela #veggiefood #jarzynova #warzywa #jemwarzywa #nodiet #nodiettoday #veggielover

Post udostępniony przez JARZYNOVA® Dominika Wojciak (@jarzynova) Kwi 26, 2020 o 1:18 PDT


2015

W roku 2015 MasterChef finał po raz pierwszy w polskiej edycji wygrał mężczyzna. Damian Kordas to rozpoznawalny kucharz i youtuber. Wydał dotąd trzy książki:  Moje pyszne inspiracje, Ale ciacho oraz Superfood. Prowadzi też program kulinarny Damian Kordas smakuje, który można oglądać na jego kanale w serwisie YouTube.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak już wiecie z mojego instastory, zacząłem czas ostatniej sesji w moim życiuPewnie większość z Was wie co to znaczy, ale to wspaniałe uczucie, że to już koniec mojej przygody ze studiami, że już za kilka miesięcy odbiorę dyplom lekarza weterynarii ta droga była dość długa ( I TRUDNA ) bo za pierwszym razem nie dostałem się na weterynarię i zacząłem studiować biologię, potem zrobiłem roczna przerwę związana z moim udziałem w Agencie Ale jak widzicie nie poddałem się i jestem już prawie lekarzem wielu z Was pyta też jak ja to wszystko godzę Jak się ma cele w życiu i bardzo chce się do nich dążyć to wszystko jest do zrobienia!!! A teraz miłego wieczoru dla Was, a ja włączam Netflixa ( nowy sezon Sex Education) i odpoczywam po dzisiejszych kolokwiach

Post udostępniony przez Damian Kordas (@damiankordas) Sty 20, 2020 o 9:11 PST


2016

Zwyciężczynią MasterChefa w roku 2016 została Magdalena Nowaczewska. Prowadzi klub z restauracją Śląska Prohibicja w Katowicach. Po zwycięstwie w programie wydała książkę kucharską pod tytułem Z miłości do gotowania.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rok temu tak cieszyła się MagdaPolubiliście ją? ☺ Pamiętacie?

Post udostępniony przez MasterChef TVN (@masterchef_tvn) Wrz 10, 2017 o 9:55 PDT


2017

Zwycięzcą edycji 2017 znów został mężczyzna - Mateusz Zielonka to autor książki Kuchnia w stylu wolnym. Mieszka we Wrocławiu, gdzie prowadzi restaurację Surfer, serwującą przede wszystkim autorskie burgery. W kuchni mocno inspiruje się swoimi licznymi doświadczeniami z podróży.
 


2018

W roku 2018 wygrała Aleksandra Nguyen, kucharka pochodząca z Wietnamu. Najmłodsza zwyciężczyni programu wydała po finale książkę pod tytułem Mozaika smaków. Obecnie pochodząca z Warszawy Ola szkoli się pod okiem najlepszych kucharzy, by zawojować gastronomiczny świat.
 


2019

Grzegorz Zawierucha to zwycięzca ostatniej edycji MasterChef i zarazem autor książki o oryginalnym tytule Zawierucha w kuchni. To kucharz pochodzący z Kielc, aktualnie rozkręca swoją gastronomiczną karierę i wciąż się uczy.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Marzenia są po to, żeby się spełniały... nie mogę w to uwierzyć Płaczę i śmieję się jednoczesnie ... Mam nadzieję, że to nie sen... To ogromny zaszczyt być MasterChefem 8 edycji @masterchef_tvn Dziękuję wszystkim, ktorzy mnie dopingowali i trzymali zamnie kciuki Chcialbym z całego serca podziękować wspaniałemu jury, za zaufanie i to ogromne wyróżnienie...@magdagessler_official, @ania_starmach i @michelmoran_official dziekuję za ten cudowny czas i lekcje prawdziwego gotowania Dziękuję produkcji @ewa.leja i @komancz72 za wspaniałe chwile, rozmowy, motywację oraz stworzenie cudownego show, ktorego mialem szczęście być uczestnikiem... Dziękuję @zbrzez, @czarna_pani za matczyną miłość oraz wszystkim drumerkom byłyście dziewczyny mocnym wsparciem Jestem wdzięczny wszystkim, którzy ciężko pracowali na planie... operatorom, scenografom, każdemu z osobna Dziekuję Michałowi Zakrajewskiemu za inspiracje kulinarne i doskonalenie sztuki kulinarnejNo i oczywiście ogromne podziękowania dla wspaniałych ludzi, których poznałem w tym programie... Mojemu przyjacielowi @komendamariusz oraz @justyna_christiansen i @xa_very_much za każdą minutkę spędzoną razem...@metek91 za wsparcie w trudnych chwilach @magda_was_masterchef @marlenagotuje @lempiank za piekne wspomnienia oraz @szlachta_rzadzi_w_kuchni @kryhoo78 @adamczyk_adrian_masterchef660 @elapodraza @w.dorota31 @studio_egoist.... Raz jeszcze dziękuję wszystkim i nie bojcie się marzyć#masterchef #finał #statuetka #8masterchef #marzenia #zwyciezca #dziekuje

Post udostępniony przez Grzesiek Zawierucha MasterChef (@grzesiek_zawierucha) Gru 8, 2019 o 12:49 PST

Książki kucharskie MasterChef

MasterChef umożliwia zwycięzcom nie tylko zdobycie środków na wymarzony biznes związany z gastronomią, ale także wydanie własnej książki z przepisami. Do tej pory każdy z uczestników skorzystał z tej możliwości. Co więcej, niektórzy z nich wydawali swoje książki już wcześniej lub napisali ich kilka od momentu zakończenia programu. Książki te są chętnie kupowane i goszczą na kuchennych półkach wielu Polaków. Oto kompletny spis książek wydanych przez zwycięzców polskiego MasterChefa:

  • Barbara Ritz Master Chef. Przepisy Basi Ritz
  • Beata Śniechowska Smaki marzeń
  • Dominika Wójciak Warzywo. 100 sposobów na jarzynę
  • Damian Kordas Moje pyszne inspiracje
  • Magdalena Nowaczewska Z miłości do gotowania
  • Mateusz Zielonka  Kuchnia w stylu wolnym
  • Aleksandra Nguyen Mozaika smaków
  • Grzegorz Zawierucha Zawierucha w kuchni

Większość z książek można wciąż dostać w księgarniach wysyłkowych, nowsze także w stacjonarnych.

MasterChef 2020

MasterChef Polska miał dotąd 8 edycji. Fani programu czekają na oficjalna decyzję dotyczącą 9. sezonu programu, który wystartowałby na jesień 2020. Najprawdopodobniej stanie się to już 9. września 2020. Co roku wiele osób walczy o możliwość udziału w tak popularnym programie, jakim jest MasterChef - jak się dostać? Należy zacząć od wysłania wypełnionego formularza, zdjęcia swojego i swojej ulubionej potrawy na adres mailowy producentów. W większych miastach Polski odbywają się też castingi stacjonarne, na których można zaprezentować swoje kulinarne możliwości i umiejętności.