Z powodu pandemii koronawirusa zamknięto szkoły i uczelnie wstępnie do Wielkanocy, ale sytuacja jest tak dynamiczna, że ciężko określić rozwój wydarzeń w najbliższych tygodniach. Eksperci twierdzą, że w Polsce znajdujemy się przed szczytem zachorowań. Na ten moment w naszym kraju jest ponad 1800 osób zarażonych wirusem Covid-19, natomiast 22 ofiar śmiertelnych. Ponad tydzień temu w Polsce wprowadzono stan epidemii i wydłużono zamknięcie szkół, natomiast premier Mateusz Morawiecki powiedział, że egzaminy odbędą się bez zmian. Jednak Międzynarodowa Organizacja Matury Międzynarodowej zdecydowała o odwołaniu egzaminu w szkołach na całym świecie, w tym w placówkach w naszym kraju. Matura międzynarodowa miała odbyć się na przełomie kwietnia i maja, jednak uczniowie, którzy mieli podejść do egzaminu, otrzymają dyplomy na podstawie swoich dotychczasowych osiągnięć i 2-letnich wyników z klas IB, a także na podstawie prac badawczych, zaliczanych w ramach matury międzynarodowej. Czy polska matura również będzie odwołana przez pandemię koronawirusa?

Matura 2020 przełożona z powodu koronawirusa >>>

Matura 2020 odwołana z powodu koronawirusa? Co z egzaminem ósmoklasisty?

Uczniowe, którzy przygotowują się do zbliżającej się matury, a także Ci zdający za 3 tygodnie egzamin ósmoklasisty, są trzymani w niepewności. Ciężko określić, jak pandemia koronawirusa będzie przebiegała w Polsce, ale na przykładzie innych państw i na podstawie opinii ekspertów, można stwierdzić, że nasz kraj jest jeszcze przed szczytem zachorowań. Aby nie trzymać uczniów w niepewności i dodatkowym stresie, Międzynarodowa Organizacja Matury Międzynarodowej zdecydowała o odwołaniu egzaminów na całym świecie. 

Co z polską maturą, która rozpoczyna się w maju? Tego dowiemy się zapewne w ciągu kilku najbliższych dni. Mamy również nadzieję, że ósmoklasiści jak najszybciej poznają stanowisko w sprawie egzaminu ósmoklasisty, który jest zaplanowany na 21, 22 i 23 kwietnia. Dzisiaj rano grupa tegorocznych maturzystów wystosowała list do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego z pytaniem o szczegóły w sprawie egzaminu dojrzałości i stanowisko w sprawie, czy matura 2020 odbędzie się zgodnie z harmonogramem.