Mezoterapia skóry głowy to jedna z opcji dostępnych w gabinetach kosmetologicznych.  Prócz tego podobnemu działaniu można poddać skórę twarzy, dekoltu, szyi i dłoni, aby ujędrnić ją i odjąć jej lat. Mezoterapia sprawdza się również przy leczeniu cellulitu w okolicach ud, bioder i pośladków.

Mezoterapia skóry głowy: to samo, co mezoterapia włosów?

W sieci znaleźć można określenia: mezoterapia skóry głowy oraz mezoterapia włosów. Warto wiedzieć, że gabinety kosmetologiczne oferują skuteczny zabieg oddziałujący i na skalp, i na cebulki. Wśród metod mezoterapii wyróżnić można klasyczną mezoterapię igłową lub mezoterapię skóry głowy. Cel jest taki sam: dostarczenie dużych dawek składników aktywnych do cebulki włosa, czyli w miejsce, w którym są najbardziej potrzebne. Sposób działania i efekty są podobne w każdym przypadku, proces różni się jedynie technologią.

Jak dbać o włosy blond? I jakich rzeczy zdecydowanie NIE powinnaś robić, żeby ich nie zniszczyć? >>>

Za najskuteczniejszy uznawany jest obecnie zabieg igłowy. Ten wariant mezoterapii sprawdza się, gdy problemem jest łysienie, nadmierne wypadanie włosów, ich kruchość, ogólne osłabienie i powolny wzrost. Mezoterapia igłowa pozwala wstrzykiwać substancje aktywne do komórek włosowych, co poprawia wygląd i jakość kosmyków, sprawia, że przestają one wypadać i przyspiesza ich porost. Mieszek włosowy stymulowany jest w taki sposób, aby jego wytwór, czyli włos, były jak najwyższej jakości.

Inny sposób to zabieg mikroigłowy. Mezoterapia mikroigłowa wykorzystuje dermaroller lub dermapen – urządzenia wyposażone w kilkadziesiąt mikroskopijnych igiełek. Za ich pomocą można nakłuwać skórę głowy przy jednoczesnym aplikowaniu koktajlu cennych składników. Mezoterapia mikroigłowa w tym wariancie przerywa ciągłość naskórka, jest więc uznawana za odmianę inwazyjną. Istnieje także opcja nieinwazyjna, oparta na impulsie elektrycznym zwiększającym przepuszczalność skóry i umożliwiającym transportowanie składników głębiej.

Mezoterapia skóry głowy a łysienie

Sposób działania w przypadku mezoterapii skóry głowy przebiega dokładnie tak samo jak w klasycznym zabiegu igłowym. Skalp ostrzykuje się odżywczym preparatem. Najczęściej jest to osocze bogatopłytkowe, wyodrębnione z krwi pacjenta lub kompozycje stworzone z myślą o łysieniu plackowatym i bliznowaciejącym. Zabieg bogatopłytkowy jest jednym z najlepszych sposobów na rewitalizację komórek skóry i odżywienie mieszków włosowych. Osocze – jako substancja pobrana od pacjenta – jest całkowicie neutralne, ryzyko reakcji alergicznej praktycznie nie istnieje.

Twoje włosy są przesuszone i pozbawione blasku? Przyczyną jest kwarantanna i siedzenie w domu >>>

Zobacz także:

Inną możliwością jest zabieg tlenowy. Do mezoterapii tlenowej niezbędne jest specjalne urządzenie, za pomocą którego w głębokie warstwy skóry wtłacza się składniki aktywne oraz oczyszczony tlen. Tlen hiperbaryczny ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Nawilża i zwiększa zdolności regeneracyjne komórek, dzięki czemu stan skóry głowy ulega natychmiastowej poprawie. Mezoterapia tlenowa skóry głowy usprawnia mikrokrążenie i wpływa na tworzenie włókien kolagenowych. Spowalnia również procesy starzenia się włosa, pomaga wchłaniać substancje czynne i rewitalizuje.

Wszystkie wymienione metody mezoterapii stosowane są w podobnych sytuacjach. Do najważniejszych wskazań należą:

 • wypadanie włosów spowodowane: nieprawidłową dietą, problemami krążeniowymi lub hormonalnymi (także pociążowymi), laktacją, stresem lub nadmiernym promieniowaniem słonecznym,
 • łysienie typu męskiego,
 • łysienie plackowate,
 • łysienie rozlane.

Mezoterapia skóry głowy może być również przeprowadzona w celach profilaktycznych. Co z androgenowym wypadaniem włosów? Często jest to sytuacja dziedziczna a poprzez specjalistyczne badania i zabiegi można je zahamować. Mezoterapia może tu pomóc, jej przeprowadzenie wymaga jednak konsultacji z dermatologiem.

Istnieją także przeciwwskazania do wykonania zabiegu mezoterapii skóry głowy. To przede wszystkim:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • czas menstruacji,
 • choroby nowotworowe,
 • cukrzyca,
 • alergia,
 • zażywanie leków przeciwzakrzepowych,
 • stany zapalne i infekcje skórne.

Mezoterapia skóry głowy (włosów) – efekty

Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu mezoterapii zaobserwować można charakterystyczne zaczerwienienie, obrzęk, a nawet zasinienia naskórka. Objawy te w ciągu kilku dni powinny ustąpić.

Mezoterapia skutecznie powstrzymuje wypadanie włosów i przyspiesza odrost nowych. Z czasem będzie można zauważyć pojawianie się tak zwanych baby hair. W przypadku istniejących już włosów widocznym efektem jest ich wzmocnienie, zagęszczenie i odżywienie. Pojedyncze pasma stają się grubsze i mniej podatne na uszkodzenia.

Jak szybko spodziewać się można takich rezultatów? Wypadanie hamuje już pierwszy zabieg, a wzmocnienia i odrostu spodziewać się można po dwóch – trzech. Pełen cykl to z reguły cztery lub pięć zabiegów wykonanych w dwutygodniowych odstępach. Dla utrwalenia efektu zalecana jest jedna powtórka mezoterapii po upływie sześciu miesięcy.

Mezoterapia skóry głowy – opinie

Opinie na temat mezoterapii w dużej mierze wynikają z indywidualnych odczuć. Nie jest to zabieg całkowicie bezbolesny, dużą rolę odgrywa jednak próg bólu konkretnej osoby. Przy kolejnych zabiegach możliwe jest zwiększanie długości wykorzystywanych igiełek, jednak właściwie zawsze skóra przyzwyczaja się do zmiany. Jeśli tak się nie dzieje, można z progresji zrezygnować. Wrażenie osoby poddawanej mezoterapii i jej potrzeby są w takim przypadku najważniejsze.

Osoby, które wykonywały mezoterapię, twierdzą, że najmniej przyjemne jest działanie przy linii czoła i na skroniach, czyli tam, gdzie skóra jest stosunkowo cienka i mocno naciągnięta. Nie wszystkim odpowiada również zapach preparatu, a zważywszy, że po zabiegu należy powstrzymać się od mycia włosów przez dobę, efekt ten będzie towarzyszył także po zakończeniu mezoterapii.

Czy mezoterapię skóry głowy można wykonać w domu?

Powyżej pojawiło się sporo informacji na temat wariantów mezoterapii wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych. Czy można jednak przeprowadzić ją domowym sposobem? Okazuje się, że tak. Na rynku znajduje się sporo różnego typu urządzeń do wykonywania mezoterapii mikroigłowej samodzielnie. Najczęściej są to rollery. Pytanie tylko, czy warto się tego podjąć. Nie chodzi tu wcale o odpowiedź na pytanie, ile taki zabieg może kosztować.

Domowa mezoterapia wymaga uwagi, wprawy i wysokiej higieny, gdyż – ze względu na brak profesjonalnych preparatów dezynfekujących – ryzyko powikłań jest znaczne. Dokładnego oczyszczenia wymaga sam roller. Podczas wykonywania mikronakłuć w skórze powstają mikrokanaliki, umożliwiające przedostawanie się preparatu głębiej. Jeśli roller nie zostanie dobrze zdezynfekowany, można zupełnie nieświadomie zaaplikować sobie pozostałe na narzędziu bakterie. Zabieg wykonany samodzielnie może również nie mieć właściwej mocy. Jeśli przeprowadzony zostanie zbyt słabo, nie zobaczymy efektów. Przy zbyt dużej sile możemy uszkodzić cebulki.

Jeśli jednak chcemy podjąć się domowej mezoterapii, przed jej wykonaniem oczyśćmy skórę głowy. Najlepiej jest umyć włosy i skalp w dniu zabiegu, wykorzystując do tego celu szampon oczyszczający pozbawiony silikonów, o jak najdelikatniejszym składzie.

Jaki jest koszt mezoterapii skóry głowy w profesjonalnym salonie? Cena

Cena mezoterapii plasuje się na różnym poziomie w zależności od rodzaju zabiegu, na jaki się zdecydujemy. To wydatek od około 300 do 1200 złotych. Koszt uzależniony jest również od miejsca i wielkości obszaru poddawanego zabiegowi oraz rodzaju wykorzystywanego preparatu. Mezoterapię należy powtarzać raz na tydzień lub dwa przez około 2 miesiące. W wielu gabinetach przy zakupie serii zabiegów można liczyć na zniżki.