Kultura popularna karmi nas przede wszystkim obrazami młodych, pięknych ludzi, którzy uprawiają seks (oczywiście są wyjątki, jak np. serial Grace i Frankie czy scena seksu w filmie Pokot w reżyserii Agnieszki Holland lub erotyczny obraz produkcji Eriki Lust). Nic zatem dziwnego, że nie jesteśmy oswojone i oswojeni z tematem. Na myśl o tym, że nasi bliscy, np. dziadkowie mieliby uprawiać seks - krzywimy się. A co dopiero, by z nimi o tym porozmawiać! Ja akurat na przykład rozmawiałam z babcią o tym, jak wygląda seksualność, kiedy ma się tych lat już faktycznie kilkadziesiąt i była to wspaniała, pouczająca lekcja! Okazuje się, że jest na co czekać! Nie ma strachu przed niechcianą ciążą, zna się doskonale swoje ciało. I choć może nie jest ono już tak sprawne jak kiedyś, choć może trzeba wypracować inne seksualne techniki, to wciąż jest rozkosznie, wciąż seks przynosi poprawę nastroju, ładuje pozytywną energią, wzmacnia więzi... Tak, to wszystko działa niezależnie od wieku! Taka perspektywa, przyznam szczerze, dla mnie jest szalenie budująca i z nadzieją patrzę w przyszłość!

Kampania „Let's Talk The Joy of Later Life Sex”

Niestety, jak wspomniałam i jak pokazują badania, seks w ogóle jest tabu w naszym społeczeństwie, a co dopiero ten w kontekście osób starszych. Choćby z badań przeprowadzonych przez 3Gem wynika, że 67 proc. osób powyżej 65. roku życia uważa, że intymność wśród starszych jest pokazywana w mediach rzadko lub nigdy. Co więcej, dla 66 proc. z nich rozmowy o seksie nie są komfortowe, nie wiedzą, jak poruszyć ten temat, brakuje im pewności siebie. Dlatego też kampania Let's Talk The Joy of Later Life Sex ma za zadanie zmienić społeczne podejście do seksualności starszych osób, jak i być pretekstem dla nich samych do podjęcia tematu, a przede wszystkim eksplorowania swojej cielesności i seksualności niezależnie od wieku.

Brytyjska organizacja charytatywna Relate wraz z fotografem Johnem Rankinem zaprosili pięć par i jedną starszą kobietę do udziału intymnej sesji zdjęciowej. Powstały piękne zdjęcia, które trafią lada moment na billboardy w UK, jak i wideo (zobaczycie je na dole artykułu). Bohaterki i bohaterowie kampanii Let's Talk The Joy of Later Life Sex  opowiedzieli przy okazji o swoich relacjach, o tym, jakie jest ich podejście do tematu seksualności, jak pielęgnują więzi między sobą, jak i z własnymi ciałami. Co istotne i co powinno być standardem przy tego typu działaniach, na planie sesji pojawiła się osoba zajmująca się koordynacją intymności, która zadbała, by wszystko odbywało się konsensualnie i komfortowo dla osób pojawiających się przed obiektywem, zwłaszcza że byli to amatorzy i amatorki. Tego typu praktyki stosowane są obecnie przede wszystkim na planach filmów i seriali, dobrze, że rozszerzają się one na tego typu sesje. 

fot. materiały prasowe

Czas, by seks osób starszych przestał być tabu!

„Nigdy nie jesteś za stara, by używać gadżetów erotycznych”, jak powiedziała jedna z bohaterek kampanii, Margaret. W ogóle w kampanii pada wiele cennych słów, które mogą być inspiracją, by poszukiwać przyjemności z innymi osobami lub na własną rękę. 

Obecnie potrzebujemy bliskości i intymności dużo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. A wiek to tylko liczba, która nic nie znaczy. Piękno wiążące się z miłością i czułością, o którym nie możemy przestać pisać książek, kręcić filmów i nagrywać popowych piosenek, nie musi znikać wraz z coraz bardziej dojrzałym wiekiem - powiedział Rankin, autor sesji zdjęciowej. 

Z kolei Gail Thorne, psycholożka i seksuolożka współpracująca z organizacją Relate, podkreśliła, że owszem, może się nam wydawać się, że seks uprawiają jedynie młodzi, piękni, perfekcyjni ludzie, ale to totalna nieprawda. Seks jest dla wszystkich! Niezależnie od wieku, wyglądu, orientacji...

Hasło „seks i intymność w późniejszych latach życia" dla każdej osoby oznacza zwykle coś innego. Dla jednych będzie to eksperymentowanie w łóżku, a dla innych możliwość wyrażenia siebie poprzez subtelny dotyk lub pocałunek w policzek. Próbujemy rozpocząć dyskusję na temat tego, że seks i intymność mogą być taks samo istotne dla starszych ludzi, jak dla wszystkich innych. Każdego dnia podczas terapii obserwuję, jak brak umiejętności rozmawiania o swoich seksualnych potrzebach negatywnie wpływa na naszą pewność siebie, poczucie spełnienia oraz związki. Chcemy to zmienić - deklaruje Gail Thorne.

Zaś Mark, bohater sesji, który od wielu lat jest w związku z Andrew, powiedział, że faktycznie istnieje stereotyp, że po przekroczeniu pewnego wieku jedyne, co chcesz robić, to siedzieć przed telewizorem z fajką i kapciami. Dlatego właśnie musimy zacząć mówić o intymności i seksie między osobami starszymi. Bo wiele z nich rezygnuje z przyjemności seksualnej, bo zdaje im się, że w pewnym wieku to już nie wypada.

Zobacz także:

 

W GALERII na górze strony zobaczycie więcej zdjęć z kampanii.