Przemoc w naszym kraju to ogromny problem. Co najgorsze, często nie potrafimy jej rozpoznać, zwłaszcza tej, która nie pozostawia wyraźnych śladów na skórze. Dlatego też Fundacja SEXED.PL postanowiła w tym roku edukować na temat tego, co może być przemocą, jakie zachowania nie powinny mieć miejscach w naszych relacjach, bo są po prostu przemocowe. Do współpracy zaproszono młodych i zdolnych twórców, którzy w krótkometrażowych filmach pomagają nam poznać różne rodzaje przemocy zwłaszcza psychicznej.

Kontrola to przemoc - kolejna odsłona kampanii SEXED.PL przeciwko przemocy

Aby edukować na temat przemocy i tym samym zapobiegać jej na jak najwcześniejszych etapach oraz zdjąć ciężar ubiegania się o pomoc z osób, które jej doświadczają, SEXED.PL ruszyło z kampanią. Z pierwszego wideo, które powstało w jej ramach, mogłyśmy i mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat niechcianego dotyku. W filmie Jakuba Michalczuka wystąpili: Julia Wieniawa, Tomasz Włosok, Kamil Nożyński i Masza Wągrocka. 

Dziś pojawił się drugi krótkometrażowy film pod tytułem „Miłość nie zawstydza”. Tym razem w reżyserii Jagody Szelc. Główne role grają w nim: Paula Stępczyńska, Ania Chorostecka, Filip Gołąb, Małgorzata Trofimiuk i Wiesław Cichy. Produkcja koncentruje się  kontroli jako przejawie przemocy w związku.

Kontrola jest intencjonalnym działaniem, które polega na nadzorowaniu, sprawdzaniu, konfrontowaniu i ma prowadzić do tego, by mieć większą pewność, że ktoś postępuje zgodnie z naszymi oczekiwaniami lub wyobrażeniami. Sama definicja kontroli zakłada, że jest ktoś, kto pilnuje i ktoś, kogo należy pilnować. Kiedy w bliskim związku dochodzi do podobnej nierówności, przekraczane są granice, odbierana możliwość swobodnego decydowania o sobie, pojawia się cierpienie, lęk i dyskomfort, możemy mówić o przemocy - tłumaczy Anna Ciucias, psycholożka, seksuolożka, koordynatorka Linii Pomocy SEXED.PL.

Linia pomocy SEXED.PL - dla ofiar, sprawców czy świadków/świadkiń przemocy

Fundacja SEXED.PL w ramach 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć nie tylko edukuje, lecz także uruchomiła konkretną pomoc. 25 listopada ruszyła Linia Pomocy dla osób uwikłanych w przemoc w intymnej relacji (osób doświadczających jej, ale i stosujących ją) oraz dla świadkiń i świadków przemocy). Zapiszcie koniecznie ten numer:

720 720 020

Dzwoniąc pod 720 720 020 od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-20:00, możemy skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistek i specjalistów. Otrzymamy darmową, bezpieczną i anonimową pomoc. Nadzór nad linią pełni doświadczona psycholożka i seksuolożka Ania Ciucias.

 

Zobacz także: