Przemoc ma wiele odcieni. Bardzo często jest przez jej ofiary bagatelizowana. Czy też biorą one winę za nią na siebie, usprawiedliwiając osobę, która się jej dopuszcza. Inna jeszcze sprawa, że doświadczające i doświadczające pomocy nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Albo z kolei świadkowie i świadkinie tego typu zdarzeń nie wiedzą, jak reagować. Jeszcze mniej chyba mówi się o tym, gdzie się zwrócić, kiedy przemoc stosujemy i nie potrafimy wyjść z jej błędnego koła, krzywdząc bliskie osoby. 

Przemoc w Polsce

Ten stan rzeczy potwierdzają mrożące krew w żyłach statystyki. Przede wszystkim przemoc w Polsce jest zjawiskiem z jednej strony bardzo powszechnym, jak podkreślają specjalistki i specjaliści związani z SEXED.PL, a z drugiej strony jest nierozpoznana, postrzegana stereotypowo (głównie z przemocą fizyczną i to taką, która prowadzi do poważnych, ale przede wszystkim widocznych gołym okiem obrażeń). Przemoc psychiczna bywa już ignorowana, podobnie jak inne formy przemocy. Ale czemu się dziwić, skoro i ta fizyczna bywa lekceważona. 

Swoją decyzję o uruchomieniu Linii Pomocy i starcie kampanii przeciwdziałającej przemocy SEXED.PL argumentuje następująco w odniesieniu do danych:

• W Polsce mamy ponad 85.000 ofiar przemocy w rodzinie rocznie*.
• Według raportu fundacji STER prawie 90% kobiet doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego.
• Ponad 20% kobiet doświadczyło gwałtu (w niemal 85% przypadkach sprawcą jest były lub obecny partner) z czego prawie połowa kilkukrotnie, a co czwarta mówi o gwałtach regularnych lub wielokrotnych w związku**.

Raport wskazuje też, że osoby po doświadczeniu przemocy nie wierzą, że system im pomoże, a ta obawa jest odzwierciedleniem stopnia umarzanych spraw tego typu. W konsekwencji są osamotnione w radzeniu sobie z przemocą. Dodatkowo stereotypy związane z nadużyciami są wciąż głęboko zakorzenione w polskim społeczeństwie, wpędzając osoby doświadczające przemocy w poczucie winy i zawstydzenie. Z tych powodów, aż 94% przypadków przemocy seksualnej nie jest w Polsce zgłaszanych.

SEXED.PL uruchamia Linię Pomocy

720 720 020 to numer, który warto zapisać i mieć pod ręką, jak i udostępnić w sieci, by jak najwięcej osób dowiedziało się, gdzie zwrócić się po pomoc. Co dość innowacyjne, fundacja SEXED.PL, uruchomiła Linię Pomocy dla osób uwikłanych w przemoc w intymnej relacji (osób doświadczających jej, ale i stosujących ją) oraz dla świadkiń i świadków przemocy. Dzwoniąc na wspomniany numer, możemy skorzystać z pomocy specjalistek i specjalistów. Celem Linii Pomocy, jak i kampanii towarzyszącej przedsięwzięciu jest:

  • wsparcie 
  • zapobieganie przemocy
  • edukowanie na temat przemocy
  • uwrażliwianie na przemoc
  • zachęcanie do niesienia pomocy przez świadków i świadkinie przemocy.

Kluczowe, aby ciężar radzenia sobie z odpowiedzialnością za przemoc nie spoczywał wyłącznie na osobach, które jej doświadczają, ale i sprawujących przemoc oraz otoczeniu, które obserwuje akty przemocy - podkreślają członkowie i członkinie fundacji SEXED.PL założonej w 2018 roku przez Anję Rubik.

720 720 020 to specjalny numer telefonu dla osób uwikłanych w przemoc w intymnej relacji. Udzielana pomoc będzie darmowa, bezpieczna i anonimowa.

Numer 720 720 020 funkcjonuje od 25.11.2021 od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-20:00. Nadzór nad linią pełni doświadczona psycholożka i seksuolożka Ania Ciucias. Pod numerem telefonu i na anonimowym czacie będzie dostępny zespół specjalistów i specjalistek: psychologów i psycholożek z doświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy oraz w interwencji kryzysowej. Linia jest przeznaczona dla osób, które doświadczają bądź doświadczyły
przemocy, dla osób które stosują przemoc i chcą poradzić sobie z tym problemem, a także dla obserwujący przemoc w swoim otoczeniu. Każda potrzebująca osoba będzie mogła zadzwonić porozmawiać, uzyskać pomoc i dowiedzieć się więcej o problemie.

Zobacz także:

SEXED.PL - kampania społeczna przeciwdziałającą przemocy w bliskich związkach

Na kampanię promującą Linię Pomocy SEXED.PL i składają się trzy filmy krótkometrażowe. Pierwszy z nich ma swoją premierę dzisiaj i odnosi się do kwestii niechcianego dotyku, który jest jedną z najczęściej bagatelizowanych spraw, a pierwszym krokiem do przekraczania granic drugiej osoby, jest aktem przemocy i cegiełką budującą kulturę gwałtu, w której wciąż niestety żyjemy, choć mamy XXI wiek. Za reżyserię filmu, w którym wystąpili: Julia Wieniawa, Tomasz Włosok, Kamil Nożyński i Masza Wągrocka, odpowiadał Jakub Michalczuk. 

 

W krótkim wideo pod tytułem „Last Date” możemy zobaczyć historię, która rozgrywa się w klubie. Grupa przyjaciół imprezuje, w tym para grana przez Julię i Tomka. Chłopak próbuję obmacywać swoją partnerkę, choć ta wyraźnie daje mu do zrozumienia, że sobie tego nie życzy, stawia opór. On jednak zupełnie nic sobie z tego nie robi. Znajomi i inne osoby w klubie udają, że tego nie widzą lub są zmieszane, nie wiedzą, jak zareagować...

W kolejnych odsłonach kampanii zobaczymy filmy koncentrujące się wokół innych aspektów przemocy. Za ich reżyserię odpowiadają Jagoda Szelc i Tomasz Wasilewski, zdjęcia to dzieło Michała Englerta, a w rolach głównych zobaczymy Jakuba Gierszała, Martę Nieradkiewicz, Marcina Miodka czy Martę Ścisłowicz, którzy zgodzili się być ambasadorkami i ambasadorami kampanii i wspierać ją w szerszym kontekście. 

* https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/przemoc-w-rodzinie/201373,Przemoc-w-rodzinie-dane-od-2012-roku.html
** źródło: http://fundacjaster.org.pl/upload/Raport-STERu-do-netu.pdf