Coraz więcej mówi się o tym, że słońce bardzo negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Przyspiesza procesy starzenia, poza tym może prowadzić do pewnych chorób. Właśnie dlatego powinnyśmy i powinniśmy pamiętać o dobrym kremie z filtrem. Wielokrotnie pisałyśmy o tym, że należy używać go nie tylko latem, ale również podczas chłodniejszych miesięcy. Tym razem natomiast bierzemy pod lupę inne mity urodowe związane ze słońcem i opalaniem się. W ramach cyklu Beauty Piątek, który możesz śledzić na IGTV na profilu @glamourpoland na Instagramie, szefowa działu Uroda magazynu GLAMOUR, Joanna Winiarska, odpowiedziała na najczęściej zadawane przez czytelniczki i czytelników pytania. Warto przeczytać przed wyjazdem na wakacje albo (po prostu) wystawieniem skóry na słońce. 

Mit: Używając kremu z SPF, nie można się opalić

Według niektórych osób, skóra nie opali się, jeśli zostanie zabezpieczona kremem z filtrem ochronnym. To mit. W rzeczywistości opalenizna pojawi się, jednak dopiero po pewnym czasie. Joanna Winiarska tłumaczy, że nie będzie ona uderzająca, ale delikatna i, co ważne, pojawiająca się stopniowo. Czyli najlepsza dla naszej skóry. Co więcej, szefowa działu Uroda magazynu GLAMOUR zauważa, że tak bardzo pożądana przez pewne osoby – natychmiastowa opalenizna to (niestety) reakcja obronna naszego organizmu na słońce i procesy, które zachodzą podczas kontaktu z nim. 

Jeśli zależy ci na intensywnej opaleniźnie, sięgnij po samoopalacz albo inny kosmetyk, który nada skórze efekt muśnięcia słońcem. To zdecydowanie bezpieczniejsze, a do tego trwalsze rozwiązanie. Najlepsze produkty brązujące skórę znajdziesz poniżej. 

Mit: Słońce leczy trądzik

Czy słońce to skuteczny lek na trądzik? Niestety nie. To kolejny – bardzo popularny mit urodowy, z którym postanowiła rozprawić się Joanna Winiarska. „Gdyby tak było, to na świecie nie byłoby ludzi z trądzikiem, ponieważ darmowy lek byłby za oknem” – tłumaczy. Faktem jest natomiast to, że cera może się poprawić pod wpływem słońca. I to z kilku powodów. Po pierwsze opalenizna, a właściwie jej kolor zmniejsza widoczność wyprysków. Kolejny czynnik to stres, który negatywnie wpływa na kondycję skóry. Zazwyczaj opalamy się podczas urlopu. A wtedy nie mamy zbyt wielu powodów do stresu czy nerwów. I ostatni powód, czyli przesuszenie skóry, do którego może dochodzić, mając kontakt ze słońcem. „Gruczoły łojowe są wtedy lekko zdezorientowane, a mają one ciągły wpływ w procesie powstawania zmian trądzikowych” – mówi Joanna Winiarska. 

Poprawa więc może zostać zauważona. Niestety będzie ona chwilowa. I na pewno nie ma podstaw do tego, by uznać słońce za skuteczny lek na trądzik. 

Mit: Latem nie można używać kremu z retinolem

Ulubiony mit szefowa działu Uroda magazynu GLAMOUR zostawiła sobie na koniec. Mit numer trzy jest związany z używaniem kremu z retinolem. Mówi się, że nie powinniśmy używać kremu zawierającego retinol przed wyjściem na słońce, ponieważ może wywołać podrażnienia. Niestety nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości retinol wywołuje podrażnienia, ale nie potrzebuje do tego słońca. Nakładany na dzień czy na noc, działa w ten sam sposób. Jeśli na skórze pojawiają się podrażnienia, to najprawdopodobniej są one wynikiem procesów odmłodzenia bądź leczenia naskórka. Co więcej, retinol pod wpływem promieni słonecznej ulega rozpadowi. Jest to bowiem krucha i nie fotostabilny związek. „Retinol nałożony na skórę podczas słońca nas nie podrażni, ponieważ go już tam nie będzie” – wyjaśnia Joanna Winiarska. 

Mity urodowe związane ze słońcem i opalaniem – zobacz wideo, w którym szefowa działu Uroda magazynu GLAMOUR obala popularne teorie

Zobacz wideo, w którym Joanna Winiarska, czyli szefowa działu Uroda magazynu GLAMOUR rozprawia się z najpopularniejszymi mitami urodowymi związanymi ze słońcem i opalaniem się. Film jest również dostępne na profilu @glamourpoland na Instagramie. Kolejne wideo z cyklu Beauty Piątek już za tydzień!

Zobacz także: