Myśleliście, że w kwestii zimowych trendów nic już was nie zaskoczy, bo karty już dawno zostały rozdane? Niespodzianka! TikTok właśnie wskazał najgorętszy trend tej zimy. Mob wife style to zdecydowana odpowiedź na dominujący w ubiegłym roku nurt quiet luxury, czyli cichy luksus, stylowy i elegancki, ale –  co tu kryć ­– śmiertelnie nudny. Teraz będzie się działo, a nawet nie obejdzie się bez kontrowersji, bo estetyka mob wife to wynik fascynacji  garderobą… żon mafiozów. Skąd ten pomysł? W tym roku, w styczniu, mija 25 lat od premiery „Rodziny Soprano”, kultowego serialu emitowanego przez HBO w latach 1999-2007, którego bohaterami byli członkowie fikcyjnej włosko-amerykańskiej rodziny mafijnej z północnego New Jersey.

Skąd się wziął mob wife style? 

Ale mob wife style to nie tylko inspiracja „Rodziną Soprano”. Uosobieniem trendu jest także Sharon Stone w filmie Martina Scorsese „Kasyno” z 1995 roku (o hazardziście, który na polecenie mafii zostaje właścicielem tytułowego kasyna), a także Lorraine Bracco, która zagrała nie tylko w „Rodzinie Soprano”, ale i w kolejnym gangsterskim dramacie Scorsese – „Chłopcy z ferajny”. Nie można pominąć też amerykańskiego reality show „Mob Wifes” o zamieszkujących Staten Island żonach przestępców. To właśnie jemu trend zawdzięcza swą nazwę. 

Sharon Stone / fot. Getty Images / Archive Photos

Mody na styl żony gangstera nie byłoby jednak gdyby nie TikTok. Jaskółka trendu pojawiła się już w październiku ubiegłego roku, kiedy na platformie pojawił się filmik na temat estetyki opublikowany przez Sarę Arcuri, samozwańczą „mob wife CEO”. Jednak naprawdę głośno zaczęło się o nim robić na początku 2024 roku, kiedy swój filmik wrzuciła inna TikTokerka, Mikayla Toninato, ogłaszając wszem im wobec: Zapomnijcie o clean girl, nadchodzi mob wife! A następnie krok po kroku, wyjaśniła, na czym polega trend. Skupiając się nie tylko na charakterystycznych ubraniach i dodatkach (o czym za chwilę), ale i na włosach (pozornie w lekkim nieładzie, ale uniesionych u nasady i pełnych objętości) oraz makijażu – wyrazistym i zdecydowanym (smoky eyes i usta podkreślone szminką w ciemnym kolorze). Priorytetem jest jednak postawa: pewność siebie, bezkompromisowość i odwaga. To właśnie dla takich kobiet stworzony jest mob wife style.

Estetyka mob wife: Elementy charakterystyczne:

Za pomocą odpowiednich ubrań i dodatków, pewności siebie można zresztą sobie dodać. Choć niewątpliwie trzeba mieć charakter, żeby po nie sięgnąć po estetyka mob wife niewątpliwie jest dyskusyjna. Wpisują się w nią bowiem:

 • Sztuczne futra (żony mafii nie miały litości i nosiły prawdziwe, ale generacja Z nie zamierza, i slusznie)
 • Ciemne okulary w dużych oprawkach
 • Wszystko, co ma cętki (zwłaszcza: patrz punkt pierwszy)
 • Skórzane spodnie, marynarki, topy… wszystko! Najlepiej oczywiście w czarnym kolorze.
 • Złota biżuteria XXL. Przede wszystkim kolczyki koła oraz naszyjniki-łańcuchy, które, tak się składa, są jednym z dominujących biżuteryjnych trendów na 2024
 • Diamenty! Przepiękną biżuterię, będącą połączeniem złota i diamentów znajdziecie w ofercie marki Paloma's Diamonds. Spodoba się nie tylko mob wifes, ale i minimalistkom, bo wyróżniają ją geometryczne formy i dbałość o najmniejsze detale. To biżuteria elegancka i ponadczasowa – „najcenniejszy sposób wyrażenia siebie”.

  fot. materiały prasowe Paloma's Diamonds.
 • Smoking Bensonhurst, czyli… luksusowy dres, np. z weluru, jak te przed laty lansowane przez markę Juicy Couture
 • Torebka od projektanta
 • Kozaki do kolan lub wyższe (najlepiej z gładkiej, połyskującej skóry)

Gwiazdy, które kochają mob wife style

Znana (i prawdziwa) miłośniczka trendu? Dua Lipa, która w tym sezonie nie rozstaje się z charakterystycznymi dla mob wife style ubraniami ze skóry i sztucznymi futrami. Które przekornie łączy je z przezroczystościami, na przykład koronkowym kombinezonem.

fot. Getty Images / Gotham

Zobacz także:

Słynnych fanek trendu jest jednak więcej. Przykłady można zobaczyć we wspomnianym już filmiku Mikayi Toninato, która pokazała w nim zdjęcia Hailey Bieber, Jennifer Lopez czy Kylie Jenner. Inspiracją niech będą też włoskie babcie, „których nigdy nie mieliśmy, ale byśmy chcieli” – zawsze ubrane z dbałością o najmniejsze szczegóły, natapirowanymi włosami i złotymi sygnetami na palcach. Więcej przykładów? Zdjęcia mody ulicznej to najlepszy dowód, że elementy estetyki mob wife style można przemycić do codziennej garderoby i wcale nie wyglądać tandetnie. Wystarczy zapamiętać jedno: Trendu nie należy traktować zbyt serio!

fot. Spotlight / Launchmetrics