Zdrowe nawyki żywieniowe, aktywny styl życia, zabiegi pielęgnacyjne i ogólnie pojęta kultura dbania o ciało to coś, co odgrywa w naszym życiu coraz większe znaczenie. Świadomość dotycząca zdrowia jest znacznie większa, a dostęp do informacji tak naprawdę nieograniczony. Ludzie coraz częściej szukają informacji o naturalnych substancjach i produktach wpływających pozytywnie na organizm. Stąd też większe zainteresowanie domowymi zabiegami m.in. takimi jak maseczka z kawy, kąpiel solankowa i wiele, wiele innych. Warto do nich dodać także moczenie nóg w sodzie oczyszczonej.

Czym jest soda oczyszczona i skąd się bierze?

Wodorowęglan sodu, czyli potocznie soda oczyszczona to nieorganiczny związek chemiczny. Wykorzystywany jest między innymi w przemyśle spożywczym, jako środek czystości oraz w kosmetyce. To tylko część obszarów, w których sprawdza się ta substancja. Sodę oczyszczoną wydobywa się ze złoży mineralnych oraz z wód gruntowych i słodkich. Zanim jednak pojawia się ona w sklepach w postaci gotowej do sprzedaży, przechodzi kilka niezbędnych procesów, by finalnie stać się białym proszkiem.

Właściwości sody oczyszczonej wykorzystywane w kosmetyce

Jeżeli chodzi o zakres leczniczy to wodorowęglan sodu działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Soda jest również bardzo skuteczna w walce z grzybicą, dlatego w przypadku takich problemów warto wykonywać domowe zabiegi z jej wykorzystaniem.

Dodatkowo w przypadku trądziku dobrze sprawdza się pasta z sody oczyszczonej, wody i olejku z drzewa herbacianego.

Moczenie nóg w sodzie oczyszczonej

Domowy zabieg moczenia nóg w sodzie oczyszczonej jest znany od bardzo dawna. Jego popularność jednak nie przybrała gigantycznych rozmiarów prawdopodobnie dlatego, że w obecnych czasach niektórym ciężko uwierzyć w efektywne działanie tak prostego i taniego produktu. Poza tym soda zwykle używana była i właściwie dalej jest jako dodatek do potraw bądź jako środek czystości, co ewidentnie nie kojarzy się z pielęgnacją stóp.

Skóra na stopach zwłaszcza piętach często jest sucha, twarda i ma tendencje do rogowacenia. Dzieje się tak zwykle, gdy dużo chodzimy lub gdy mamy źle dopasowane buty. Powstają wtedy pęknięcia i tworzą się rany. Zwiększa się wtedy ryzyko powstania zakażenia. Aby do tego nie doszło możemy użyć tarkę, która jednak daje tylko chwilowy efekt lub zainteresować się wolniejszą, ale przy regularnym stosowaniu, bardziej efektywną i długofalową metodą.

W tym przypadku sprawdzą się dwa rodzaje zabiegu.

Zobacz także:

Peeling do stóp z sody oczyszczonej - PRZEPIS

Jedną z naszych propozycji jest peeling z sody oczyszczonej. Do uzyskania pasty wystarczy wymieszać łyżkę wody z dwiema łyżkami sody. Następnie nałożyć na stopy i wcierać substancję przez około minutę, a potem pozostawić ją jeszcze na kilka minut. Po takim zabiegu wystarczy delikatnie ściągnąć stary naskórek i umyć stopy letnią wodą.

Przepis na mieszankę wody z sodą do moczenia stóp

Druga opcja jest prostsza. Chodzi o tytułowe moczenie nóg w wodzie z sodą oczyszczoną. Należy nalać ciepłej wody do miski, tak aby całe stopy były zanurzone. Dodać dwie łyżki sody i moczyć przez około 10/15 minut. Nieco bogatszą wersją będzie wykonanie tego samego zabiegu z wykorzystaniem podgrzanego mleka zamiast wody. Dzięki tłuszczom i białkom zawartym w mleku skóra będzie jeszcze bardziej nawilżona i odżywiona.

Efekty moczenia nóg w sodzie

Po peelingu lub moczeniu efekt będzie widać od razu, natomiast nie jest to coś, co jednorazowo zażegna wszystkie problemy ze skórą stóp. Wykonując takie zabiegi regularnie, czyli mniej więcej raz lub dwa razy w tygodniu już po ok. 2 miesiącach możemy spodziewać się długotrwałych rezultatów. Skóra będzie:

  • gładsza,
  • bardziej miękka,
  • nawilżona,
  • delikatnie rozjaśniona.

Moczenie nóg w sodzie to także dobra metoda na walkę z nieprzyjemnym zapachem stóp. Niestety wiele osób ma z tym problem. Szczególnie kłopotliwy jest on wtedy, gdy sytuacja zmusza nas do zdjęcia butów np. odwiedzając kogoś u niego w domu. Może być to krępujące, dlatego warto o to zadbać i nie odkładać na innym moment. Przyczyn niepożądanego zapachu stóp może być wiele. Między innymi:

  • stres,
  • zmiany hormonalne,
  • długi czas spędzany w obuwiu,
  • grzybica stóp,
  • grzybica paznokci,
  • zła higiena.

Na szczęście kąpiele stóp w sodzie mogą okazać się zbawienne. Warto zacząć właśnie od tego, ponieważ to tani i w zasadzie ekologiczny sposób, który w wielu przypadkach okazuje się naprawdę skuteczny. Takie moczenie należy wykonywać regularnie 2-3 razy w tygodniu po około 20 minut. Poza zniwelowaniem nieprzyjemnego zapachu soda może usunąć przebarwienia powstałe na paznokciach.

Co najważniejsze podczas moczenia nóg sodzie można np. czytać książkę lub wykonywać inne czynności, które nie wymagają chodzenia. Przy dzisiejszym natłoku obowiązków i częstym braku czasu dla siebie to bardzo duży plus tego zabiegu. Być może postanowienie wdrożenia tego nawyku pozwoli ci znaleźć chwilę w ciągu dnia dla samej lub samego siebie.

Przeciwwskazania do moczenia nóg w sodzie

Domowa pielęgnacja stóp poprzez moczenie ich w wodzie z sodą nie jest inwazyjnym i groźnym zabiegiem, dlatego przeciwwskazań nie ma zbyt wiele. Jednak istnieją przypadki takie jak otwarte rany lub zmiany skórne nieznanej przyczyny, które należy najpierw skonsultować ze specjalistą.
 

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.