Modne rośliny doniczkowe na 2021 rok: alokazje, kaktusy, fikusy...

Ponad 5 milionów zdjęć pod hasztagiem #urbanjungle to najlepszy dowód na to, że rośliny doniczkowe są ostatnio jednym z najmodniejszych elementów wystroju wnętrz. Jeśli w ogóle tak można o nich powiedzieć – w końcu pielęgnujemy je, mówimy do nich, a nawet... adoptujemy ze specjalnych „schronisk”, takich jak działający w Warszawie punkt wymiany roślin Zielony Azyl. Niewątpliwie są dla nas ważne, zwłaszcza teraz – w czasie pandemii, kiedy są czasem jedynym kontaktem z naturą albo namiastką wakacji w egzotycznych krajach. Bo właśnie rośliny egzotyczne cieszą się teraz największą popularnością. I choć ta ogólna tendencja od lat się nie zmienia, z sezonu na sezon nasze serca podbijają nowe odmiany. Jakie rośliny doniczkowe będą modne w 2021 roku? Nie trzymamy was dłużej w niepewności i przedstawiamy najsilniejsze trendy. Wskazujemy 9 roślin, które według ekspertów, w 2021 roku będziemy widzieć wszędzie. To tylko kwestia czasu.

9 roślin domowych, które w 2021 będą najpopularniejsze

1. Modne rośliny doniczkowe 2021: Alokazje: Black Velvet, Polly, Yukatan Princess, Elephant Ear, Frydek

Zaczynamy od roślin, które możecie już znać, bo ich popularność rozpoczęła się już w roku ubiegłym. Mowa o alokazjach, które występują w kilku odmianach. Black Velvet, Polly, Yukatan Princess, Elephant Ear, Frydek – to tylko wybrane z nich. Wszystkie charakteryzują się okazałymi, pięknie wybarwionymi liśćmi – od ciemnozielonych po niemal czarne, niekiedy z kontrastowymi żyłkami (Black Velvet) albo łodygą (u Yukatan Princess jest bordowo-czekoladowa). Ze względu na imponujące rozmiary i piękną kolorystykę, potrafią dodać wnętrzu szlachetności.

2. Modne rośliny doniczkowe 2021: Lampion chiński

Z ubiegłego roku możecie pamiętać też Lampion chiński, czyli inaczej Ceropegię woodii, która w 2021 będzie cieszyć się jeszcze większą popularnością. Nic dziwnego, jest bardzo łatwa w pielęgnacji i świetnie nadaje się do doniczek podwieszanych u sufitu, które są teraz nie mniej modne. To dobry prezent na walentynki, bo liście tego wdzięcznego sulkulenta przyjmują kształt serduszek! 

3. Modne rośliny doniczkowe 2021: Ficus altissima lub inaczej fikus bengalski

W 2021 do łask wracają także fikusy. Na czele z fikusem bengalskim (Ficus altissima), który potrafi urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów (w naturze nawet 40 m wysokości!). Zachwyca również okazałymi owalnymi liśćmi, które bardzo lubią zraszanie!

4. Modne rośliny doniczkowe 2021: Cleistocactus colademononis (małpi ogon)

Po angielsku zwany jest „małpim ogonem”, bo właśnie go przypomina ten oryginalnie wyglądający kaktus, który zamiast „zwykłych” kolców ma miłe „futerko”. Oryginalnie rośnie w argentyńskich i boliwskich górach, ale równie dobrze radzi sobie w domach. Lubi słońce i dość częste (jak na kaktusa) podlewanie. Potrafi zakwitnąć!

5. Modne rośliny doniczkowe 2021: Opuncja drobnokolczasta

Kolejny kaktus, który w 2021 będzie na absolutnym topie – opuncja, najlepiej drobnokolczasta (Albata) o śnieżnobiałych igiełkach występujących w kępkach. Uwaga! Łatwo wbijają się w palce i później trudno je wyjąć, ale to jedyna wada tej łatwej w pielęgnacji i odpornej na zaniedbania rośliny. Ona też ma zabawną anglojęzyczną nazwę – w wolnym tłumaczeniu – „królicze uszy”.

6. Modne rośliny doniczkowe 2021: Kaktus zygzakowaty „Fishbone” (Epiphyllum anguliger)

Wygląda na to, że 2021 rok będzie należał do kaktusów o śmiesznych nazwach, bo wśród najmodniejszych roślin roku jest też kaktus zygzakowaty („Fishbone”), który, jak można się już domyślać, przypomina rybi szkielet lub po prostu zygzak. W naturze rośnie na koronach drzew – podobnie jak storczyki czy paprocie, ale w domu z powodzeniem może „mieszkać” w klasycznej doniczce, grunt by nie była zbyt duża. Przesadzamy go dopiero, gdy już naprawdę nie mieści się w swojej starej doniczce. Wytwarza białe lub kremowe kwiaty w kształcie kielicha, które pachną obłędnie! 

Zobacz także:

Różowe rośliny doniczkowe tak piękne, że nie sposób im się oprzeć. Wśród nich filodendron Pink Princess! >>>

7. Modne rośliny doniczkowe 2021: Peperomia ferreyrae „Happy Bean”, czyli „wesoła fasolka”

Hitem w 2021 roku będzie też „wesoła fasolka” czyli Peperomia ferreyrae – sukulent z Peru, którego liście przypominają strąki zielonej fasolki szparagowej. Potrafi wiele wybaczyć – od niedoboru wody do braku światła. 

8. Modne rośliny doniczkowe 2021: Maranta leuconeura, odmiana Fascinator Tricolor

Przyciąga uwagę liśćmi w nasyconych, kontrastowych kolorach (jasna i ciemna zieleń plus buraczkowy), a także – jeśli dopisze nam szczęście – białymi kwiatami. Trzeba więc uważać, aby jej nie przelać, bo tego nie cierpi, a także, by nie narazić jej na intensywne promienie słoneczne. Sprawdzi się w kuchni, a nawet w łazience. 

9. Modne rośliny doniczkowe 2021: Rhipsalis baccifera (patyczak)

Patyczak to nadrzewna roślina kaktusowata, która rośnie w Afryce, obu Amerykach, Indiach i Nepalu. Nie lubi suszy, ale jeszcze gorzej jest go przelać, bo wówczas pędy zamierają, a on choruje. Zdrowy wygląda ujmująco! 

Którą z modnych roślin na 2021 rok wybieracie? A może już macie je w swoich domach?