Jakie mamy pokolenia?

Podział na pokolenia jest ważny z punktu widzenia socjologicznego. Wyodrębnia grupy społeczne, które mają wspólne wartości i styl życia. To narzędzie pomocne w celu zrozumienia przemian społecznych, które zadziały się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wyróżniamy przede wszystkim: 

 • Pokolenie BB - baby boomers, bumerzy. Urodzeni w latach 1946-1964
 • Pokolenie X - urodzeni w latach 1965-1980
 • Pokolenie Y - millenialsi. Urodzeni w latach 1981-1996
 • Pokolenie Z - generacja Z lub gen Z. Urodzeni w latach 1995-2012

Wierzę w międzypokoleniową wymianę myśli, poglądów i spostrzeżeń. Niby wiek jest tylko liczbą, ale jednak czasy, w których się wychowujemy i dorastamy, mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie świata – tłumaczy Katarzyna Dąbrowska w rozmowie z Westwing.

Co to znaczy pokolenie Z?

Urodzeni między 1995 a 2012 rokiem, są wrażliwi i świadomi. Doceniają tradycję, szanują naturę, promują ekologiczne zachowania. Wellbeing i równowaga, to podstawa ich codziennego życia. Chcą pracować w komfortowych warunkach, z poszanowaniem wartości i chętnie czerpią wiedzę od doświadczonych pracowników. Dbają o zdrowie psychiczne, nie ma dla nich tabu. To, w wielkim skrócie, pokolenie Z, o którym nieustannie się mówi i które dopiero wkracza w dorosłe życie.

Jakie cechy ma pokolenia Z?

 1. Charakteryzują się dużą pewnością siebie życiu zawodowym. To jednak nie oznacza, że mają wysoką samoocenę lub są zarozumiali. Pilnują swoich granic i nie zgadzają się na ich naruszanie.
 2. Chcą uczyć się tu i teraz w myśl zasady “just in time learning”. Zetki chcą znać odpowiedzi szybko i natychmiast. Nie lubią czekać i szukają rozwiązań, które od razu można wdrożyć w życie.
 3. Wyznają work-life balance. Praca i życie prywatne nie mogą się przenikać. Dla nich zdrowie psychiczne jest ważnym aspektem i należy o nie dbać, dlatego często korzystają ze wsparcia psychoterapeutycznego.
 4. Potrzebują przyjaciół i rodziny. Bliscy są dla nich ważni, bo nie lubią samotności.

  Pokolenie Z swoich przyjaciół nazywa rodziną z wyboru. Cenią spędzony wspólnie czas i szczególnie doceniają te momenty. (...) Do swoich rodzin zaliczają też czworonożnych przyjaciół - wyjaśnia Kasia Dąbrowska.

 5. Zetki są również nostalgiczne! Otaczają się przedmiotami, które są wyjątkowe, mają niespotykaną formę czy bryłę. Przywiązują wagę do historii i chętnie korzystają z mody vintage. Design, jak każda sztuka, może łączyć pokolenia. Bez zrozumienia przeszłości przyszłość nie ma szans. W designie zapisana jest historia pokoleń, społeczeństwa, a także pojedynczych ludzi, którzy go tworzyli, a potem użytkowali” - podkreśla redaktorka naczelna Glamour.

Ile rzeczy potrafi opowiedzieć kultowy w PRL-u stolik jamnik! To mebel mojego dzieciństwa. Odbywały się przy nim spotkania rodzinne i zwykłe codzienne rozmowy. Moi synowie nie mogą zrozumieć, że stał prawie w każdym polskim domu. Opowiadając o „jamniku”, mówię im jednocześnie o kawałku naszej wspólnej historii.


Katarzyna Dąbrowska wyznała, że zetki są dla niej ogromną inspiracją. To w dużej mierze aktywiści, posiadający określoną wizję przyszłości. I chociaż mają świat na wyciągnięcie ręki, to ich życie nie będzie łatwe. Poprzednie pokolenia zostawiły im zanieczyszczoną planetę i niepewne jutro... 

Wierzę, że będą zmianą - podsumowała.

 

Przedmioty w stylu pokolenia Z

Na koniec mamy dla was niespodziankę! Kasia Dąbrowska nie tylko udzieliła wywiadu platformie Westwing, ale wybrała również przedmioty, meble oraz dekoracje, które idealnie odnajdą się w domu każdej Zetki. Na tej podstawie stworzono kampanię, która jest aktywna do niedzieli (5.11.2023 r.). Koniecznie zobaczcie te perełki!