Jak Elon Musk został najbogatszym człowiekiem na świecie

Kilka dni temu Elon Musk przeszedł do historii. Jak wynika z rankingu Bloomberg Billionaires Index, zgromadził rekordowy majątek w wysokości 311 mld dolarów. Nie udało się to nikomu przed nim. Od początku roku zyskał 141 mld dolarów i tym zostawił daleko w tyle Jeffa Bezosa – drugiego w rankingu Bloomberga z majątkiem wycenianym na 195 mld dolarów.

Jak przypomniała Agencja Reutera, Musk nie otrzymuje wynagrodzenia z Tesli. Skąd więc takie niebotyczne sumy zasilające jego konto? Otóż ma on możliwość wykupienia akcji zarządzanej przez siebie firmy, gdy kapitalizacja rynkowa Tesli osiąga konkretne cele. Miliarder może kupować akcje po 70 dolarów za sztukę, podczas gdy są one obecnie najdroższe w historii – przekroczyły poziom 1100 dolarów.  

Poza tym Musk jest dyrektorem generalnym i głównym udziałowcem przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego SpaceX, którego wartość jest szacowana na około 100 mld dolarów. Nic dziwnego, że kiedy David Beasley, dyrektor Światowego Programu Żywnościowego (ang. World Food Programme, WFP) Organizacji Narodów Zjednoczonych, zaapelował do najzamożniejszych ludzi o zainteresowanie się klęską głodu, Musk poczuł się wywołany do tablicy.

Elon Musk przeznaczy 6 mld dolarów na rozwiązanie problemu głodu na świecie

Zaledwie 2 procent majątku najzamożniejszych osób na świecie - tyle wystarczyłoby, by uchronić przed śmiercią głodową 42 miliony osób – oznajmił w wywiadzie dla CNN David Beasley, szef WFP ONZ (materiał został opublikowany pod koniec października, kiedy jeszcze majątek Muska był szacowany na 290 mld dolarów, w związku z czym mowa ok. 6 mld dolarów). Beasley pożalił się w tym wywiadzie, że najbogatsi nie angażują się wystarczająco w rozwiązywanie najpilniejszych problemów dotyczących całego globu.

"Główny architekt Tesli" nie pozostawił wezwania bez odpowiedzi. Zadeklarował na Twitterze, że jeśli ONZ udowodni swoją tezę, iż jego 6 mld dolarów radykalnie odmieni sytuację, miliarder natychmiast zaangażuje się w działanie.

„Jeśli WFP może opisać tutaj na Twitterze, jak dokładnie 6 mld dolarów rozwiąże problem głodu na świecie, sprzedam swoje udziały w Tesli natychmiast i zrobię to” – zakomunikował 50-latek.

Ponadto dyrektor generalny SpaceX postawił warunek: wydatkowanie przeznaczonych przez niego pieniędzy musi być absolutnie transparentne – tak by opinia publiczna dokładnie wiedziała, w jaki sposób i na co te fundusze są  wydatkowane. Co myślicie o tym pomyśle?

 

Zobacz także: