Najbogatszy człowiek świata – kto to jest

Co roku amerykański magazyn Forbes tworzy i publikuje listę najbogatszych ludzi na świecie. Nie inaczej było i w tym roku. Znajdują się na niej osoby pochodzące z całego świata, których majątek szacowany jest na wiele miliardów dolarów. W skład listy nie wchodzą głowy państw oraz członkowie rodzin królewskich. W opublikowanym w 2020 roku zestawieniu pierwsze miejsce zdobył Jeff Bezos. Warto zaznaczyć, że pozycja ta przypadła mu już trzeci raz z rzędu.

Kim jest Jeff Bezos? Mężczyzna urodził się 12 stycznia 1964 roku w amerykańskim mieście Albuquerque. Jako dziecko i nastolatek wykazywał duże zainteresowanie komputerami i szeroko pojętą informatyką, dlatego też nikogo nie zdziwił kierunek studiów, który wybrał. W 1986 roku ukończył Uniwersytet Princeton zdobywając dyplom z informatyki i inżynierii elektrycznej. Po zakończeniu nauki rozpoczął pracę na Wall Street. Wszystko zmieniło się w 1994 roku, kiedy to postanowił założyć firmę, z którą jest obecnie najbardziej kojarzony, czyli Amazon. Warto wiedzieć, że firma ta zaczęła swój byt jako księgarnia internetowa, a z czasem rozszerzała swoją ofertę o nowe usługi i produkty. Ciężko w to uwierzyć, biorąc pod uwagę, że obecnie Amazon jest największą na świecie firmą zajmującą się sprzedażą w sieci.

Amazon odpowiada za dominującą część majątku Bezosa. Jeff posiada obecnie około 81 mln akcji firmy. Warto jednak podkreślić, że oprócz platformy sprzedażowej słynny najbogatszy człowiek świata prowadzi również inne biznesy. W 2000 roku założył Blue Origin – firmę mającą oferować usługi turystyki kosmicznej. W 2013 roku natomiast kupił amerykańską gazetę The Washington Post, za którą zapłacił 250 milionów dolarów.

Jaki jest najbogatszy człowiek świata?

Wszyscy znamy anegdoty i ciekawostki o znanych bogaczach, którzy bywają zazwyczaj ekscentryczni. Jaki jest Jeff Bezos? Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony często słychać głosy, że szef Amazona nie dba o swoich pracowników i zbudował swój potężny sklep na niezbyt etycznym wyzyskiwaniu osób zatrudnionych na najniższych szczeblach, z drugiej jednak strony niedawno świat obiegła informacja, że Jeff przeznaczy aż 10 mld dolarów na walkę ze zmianami klimatu. Jaki więc naprawdę jest Jeff Bezos? Ciężko wydać jednoznaczną ocenę.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najbogatszy człowiek świata zyskał ten tytuł nie bez powodu. Jego majątek jest ogromny, a Jeff doskonale wie, jak nim zarządzać i jak go pomnażać. Nieustannie dzieli się swoimi sposobami na sukces z innymi przedsiębiorcami. Oto rady, które Jeff daje osobom chcącym odnieść sukces:


•    Dbaj o swojego klienta – Bezos tłumaczy, że należy stale słuchać problemów swoich klientów, odpowiadać na ich potrzeby i mieć „zdrową obsesję na punkcie klienta”.
•    Myśl o przyszłości – Bezos zapewnia, że jednym z kluczy do osiągnięcia sukcesu jest planowanie strategii na wiele lat do przodu.
•    Nie bój się innowacji – Jeff wielokrotnie podkreślał, że aby być ponad konkurencja trzeba ją wyprzedzać. Warto być pionierem i jako pierwszy proponować nowe rozwiązania.
•    Nie bój się porażek – najbogatszy człowiek świata twierdzi, że porażki się zdarzają i jest to jak najbardziej normalne, tym bardziej kiedy jesteśmy pionierami. Jeff powiedział, że ,,Porażka i innowacja to bliźniaki, których nie wolno rozdzielać”.

Ile pieniędzy ma najbogatszy człowiek świata?

Przejdźmy do konkretów – ile pieniędzy tak naprawdę posiada najbogatszy człowiek świata? Otóż majątek Jeffa Bezosa szacowany jest na 156 miliardów dolarów. Co ciekawe, w 2019 roku Jeff spadł na chwilę z pierwszego miejsca listy najbogatszych ludzi. Spowodowane było to spadkiem wartości akcji Amazona na giełdzie oraz rozwodem Jeffa z żoną MacKenzie Bezos. Kobieta po rozwodzie przejęła bowiem jedna czwartą udziałów w Amazonie, zyskując przy tym majątek o wartości ponad 35 miliardów dolarów. Sprawiło to, że znalazła się na 4 miejscu listy najbogatszych kobiet świata. Jeff Bezos szybko jednak powrócił na swoje pierwsze miejsce na liście i pozostaje na nim do dziś. 

Zobacz także:

Ile zarabia najbogatszy człowiek świata na godzinę?

Wiedząc już, jak ogromnym majątkiem dysponuje najbogatszy człowiek świata, warto zastanowić się jak wypada jego stawka na godzinę. Na taki pomysł wpadł pewien amerykański serwis o tematyce biznesowej – Business Insider. Aby wyliczyć stawkę godzinową osoby zajmujące się ustaleniem tej kwoty przejrzeli dane z dwóch ostatnich wydań list najbogatszych ludzi na świecie. Dzięki temu określili o ile wzrósł majątek każdego z nich w ciągu roku. Następnie podzielili otrzymaną kwotę przez 8760, czyli liczbę godzin w roku. W ten sposób otrzymali ostateczną stawkę godzinową. Okazało się, że najbogatszy człowiek świata, czyli Jeff Bezos zarabia aż 4,5 mln dolarów na godzinę. To doprawdy kosmiczny i zapierający dech w piersiach wynik!

Kylie Jenner wcale nie jest miliarderką!? Magazyn „Forbes” udowadnia, że celebrytka zawyżyła swoje dochody >>>