8 maja 2022 roku, czyli 73. wojny w Ukrainie, muzycy jednego z najsłynniejszych zespołów w historii rocka, zagrali niespodziewany koncert na stacji metra w Kijowie. By wesprzeć walczących z Rosją Ukraińców i walczące Ukrainki, do ogarniętego działaniami zbrojnymi kraju osobiście wybrali się: Bono – wokalista i tekściarz irlandzkiej grupy, aktywnie zaangażowany w pomoc humanitarną na całym świecie, oraz The Edge, gitarzysta U2.

O koncercie w kijowskim metrze poinformowała ukraińska agencja UNIAN. W oficjalnym komunikacie artyści oznajmili zaś, że niecodzienny występ na stacji Chreszczatyk odbył się w odpowiedzi na zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego.

Prezydent Zełenski zaprosił nas do wystąpienia w Kijowie, by okazać solidarność z Ukraińcami. I tak właśnie zrobiliśmy – ogłosił zespół na Twitterze.

Miejsce występu nie było przypadkowe: metro w Kijowie wciąż pełni funkcję nie tylko środka transportu publicznego, ale i schronu.

U2 - niezwykły koncert w Ukrainie

Bono i The Edge wykonali swoje największe przeboje (m.in. „With or Without You”), a także zaśpiewali utwór „Stand by Me” (z repertuaru Bena E. Kinga) - z tekstem: „Stand by Ukraine”.

Graliśmy w różnych miastach, ale nigdy w mieście tak wspaniałym jak Kijów - powiedział w czasie występu frontman U2, który odmówił również własną modlitwę o pokój.

Muzykom U2 na tej nietypowej „scenie” towarzyszył członek ukraińskiej grupy rockowej Antytila, Taras Topolia. Muzycy Antytil po wybuchu wojny w Ukrainie przerwali swoją działalność artystyczną i wstąpili do armii. Zespół w ostatnich dniach wydał piosenkę razem z innym, pochodzącym z Irlandii piosenkarzem, Edem Sheeranem. Utwór został częściowo nagrany na froncie.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach. 

Zobacz także: