Na samą myśl o myciu twarzy zimną wodą dostajecie gęsiej skórki? Warto się przełamać, bo to nie tylko bardziej ekologiczne (o czym za chwilę), jak i korzystne dla naszej cery (o tym również). W dodatku zapewnia lepszą pobudkę niż poranna kawa. Jakie są dokładnie korzyści mycia twarzy zimną wodą? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Zachęcając tym samym do zmiany codziennych nawyków. No chyba, że od dawna praktykujecie ten zwyczaj. Jeśli tak, chapeau bas!

Mycie twarzy zimną wodą – dlaczego warto to robić? 

Muszę przyznać, że dotychczas robiłam to z lenistwa. Jakoś zawsze brakowało mi czasu, by porządnie ustawić temperaturę wody. Myłam więc twarz zimną i jak się okazuje, (nieświadomie) robiłam to dobrze! Okazuje się bowiem, że jest to nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska (zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a przy tym pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę), ale i dla skóry! 

Mycie twarzy zimną wodą szczególnie polecane jest osobom o cerze suchej lub – wręcz przeciwnie – przetłuszczającej się i skłonnej do zmian trądzikowych. Dlaczego? W kontrze do mycia twarzy ciepłą wodą, która szczególnie w przypadku tych cer jest niewskazana, bo jest nadgorliwa w usuwaniu sebum i w konsekwencji nadmiernie wysusza. Co może spotęgować pojawianie się wyprysków. Gorąca woda rozszerza także naczynia krwionośne, przez co twarz robi się bardziej czerwona. A tego przecież nie chcemy! 

Z kolei zimna woda, choć pierwsze zetknięcie z nią bywa szokiem dla organizmu, dla skóry jest świetna! Ze względu na zwiększenie ekspozycji na zimno, pobudza krążenie, zapewniając skórze lepszą ochronę przed wolnymi rodnikami, a przy tym delikatnie ją rozjaśnia i dodaje blasku! A nas skutecznie pobudza do życia i dodaje energii. Skuteczniej niż małe espresso (czy co tam lubicie najbardziej). 

Co ciekawe, myjąc twarz zimną wodą, zużywamy jej nieco mniej. No cóż, być może – z wiadomych względów – robimy to krócej. Ale to tylko kolejna z zalet tego sposobu oczyszczania twarzy. Dacie się przekonać? 

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach. 

 

Zobacz także: