Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja? – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Co chwilę słyszymy o nowym, innowacyjnym podejściu do pielęgnacji lub kolejnym trendzie, który ją odmieni. Od jakiegoś czasu popularność zdobywają bezkremowe noce – metoda, której twórcą jest dr. Rudolf Hauschka, polega na ograniczeniu kremów nawilżających w celu odbudowania zdolności skóry do samodzielnej regeneracji. Ekspert twierdzi, że rezygnacja z nocnej pielęgnacji wyrównuje poziom nawilżenia oraz reguluje sebum, dzięki czemu skóra jest nieskazitelna. Zdania są podzielone, a trend dość kontrowersyjny, biorąc pod uwagę to, że nawilżenie – rano i wieczorem – stanowi podstawę rutyny pielęgnacyjnej praktycznie każdej z nas. Hitem jest również beauty snacking. Czyli tak zwane dokarmianie skóry w ciągu dnia. Ciężko się odnaleźć w tych wszystkich urodowych rewelacjach. Zapewniamy Was jednak, że kluczem do odpowiedniej i przynoszącej efekty pielęgnacji jest przede wszystkim konsekwencja oraz kolejność nakładania kosmetyków. Nie można tego bagatelizować, ponieważ nawet najlepsze kosmetyki mogą nie spełnić swojego zadania, jeśli odbierzemy im tę szansę i zaburzymy ich działania nieprawidłową kolejnością aplikowania ich na twarz. Jak powinna wyglądać pielęgnacja rano krok po kroku? W jakiej kolejności nakładać kosmetyki? Tłumaczymy krok po kroku.

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki? Podstawowe oczyszczanie twarzy 

Dokładne i regularne oczyszczanie cery to podstawa prawidłowej pielęgnacji. Mimo tego, że ten krok jest zdecydowanie najważniejszy, a pominięcie tego etapu sprawia, że robimy sobie większą krzywdę, niż gdybyśmy nie zrobili nic, tutaj też można przesadzić. Rano twarz nie wymaga agresywnego oczyszczania – w zależności od preferencji twarz należy przemyć wodą, delikatną pianką lub ulubionym żelem do mycia twarzy. Warto zwrócić uwagę na prosty i naturalny skład, który nie podrażni wrażliwej skóry i przygotuje ją do dalszych etapów pielęgnacji.

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki? Tonik lub hydrolat

Drugi krok jest bardzo często bagatelizowany lub pomijany w codziennej pielęgnacji, co jest dużym błędem. Z uwagi na to, że niektóre osoby nie wiedzą, do czego służy tonik lub hydrolat, po prostu go nie używają. Produkt ma za zadanie przywrócić odpowiednie pH skórze, które zostało zaburzone przez kosmetyki do oczyszczania twarzy. Dodatkowo tonik lub hydrolat (woda kwiatowa) mają szereg innych właściwości – niektóre nawilżają, inne działają przeciwstarzeniowo. Jednym z najbardziej uniwersalnych hydrolatów jest woda różana, zawierająca substancje aktywne, która łagodzi skórę i nadaje się do każdego typu cery. Tonik najlepiej wklepać w skórę dłońmi lub spryskać atomizerem.  

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki? Serum

Wiele osób nie wie, w którym momencie pielęgnacji nałożyć serum. Przede wszystkim należy wiedzieć, do czego służy tego typu produkt. – Serum to skoncentrowana dawka składników aktywnych. Ma znacznie silniejsze działanie niż krem. Jego zadanie polega na dostarczeniu naszej skórze mocnej dawki witamin, składników nawilżających, rozjaśniających, przeciwzmarszczkowych itp. dzięki czemu skóra odzyskuje jędrność, elastyczność i staje się gładsza oraz bardziej promienna – tłumaczy ekspertka marki Oio Lab, dr Anna Bobkowska. Ten etap jest nieobowiązkowy, mimo to warto włączyć serum do codziennej pielęgnacji, aby wzmocnić działanie pozostałych kosmetyków.

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki? Krem nawilżający

Na serum należy nałożyć krem nawilżający – należy odczekać około minuty, aby produkt odpowiednio wchłonął się w skórę. To absolutnie niezbędny krok w codziennej pielęgnacji. Odpowiednio nawilżona skóra jest elastyczna, a co za tym idzie, później się starzeje, jest promienna i pełna naturalnego blasku, makijaż wygląda i utrzymuje się na niej lepiej. Jeżeli więc zależy Wam na odżywionej cerze, zaopatrzcie się w jakościowy krem nawilżający i stosujcie go codziennie po nałożeniu toniku/hydrolatu lub – jeśli używacie – po zaaplikowaniu serum na twarz. 

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki? Kosmetyk z SPF 

Kolejny i zarazem ostatni etap pielęgnacji to kosmetyk z SPF, czyli zawierający ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. To bardzo ważne, ponieważ jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych cały rok, dlatego nie powinniśmy wychodzić bez kremu przeciwsłonecznego z domu. Regularne stosowanie kosmetyku z SPF spowolni procesy starzenia się skóry. Zawsze nakłada się go na sam koniec dziennej pielęgnacji.

--

Zobacz także:

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.