Mycie włosów odżywką jest popularną metodą pielęgnacji włosów szczególnie suchych i łamliwych. To delikatniejszy sposób na oczyszczenie skóry głowy, a także zabezpieczenie cienkich włosów przed silnym działaniem szamponów. Istnieją dwa warianty – metoda standardowa, czyli z wykorzystaniem odżywki. Na wilgotne włosy należy nałożyć odżywkę, wykonać krótki masaż, a następnie spłukać obficie letnią wodą. Zaleca się mycie włosów różnymi odżywkami na zmianę, aby nie uodpornić ich na jeden kosmetyk. Ponadto, raz na jakiś czas warto umyć włosy delikatnym szamponem, aby dokładnie oczyścić skórę głowy i nie dopuścić do zapchania porów skóry.

Drugą opcją jest metoda OMO – czyli Odżywka-Mycie-Odżywka. Polega ona na nałożeniu na wilgotne włosy odżywki na długości od ucha do końców i nie spłukiwanie jej. Następnie należy umyć skórę głowy szamponem (można go rozcieńczyć z wodą w kubeczku lub na ręku, aby efekt był delikatniejszy). Kolejny krok to dokładne spłukanie wszystkich kosmetyków. Ostatnim etapem jest nałożenie odżywki na długość włosów i potraktowanie jej jako maski – należy potrzymać produkt kilka minut i ponownie spłukać. Mycie włosów odżywką ma wiele zalet, a internautki chwalą efekty – gładkie, sypiące się i odżywione włosy, które są zregenerowane i nie puszą się. Ale ta metoda ma również swoje minusy. Czy można myć przetłuszczające się odżywką? Która metoda będzie lepsza? 

Mycie włosów odżywką – podpowiadamy, które odżywki są najlepsze do mycia włosów >>>

Mycie włosów przetłuszczających się odżywką – tak czy nie?

Wiele dziewczyn zadaje sobie pytanie, czy mycie włosów przetłuszczających się odżywką jest dopuszczalne. Skóra głowy, która produkuje nadmiar sebum, co prowadzi do tłustych pasm, wymaga dokładnego oczyszczenia. Dlatego mycie włosów z tendencją do przetłuszczania się samą odżywką może być niewystarczające. Jednak z drugiej strony, nie można traktować jej zbyt agresywnymi szamponami, ponieważ w efekcie produkuje jeszcze większe ilości sebum – i błędne koło zamyka się. 

Idealnym rozwiązaniem dla włosów przetłuszczających się jest metoda OMO, czyli Odżywka-Mycie-Odżywka. Wymaga ona więcej czasu, jednak jest świetną alternatywą dla osób ze słabymi, łamiącymi i suchymi włosami i z przetłuszczającą się skórą głowy. Odżywka na długości włosów zabezpiecza je przed wysuszającym działaniem szamponu, szampon nałożony wyłącznie na skórę głowy dokładnie ją oczyszcza, a etap domknięcia pielęgnacji włosów za pomocą odżywki, którą należy potrzymać około 10 minut, głęboko regeneruje włosy. 

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie, które również możecie przetestować, jeżeli Wasze włosy przetłuszczają się. Skórę włosy należy umyć mieszanką, składającą się z odżywki i szamponu (pokombinujcie z proporcjami, na początek zacznijcie od 1:1), natomiast włosy na długości umyjcie samą odżywką. Należy poeksperymentować z wariatami, a na pewno znajdziecie rozwiązanie, odpowiednie dla Waszego rodzaju włosów!

 

Zobacz także: