Mycie włosów odżywką to metoda oczyszczania włosów, polecana zwłaszcza dla posiadaczek zniszczonych i łamliwych kosmyków. Wymaga ona czasu i odpowiednich kosmetyków, dopasowanych do struktury twoich włosów. Jakie efekty daje mycie włosów odżywką? Jak przeprowadzić taki zabieg? Jaka odżywka nada się do mycia włosów?

Mycie włosów odżywką – efekty

Mycie włosów odżywką to zabieg, który możesz przeprowadzić w domowym zaciszu. W zależności od wybranej metody oczyszczania włosów, przeprowadzenie go jest bardziej lub mniej czasochłonne. Długotrwałe efekty są uzależnione od twojego typu włosów oraz częstotliwości stosowania.

Jakie efekty daje mycie włosów odżywką? Ta metoda pozwala na zniwelowanie negatywnego efektu przesuszenia skóry głowy powstającego w wyniku czyszczenia kosmyków wyłącznie szamponem. Dzięki myciu włosów odżywką pasma są silniejsze, bardziej lśniące oraz łatwiejsze w rozczesywaniu i stylizacji.  Efekt ten docenią również kobiety posiadające naturalnie kręcone kosmyki. Odżywki do mycia włosów zawierają dużo witamin i olejów. Substancje te dogłębnie pielęgnują kosmyki poprzez dostarczanie składników odżywczych wzmacniających ich budowę.

Maski w płachcie na włosy – jak działają? To jeden z najszybszych sposobów na piękne i mocne włosy >>>

Jak myć włosy odżywką?

Mycie włosów odżywką to zdecydowanie jedna z najlepszych metod pielęgnacji suchych i zniszczonych kosmyków. Zabieg ten możesz przeprowadzić na dwa sposoby – bardziej i mniej czasochłonny. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, jest również przeznaczony do innego typu włosów.

Mycie włosów odżywką – metoda OMO

Metoda OMO polega na nakładaniu kosmetyków etapami w taki sposób, by zapewnić przesuszonym i łamliwym kosmykom ochronę. Szampony zawierają w sobie silne substancje myjące, które oprócz oczyszczenia mocno wysuszają włosy na całej długości. Ta metoda jest szczególnie polecana osobom, które mają skłonność do przetłuszczających się włosów i suchych końcówek.

OMO to skrót od następujących po sobie czynności: odżywka–mycie–odżywka. W takiej właśnie kolejności należy nakładać kolejne substancje na włosy. Pierwszym krokiem jest nałożenie odżywki wyłącznie na długość włosów, z pominięciem skalpu. Przed aplikacją kosmetyku należy dodatkowo zwilżyć włosy, by ułatwić sobie jego rozprowadzanie. Następnym krokiem jest nałożenie na sam skalp szamponu i dokładne umycie skóry głowy (bez spłukiwania odżywki).

Szampon najlepiej rozwodnić i spienić w osobnym kubeczku, by ułatwić sobie jego nakładanie. Po umyciu włosów należy spłukać obydwie substancje, a na świeżo umyte kosmyki nałożyć odżywkę lub maskę wygładzającą. Taki produkt trzymaj na włosach przez kilka minut, po czym dokładnie zmyj. Mycie włosów metodą OMO jest skuteczne i daje dobre efekty, pochłania jednak dość sporo czasu. Ten rodzaj czyszczenia nie wyklucza używania szamponu, co dla niektórych również może być jego wadą.

Mycie włosów odżywką – metoda standardowa

Mycie włosów samą odżywką to sposób zdecydowanie szybszy niż OMO. Jego stosowanie nie jest jednak polecane dla posiadaczek szybko przetłuszczających się kosmyków.

Mycie włosów samą odżywką opiera się na tych samych zasadach, co przy oczyszczaniu ich szamponem. Najpierw należy dokładnie zmoczyć włosy, a następnie zaaplikować odżywkę bezpośrednio na skórę głowy. Produkt można pozostawić na głowie na kilka minut, po czym dokładnie spłukać.

Jaką odżywką myć włosy?

Mycie włosów odżywką to prosty zabieg dający świetne efekty. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy specyfik nadaje się do oczyszczania skóry głowy. Ważne jest, by odżywka do mycia włosów zawierała w sobie delikatną substancję myjącą, a nie każdy preparat go posiada.

Odżywka do mycia włosów powinna mieć wysoko w składzie jeden ze składników, takich jak:

  • Behentrimonium Chloride 
  • Cetrimonium Chloride 
  • Tricetyldimonium Chloride 
  • Methosulfates.

Ważne jest również, by odżywka do mycia włosów była dostosowana do ich rodzaju. Jeśli posiadasz włosy wysokoporowe, sięgnij po produkt przeznaczony właśnie do takiego typu pasm.

Czy można myć włosy tylko odżywką?

Mycie włosów odżywką bez wątpienia ma wiele korzyści. Wciąż pozostaje jednak pytanie, czy do codziennego oczyszczania można stosować wyłącznie ten rodzaj kosmetyku? Czy co jakiś czas lepiej przeprowadzić zabieg OMO, nakładając odżywkę również przed myciem włosów?

Codzienna pielęgnacja włosów za pomocą wyłącznie jednego kosmetyku nie jest dobra. Warto zainwestować w odżywki o różnych składach, które stosowanie naprzemiennie dostarczą włosom wszystkich niezbędnych składników budulcowych. Przy sposobie standardowym poleca się również, by raz na tydzień umyć włosy metodą OMO lub samym szamponem. Umycie włosów silniejszymi środkami myjącymi, znajdującymi się w szamponach, ma na celu dogłębne oczyszczenie cebulek włosów i zapobiega zapychaniu porów skóry.