Mycie włosów odżywką? Ta metoda pielęgnacji cieszy się coraz większą popularnością. Ma wiele fanek i fanów. Ale, co należy podkreślić, nie jest idealna. Na pewno nie sprawdzi się u wszystkich osób. Co więcej, efekty nie będą zadowalające, jeśli sięgniemy po nieodpowiedni produkt. Zanim zaczniecie myć włosy odżywką, warto się do tego przygotować. Dlatego spieszymy z pomocą. Podpowiadamy, jak to robić i które odżywki sprawdzą się najlepiej. O rady poprosiłyśmy eksperta.

Mycie włosów odżywką – efekty

Czy mycie włosów odżywką to dobry pomysł? Zacznijmy od tego, skąd w ogóle wziął się ten pomysł skoro do mycia włosów służą przecież szampony. No cóż, zawarte w nich detergenty, są na tyle silne, że powodują przesuszenie skóry głowy. Po prostu tak już jest i nie da się tego uniknąć. Pojawiła się więc teoria, że mycie włosów odżywką pozwala rozwiązać ten problem. Jakie jeszcze efekty daje mycie włosów odżywką? Mówi się, że po myciu włosów odżywką pasma są silniejsze, bardziej lśniące oraz łatwiejsze w rozczesywaniu i stylizacji.  Zaleca się je także osobom o naturalnie kręconym kosmykach. To dlatego, że odżywki do mycia włosów zawierają dużo witamin i olejów. A te dogłębnie pielęgnują włosy, dostarczając im niezbędne składniki odżywcze. Okazuje się jednak, że aby móc myć włosy trzeba wiedzieć, jak to robić, a wcale nie jest to takie oczywiste.

Jak myć włosy odżywką?

Znane są dwa sposoby mycia włosów odżywką – bardziej i mniej czasochłonny – metoda OMO i metoda standardowa. Pierwsza jest dobrym pomysłem, druga – budzi spore wątpliwości. Jakie? Już wyjaśniamy.

Mycie włosów odżywką – metoda OMO

Metoda OMO polega na nakładaniu kosmetyków do włosów etapami w taki sposób, by zapewnić przesuszonym i łamliwym kosmykom ochronę. Bo jak już wspomnieliśmy, szampony zawierają w sobie silne substancje myjące, które nie tylko oczyszczają, ale i mocno wysuszają włosy na całej długości. Metoda OMO, szczególnie polecana osobom, które mają skłonność do przetłuszczających się włosów i suchych końcówek, nie eliminuje ich jednak z użycia. 

OMO to skrót od następujących po sobie czynności: odżywka–mycie szamponem–odżywka. W takiej właśnie kolejności należy nakładać kolejne substancje na włosy. Pierwszym krokiem jest nałożenie odżywki wyłącznie na długość włosów, z pominięciem skalpu. Przed aplikacją kosmetyku należy dodatkowo zwilżyć włosy, by ułatwić sobie jego rozprowadzanie. Następnym krokiem jest nałożenie na sam skalp szamponu i dokładne umycie skóry głowy (bez spłukiwania odżywki).

Szampon najlepiej rozwodnić i spienić w osobnym kubeczku, by ułatwić sobie jego nakładanie. Po umyciu włosów należy spłukać obydwie substancje, a na świeżo umyte kosmyki ponownie nałożyć odżywkę albo maskę do włosów. Kosmetyk należy pozostawić na włosach przez kilka minut, po czym dokładnie spłukać. Mycie włosów metodą OMO jest skuteczne i daje dobre efekty, pochłania jednak dość sporo czasu. No i, jak już wspomnieliśmy, nie eliminuje całkiem szamponu. I słusznie. Za chwilę dowiecie się dlaczego.

Mycie włosów odżywką – metoda standardowa, czyli czy można myć włosy tylko odżywką

Choć mycie włosów samą odżywką to sposób zdecydowanie szybszy niż OMO, bo odżywki używa się wówczas zamiast szamponu – i dokładnie tak jak szamponu, nie poleca się go osobom o włosach przetłuszczających się. A właściwie w ogóle się go nie poleca. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział nam ekspert.

Zobacz także:

Nie rekomenduję mycia włosów samą odżywką, ponieważ nie zawiera ona aktywnych substancji myjących. Włosy niedokładnie oczyszczone z zanieczyszczeń atmosferycznych lub pozostałości kosmetyków do stylizacji stwarzają idealne warunki do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Odżywka (ang. conditioner) wykazuje działanie kondycjonujące, czyli pielęgnacyjne – nawilża, dostarcza substancji odżywczych – powiedział nam Radek Galiński – fryzjer z salonu galiński hair stylist w Krakowie, trener marki Davines

Dodał jednak, że ciekawą alternatywę dla tradycyjnego mycia włosów jest „zastosowanie najpierw odżywki, a później szamponu”. I tu wracamy do metody OMO. Ekspert podkreślił jednak, by myjąc włosy nie pomijać szamponu. Co nie znaczy, że nie warto sięgnąć także po odżywkę. 

Jaką odżywką myć włosy?

Po jaką odżywkę sięgnąć? Ponieważ wśród odżywek rzadko który specyfik nadaje się do oczyszczania skóry głowy, chcąc używać odżywki do mycia włosów, trzeba wybrać taką, która ma w składzie delikatną substancję myjącą, a nie każdy preparat ją posiada.

Odżywka do mycia włosów powinna mieć wysoko w składzie jeden ze składników, takich jak:

  • Behentrimonium Chloride 
  • Cetrimonium Chloride 
  • Tricetyldimonium Chloride 
  • Methosulfates.

Ważne jest również, by odżywka do włosów była dostosowana do ich rodzaju. Jeśli posiadasz włosy wysokoporowe, sięgnij po produkt przeznaczony właśnie do takiego typu pasm.

Mycie włosów odżywką? – podsumowanie

Co jeszcze warto wiedzieć? Codzienna pielęgnacja włosów za pomocą wyłącznie jednego kosmetyku nie jest dobra. Warto zainwestować więc w odżywki o różnych składach, które stosowanie naprzemiennie dostarczą włosom wszystkich niezbędnych składników budulcowych. No i jednak całkowicie nie rezygnować z szamponu. Umycie włosów silniejszymi środkami myjącymi, znajdującymi się w szamponach, ma na celu dogłębne oczyszczenie cebulek włosów i zapobiega zapychaniu porów skóry.