Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Jeśli właśnie zbliża się ten wyjątkowy moment, kiedy powiecie swojemu ukochanemu "tak", na pewno zadałyście sobie to pytanie. I bardzo możliwe, że zarówno Wy, jak i Wasz wybranek, macie spore trudności, żeby sobie na nie odpowiedzieć, bez szukania podpowiedzi w sieci. Nie martwicie się! Zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy nie tylko przed, ale i po ślubie.

Pierścionek zaręczynowy - na którym palcu?

Na którym palcu powinien znaleźć się pierścionek zaręczynowy? Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby Wasz ukochany to wiedział, zanim poprosi Was o rękę. Jeśli jednak tak się nie stało i raczej nie stanie, na co wpływ może mieć choćby stres (przecież w takiej sytuacji to zupełnie normalne!), możecie nakierować Waszego przyszłego narzeczonego. Na którym palcu pierścionek ma się znaleźć? Jest to palec serdeczny prawej dłoni. Ale uwaga, taka tradycja obowiązuje w Polsce, co nie oznacza, że w innych krajach również. O ile w Niemczech, Japonii, Rosji i Austrii obowiązuje ta sama zasada, tak na przykład w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, we Włoszech, w Hiszpanii, Francji czy Egipcie pierścionek zaręczynowy wylądować ma na dłoni lewej

Najpiękniejsze paznokcie ślubne - inspiracje 2018 >>>

Na którym palcu pierścionek zaręczynowy nosi się po ślubie?

Co dzieje się z pierścionkiem zaręczynowym, kiedy zdecydowałyście się powiedzieć po raz kolejny tak, ale tym razem przed ołtarzem lub w obecności urzędnika podczas ślubu cywilnego? W Polsce pierścionek zaręczynowy noszony przed ślubem na prawej dłoni ustępuje miejsce obrączce i od tego momentu kobieta nosi go na dłoni lewej, także na palcu serdecznym. A co dzieje się w krajach, gdzie przed ślubem pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej dłoni? W Wielkiej Brytanii pierścionek zaręczynowy przekłada się na dłoń prawą. Z kolei w tradycji skandynawskiej wygląda to tak, że obrączkę przedślubną przyszła panna młoda nosi na lewej dłoni, a w dniu ślubu pan młody na tą samą dłoń i ten sam serdeczny palec wkłada identyczną obrączkę. Tak naprawdę możecie wykorzystać ten sposób, zostawiając na prawej dłoni oba dowody miłości - czyli i pierścionek zaręczynowy, i obrączkę. 

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w Polsce i dlaczego?

A jeżeli zastawiacie się, dlaczego w Polsce akurat prawda dłoń jest tą zarezerwowaną na pierścionek zaręczynowy, to w poszukiwaniu odpowiedzi należy cofnąć się w czasie do XIX wieku. Przed powstaniem styczniowym (1863-1864) polskie kobiety nosiły obrączki na lewej dłoni, natomiast na prawej tylko i wyłącznie wdowy. Po klęsce wojsk powstańczych mężatki na znak żałoby postanowiły przełożyć obrączki na prawą dłoń. I tak jest niezmiennie do dzisiaj. Stąd właśnie rodzima tradycja, że Polski noszą teraz obrączki na prawej ręce, a pierścionek zaręczynowy "grzeje" miejsce na prawej dłoni, po czym ląduje na lewej. 

Wszystko, co trzeba wiedzieć, kupując pierścionek zaręczynowy >>>

 

 

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Tradycja mówi, że pierścionek, który nosi się na palcu serdecznym prawej ręki, to symbol przyjęcia oświadczyn i zapowiedź zbliżających się zaślubin. W dniu ślubu pierścionek zaręczynowy zmienia miejsce i na serdecznym palcu prawej dłoni ląduje obrączka. Pierścionek zaręczynowy nosimy natomiast na serdecznym palcu dłoni lewej albo pozostawiamy obydwa pierścionki na tym samym palcu prawej ręki. Czy wiecie już na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? 

Ile pieniędzy powinno się dać w prezencie ślubnym? >>>