Zaręczyny to absolutnie wyjątkowy moment. Jeśli czujecie, że wasz ukochany niedługo poprosi was o rękę, warto odpowiednio przygotować się do tej chwili. A może już powiedziałyście „tak” swojej drugiej połówce? W takim wypadku część z was zastanawia się zapewne, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Gdzie powinien wylądować, gdy na prawej dłoni pojawi się obrączka? I czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Spieszymy z odpowiedzią i rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z tym, jak nosić pierścionek zaręczynowy przed i po ślubie.

Pierścionek zaręczynowy - na którym palcu?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Najlepiej, aby ukochany znał odpowiedź na to pytanie jeszcze zanim poprosi was o rękę. Ale powiedzmy sobie szczerze – oświadczyny wiążą się raczej z ogromnym stresem. Właśnie dlatego (nawet ci najlepiej przygotowani faceci) mogą zapomnieć, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy. W takiej sytuacji możecie nakierować swojego narzeczonego i podpowiedzieć, że pierścionek powinien znaleźć się na prawej dłoni. A konkretnie na palcu serdecznym. Uwaga! Taka zasada obowiązuje w Polsce. Pamiętajcie, że „co kraj to obyczaj”. O ile w Niemczech, Japonii, Rosji i Austrii obowiązuje ta sama zasada, tak na przykład w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, we Włoszech, w Hiszpanii, Francji czy Egipcie pierścionek zaręczynowy wylądować ma na dłoni lewej.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Na który palec należy przełożyć pierścionek zaręczynowy po ślubie? To prawdopodobnie najbardziej problematyczna kwestia. Ale nie martwcie się – z tym również sobie poradzimy. Na pewno zauważyliście, że część kobiet zakłada obrączkę na serdeczny palec prawej dłoni, nie zdejmując uprzednio pierścionka zaręczynowego. Noszona w ten sposób biżuteria prezentuje się niezwykle efektownie. Wprawdzie w dzisiejszych czasach nie wywoła to skandalu, ale warto zaznaczyć, że noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na tym samym palcu jest zgodne z tradycją. Po spotkaniu z księdzem lub urzędnikiem stanu cywilnego pierścionek, który otrzymałyście od ukochanego w momencie zaręczyn, powinien „ustąpić miejsca” obrączce. Gdzie w takim razie należy go przełożyć? Zgodnie z tradycją, w Polsce pierścionek zaręczynowy przekładamy po ślubie na palec serdeczny u lewej dłoni.

Jak sprawa wygląda w innych kulturach? W Wielkiej Brytanii pierścionek zaręczynowy przenosi się z lewej na prawą dłoń. Natomiast według tradycji skandynawskiej, kobieta otrzymuje od ukochanego tak zwaną obrączkę przedślubną. Przed ślubem nosi ją na lewej dłoni. Z kolei w dniu ceremonii pan młody na tą samą dłoń i ten sam serdeczny palec wkłada identyczną obrączkę.

Pomysły na oświadczyny: Jak idealne zaręczyny wyobrażają sobie czytelniczki Glamour.pl? >>>

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w Polsce i dlaczego?

A jeżeli zastawiacie się, dlaczego w Polsce akurat prawda dłoń jest tą zarezerwowaną na pierścionek zaręczynowy, to w poszukiwaniu odpowiedzi należy cofnąć się w czasie do XIX wieku. Przed powstaniem styczniowym (1863-1864) polskie kobiety nosiły obrączki na lewej dłoni, natomiast na prawej tylko i wyłącznie wdowy. Po klęsce wojsk powstańczych mężatki na znak żałoby postanowiły przełożyć obrączki na prawą dłoń. I tak jest niezmiennie do dzisiaj. Stąd właśnie rodzima tradycja, że Polski noszą teraz obrączki na prawej ręce, a pierścionek zaręczynowy "grzeje" miejsce na prawej dłoni, po czym ląduje na lewej.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Tradycja mówi, że pierścionek, który nosi się na palcu serdecznym prawej ręki, to symbol przyjęcia oświadczyn i zapowiedź zbliżających się zaślubin. W dniu ślubu pierścionek zaręczynowy zmienia miejsce i na serdecznym palcu prawej dłoni ląduje obrączka. Pierścionek zaręczynowy nosimy natomiast na serdecznym palcu dłoni lewej albo pozostawiamy obydwa pierścionki na tym samym palcu prawej ręki. Czy wiecie już na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? W tym artykule znajdziecie wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem >>>