Muzeum muzyki disco polo powstanie w leżącym na Podlasiu Michałowie. Będzie kosztowało 11 milionów złotych

Pamiętacie, jak kilka miesięcy temu pisaliśmy, że w Zespole Szkół w Michałowie powstanie klasa o profilu discopolowym (zajęcia rozpoczną się już we wrześniu!)? Teraz leżące na Podlasiu miasto postanowiło pójść jeszcze o krok dalej i zapowiedziało otwarcie Centrum Disco Polo! W jego ramach powstanie muzeum disco polo oraz hala widowiskowa. Inwestycja pochłonie 11 milionów złotych – głównie ze środków unijnych. 

Centrum Disco Polo w Michałowie – atrakcje

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsi goście odwiedzą Centrum Disco Polo za 6 lat. Budowa obiektu, w którego skład wchodzić będzie nie tylko muzeum, ale i hala widowiskowa, planowana jest bowiem na lata 2024-26. Wszystko to w ramach „przedsięwzięć strategicznych dla rozwoju województwa podlaskiego”. Szacowany koszt inwestycji to 11 milionów złotych, z których większość, bo aż 85% ma pochodzić ze środków unijnych, resztę pokryje samorząd miasta. 

„Nasz projekt zakłada stworzenie nowoczesnego kompleksu budynków o zastosowaniu: rekreacyjnym, edukacyjnym, kulturalnym i ekspozycyjnym, który przyczyni się do wzrostu atrakcyjności regionu oraz wpłynie na rozwój społeczny” — powiedział burmistrz Michałowa, Marek Nazarko. I tłumaczy: „Disco polo jest obecne w Polsce i na świecie od prawie 30 lat i na tyle zadomowiło się̨ w polskiej kulturze, że obecnie nie da się zamknąć́ oczu i udawać, że tego nie ma. My to widzimy i rozumiemy”. Centrum Disco Polo powstanie tuż przy Zespole Szkół w Michałowie, w którym będzie można „uczyć się disco polo”, tym samym pełniąc dodatkowe funkcje edukacyjne na temat muzyki. I oczywiście stanowiąc rozrywkę. 

Sławomir to król disco polo! Te liczby mówią same za siebie >>>

Centrum Disco Polo – Projekt został skopiowany?

Nie wiadomo jednak, jak właściwie będzie wyglądać muzeum. Bo choć jego wizualizacje pojawiły się już na stronie Michałowa, szybko zostały z niej zdjęte. Jak podaje Gazeta Wyborcza, projekt Centrum Disco Polo, nie był bowiem projektem autorskim... „To przeróbka projektu biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi, którego autorami są architekci z krakowskiego Horizone Studio” – czytamy. 

„Oczywiście można by podejść do tematu tylko humorystycznie, bo jest paradoksem, że projekt, który zdobył główną nagrodę SARP za najlepszy biurowiec 2015 roku w Polsce, ma teraz być Centrum Disco Polo. Natomiast gdy spojrzeć na sprawę w taki sposób, jaką ona jest, tzn. że podmiot publiczny szeroko promuje swoją inwestycję, używając bezprawnie przywłaszczonego utworu jego autora, to takie działanie musi budzić sprzeciw” – powiedział Gazecie Bartłomiej Kisielewski, architekt Horizone Studio. Które od Michałowa zażądało zadośćuczynienia. I niewątpliwie podeszło do tego z pewnym dystansem – domaga się bowiem wpłaty na rzecz Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku, której rolą jest... kształtowanie gustów muzycznych. Miasto nie zabrało jeszcze głosu w tej sprawie.