Najlepsze filmy przygodowe – „Park Jurajski” (1993)

Filmy przygodowe często oprócz ciekawej i barwnej akcji pokazują również, jak groźna może być nauka. „Park Jurajski” to bez wątpienia ciekawy film przygodowy, pokazujący konsekwencje nierozsądnych działań naukowców. Dzięki wyizolowaniu ze skamielin insektów krwi dinozaurów naukowcom udaje się odtworzyć niektóre gatunki tych potężnych zwierząt. Multimilioner John Hammond (Richard Attenborough) postanawia wykorzystać ten fakt i otworzyć Park Jurajski. Ma to być miejsce, w którym rodziny z dziećmi z całego świata mogą podziwiać dinozaury w ich naturalnym otoczeniu. Jednak aby otrzymać zgodę na otwarcie parku, Hammond zaprasza na do niego dwójkę naukowców – Alana Granta (Sam Neill) i Ellie Sattler (Laura Dern). W trakcie wycieczki po obiekcie sprawy wymykają się spod kontroli.

Najlepsze filmy przygodowe – „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” (2001)

Filmy przygodowe to gatunek, który reżyserzy chętnie łączą z innymi - na przykład dramatem czy fantastyką. Efektem takiej kolaboracji jest bazująca na powieściach J.R.R. Tolkiena trylogia „Władca Pierścieni”. Frodo Baggins (Elijah Wood) otrzymuje od swojego krewnego pierścień, który okazuje się być kluczem do władzy nad całą krainą Śródziemia. Na naradzie w Rivendell zostaje uformowana tytułowa drużyna pierścienia. Jest to grupa 9 osób, które mają za zadanie pomóc Frodowi w zniszczeniu pierścienia i pokonaniu zła.

 

Najlepsze filmy przygodowe – „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” (2003)

Filmy przygodowe często opowiadają historie grup społecznych, istniejących kilkanaście lat temu. Przykładem takiego obrazu jest film z serii „Piraci z Karaibów”. Jest to pełna humoru, ciekawa komedia przygodowa o piratach. Kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp) ratuje przed utonięciem córkę gubernatora, Elizabeth Swann (Keira Knightley), jednak w wyniku nieporozumienia zostaje wtrącony do więzienia. W nocy miejsce to zostaje zaatakowane przez piratów, a sama Elizabeth uprowadzona. Will Turner (Orlando Bloom), przyjaciel Elizabeth prosi Jacka Sparrowa o pomoc w odzyskaniu ukochanej. W zamian młody mężczyzna obiecuje, że pomoże kapitanowi odzyskać skradziony mu przed laty statek, tytułową Czarną Perłę.

 

Najlepsze filmy przygodowe – „Eragon” (2006)

Filmy przygodowe często bazują na powieściach, będąc ich bardziej lub mniej wierną adaptacją. Przykładem fajnego filmu przygodowego opartego na książce jest „Eragon”. Opowiada on historię tytułowego Eragona (Edward Speleers), czyli chłopca mieszkającego wraz z wujem w niewielkiej wiosce. Bohater odnajduje duży, niebieski kamień, który okazuje się być smoczym jajem. Po tym wydarzeniu do jego wioski przybywają obcy ludzie, którzy zabijają jego wuja. W międzyczasie z jaja wykluwa się smok. Eragon, chcąc go ochronić, ucieka ze swojego domu wraz z bajarzem Bromem (Jeremy Irons).

 

Zobacz także:

Najlepsze filmy przygodowe – „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (2008)

Filmy przygodowe z serii „Indiana Jones” to prawdziwa klasyka tego gatunku, obecna w niemal każdym zestawieniu: top filmy przygodowe. Od ostatniej przygody Indiany Jonesa minęło 19 lat, w trakcie których profesor poświęcił się pracy na swojej uczelni. Dotarły jednak do niego wieści, że w Ameryce Południowej archeologowie odkryli potężny, starożytny artefakt. Profesor postanawia porzucić swoje aktualne zajęcia i wyrusza w podróż ze swoim nowym znajomym, buntownikiem Muttem (Shia LaBeouf).

 

Najlepsze filmy przygodowe – „Wszystko za życie” (2007)

Filmy przygodowe często bazują na historiach, które wydarzyły się naprawdę. Przykładem dobrego filmu przygodowego na wieczór, który oparty został na faktach, jest „Wszystko za życie”. Główny bohater, Christopher McCandless (Emile Hirsch) posiada w życiu wszystko - pieniądze, wykształcenie, przyszłą karierę. Wiedzie on ciekawe życie i ma przed sobą świetlaną przyszłość, jednak nie jest szczęśliwy. Aby odnaleźć siebie, Christopher po ukończeniu studiów postanawia porzucić wszelkie dobra materialne i wyjechać na Alaskę. Zanim jednak dotrze na miejsce, przeżywa wiele przygód i poznaje mnóstwo różnych ludzi. Ten film przygodowy opowiada o życiu zgodnie ze swoimi ideałami, a także o walce człowieka z dziką i nieustępliwą naturą.

 

Najlepsze filmy przygodowe – „Sherlock Holmes” (2009)

Filmy przygodowe często łączone są z kinem kryminalnym, opowiadając o śledztwach, zagadkach i tajemnicach. „Sherlock Holmes” to ciekawy film przygodowy, opowiadający historię znanego londyńskiego detektywa. Tytułowy bohater (Robert Downey Jr.) oraz jego przyjaciel, doktor John Watson (Jude Law) pomagają Scotland Yardowi w ujęciu seryjnego mordercy. Winny, czyli Lord Blackwood (Mark Strong) zostaje skazany i stracony. Po egzekucji okazuje się, że ciało mordercy zniknęło z grobu, a Londyn obiegła wieść o jego rzekomym zmartwychwstaniu.

 

Najlepsze filmy przygodowe – „Sekretne życie Waltera Mitty” (2013)

Filmy przygodowe często balansują na krawędzi między rzeczywistością a fikcją, budując w ten sposób kolorowy świat i przyspieszając tempo akcji. Ciekawym filmem przygodowym o takiej konstrukcji jest „Sekretne życie Waltera Mitty”. Tytułowy bohater (Ben Stiller) pracuje dla magazynu Life. Często ucieka on w świat fantazji, mogąc w marzeniach spełniać swoje cele i postanowienia. W międzyczasie okazuje się, że zdjęcie przeznaczone na ostatnią okładkę magazynu zniknęło. Walter postanawia odnaleźć autora zdjęcia - nieuchwytnego fotografa i odzyskać oryginał. Wyrusza na Grenlandię, nie przypuszczając nawet, jak bardzo podróż ta odmieni jego życie.

 

Najlepsze filmy przygodowe – „Tarzan: Legenda” (2016)

Filmy przygodowe to gatunek, który chętnie czerpie z literatury i bajek. Tarzan, czyli mężczyzna wychowany w tropikalnej dziczy przez zwierzęta to jedna z najbardziej rozpoznawalnych disneyowskich postaci. Akcja tego bez wątpienia ciekawego filmu przygodowego toczy się wiele lat po tym, jak Tarzan opuścił dżunglę. John Clayton (Alexander Skarsgård), jak obecnie nazywa się mężczyzna, mieszka z żoną Jane (Margot Robbie) w Londynie. Clayton decyduje się na opuszczenie cywilizacji i powrót do Konga, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Bohater, by ocalić ukochaną i zjednoczyć afrykańskie plemiona będzie musiał na powrót stać się królem dżungli, czyli Tarzanem. Czy Clayton po takiej przygodzie zdecyduje się na powrót do Londynu, czy pozostanie na zawsze w dziczy?

 

Najlepsze filmy przygodowe – „Jumanji: Przygoda w dżungli” (2017)

Filmy przygodowe, pojawiające się obecnie na ekranach kin często są remake'ami obrazów sprzed lat. Przykładem takiej produkcji, będącej jednocześnie fajnym filmem przygodowym jest „Jumanji: Przygoda w dżungli”. Czwórka licealistów podczas karnego porządkowania szkolnego składziku znajduje starą konsolę do gier video. Po uruchomieniu gra Jumanji pochłania bohaterów, przenosząc ich do dżungli. Mogą oni się uwolnić i wrócić do swojego świata tylko w jeden sposób. Jest nim ukończenie wszystkich zadań, przewidzianych przez twórców gry.

 

Najlepsze filmy przygodowe – „Enola Holmes” (2020)

 Historia rezolutnej siostry Sherlocka Holmesa jest opisywana jako film z gatunku kryminał/mystery, jednak spójrzmy prawdzie w oczy: to kino przygodowe pełną gębą. Z bardzo silną postacią kobiecą i rewelacyjnym przesłaniem dla dziewczyn! W tytułowej roli wystąpiła gwiazda serialu „Stranger Things” Millie Bobby Brown, w Sherlocka wcielił się Henry Cavill, a młodszego od niego o siedem lat brata Mycrofta zagrał Sam Claflin. Czy rozwijająca swoje umiejętności detektywistyczne Enola Holmes okaże się sprytniejsza od swojego słynnego brata? Przekonajcie się koniecznie, bo spisek, na który natrafia, może zmienić historię ludzkości.

 

Najlepsze filmy przygodowe  – „Czerwona nota” (2021)

Najdroższa produkcja w historii Netflixa (wydano na nią 200 milionów dolarów) z pewnością nie jest najwybitniejszym filmem, jaki zobaczycie, ale jeśli trochę obniżycie oczekiwania, to z pewnością będziecie się świetnie bawić w trakcie seansu. „Czerwona nota” to historię agenta Interpolu, który próbuje dopaść najbardziej poszukiwanego złodzieja dzieł sztuki, w związku z czym musi połączyć siły... ze złodziejem dzieł sztuki. Całość naszpikowana jest humorem (niekoniecznie wyszukanym), spektakularnymi przygodami i niezwykle atrakcyjnymi lokalizacjami.  Gdzieś tam z tyłu słychać echa Indiany Jonesa (w końcu wszystko jest o poszukiwaniu skarbu), choć oczywiście netflixowy hit znacznie odbiega klimatem od dzieł Spielberga i Lucasa.  Tę komedię przygodową wyreżyserował Rawson Marshall Thurber („Millerowie”), a zagrały w nim gwiazdy. Dwayne Johnson, Ryan Reynolds i Gal Gadot tworzą trio doskonałe.