W tym roku na rodzimym rynku wydawniczym pojawiło się wiele interesujących książek od autorek i autorów z Polski, jak również zza granicy. Wśród nich powieści, reportaże, biografie i inne. Wskazujemy te, które zrobiły na nas szczególne wrażenie – zachwyciły lub poruszyły do granic możliwości. Jeżeli nie miałyście i nie mieliście jeszcze okazji, by je przeczytać, koniecznie nadróbcie zaległości. Gwarantujemy, że nie pożałujecie. Oto najlepsze książki 2023, które warto dodać do swojej listy must-read. 

Najlepsze książki 2023: „O zmierzchu" – wybór Katarzyny Dąbrowskiej, redaktorki naczelnej 

Marta Niedźwiedzka od kilku lat w podcaście „O zmierzchu" uczy nas o naszych emocjach, tłumaczy, jak działają i co z nami robią. Teraz zebrała to wszystko w piękną książkę. Mam ją zawsze pod ręką, pozakreślaną, poznaczoną. To nierzadko moja deska ratunku. Polecam, jeśli chcecie zrozumieć siebie i innych.

fot. materiały prasowe

Najlepsze książki 2023: „Córka księdza” – wybór Karoliny Bujak, redaktorki prowadzącej 

Marta Glanc w poruszającym reportażu „Córka księdza" opisała, jak latami żyła w kłamstwie. Nie dlatego, że chciała, ale dlatego, że zmusiło ją do tego społeczeństwo, które nie było gotowe na prawdę. Tak, jest córką księdza i tak, w końcu głośno wyznała to, o czym inni potrafili jedynie szeptać. Piękna, silna i odważna dziewczyna, musiała mierzyć się z ogromnym poczuciem wstydu, choć nic złego nie zrobiła. Trzeba nas ukrywać, przemilczeć i przekłamać nasze istnienia - już nie trzeba Marta, dzięki tobie.

fot. materiały prasowe

Najlepsze książki 2023: „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – wybór Asi Twaróg, Senior Multimedia Editor

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” to niezwykle poruszający reportaż historyczny o kobietach, które żyły na polskich wsiach w dwudziestoleciu międzywojennym. Joanna Kuciel-Frydrysiak zwraca uwagę na trudy ich codzienności i problemy. Pisze m.in. o patriarchacie, o ograniczonym dostępie do edukacji, braku możliwości decydowania o sobie, jak również o własnym ciele, o pracy ponad siły. Trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Niestety, tak było.

fot. materiały prasowe

Zobacz także:

Najlepsze książki 2023: „Wszystko o miłości. Nowe wizje” – wybór Marty Kutkowskiej, sekretarki redakcji 

Esej amerykańskiej pisarki i feministki trzeciej fali został pierwotnie wydany w 2001 r., ale ani trochę nie stracił na aktualności. bell pisze o miłości w wywrotowy dla naszej kultury sposób, obala mit romantycznej miłości, jako nieokiełznanej sile, której należy się poddać i na którą nie mamy wpływu.: Żeby naprawdę kochać, musimy się nauczyć łączyć różne składnik i - czułość, troskę, zrozumienie, szacunek, przywiązanie, a także szczerość i otwartość. A ja z tego miejsca wyznaję miłość bell.

fot. materiały prasowe

Najlepsze książki 2023: „Heartstopper”  i „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują” – wybór Xymeny Borowieckiej, wydawczyni

Świetną książkę „Podcastex. Polskie milenium” wydali Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski, kilka dni temu zamówiłam w preorderze „Historię polityczną Polski 1989-2023” prof. Antoniego Dudka. Obie pozycje serdecznie polecam, ale bliżej opiszę wam dwie inne. Pierwsza, „Heartstopper” Alice Oseman jest komiksem young adult, na podstawie którego powstał popularny serial Netflixa o tym samym tytule. Druga, „Nowe Rozkoszne” to absolutnie nieszablonowa książka kucharska Rozkosznego (Michała Korkosza).
 
„Heartstopper” to moja comfort book. Nie wiem, czy istnieje takie określenie, ale najlepiej opisuje to, co czułam czytając cztery dotychczas wydane tomy. Zamknięte w nich historie brytyjskich nastolatków to opowieść o tym, jak kochać i jak być kochanym, jak mówić o swoich emocjach, uczuciach, jak prosić o pomoc i jak ją przyjmować. 

fot. materiały prasowe
 
„Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują” to była miłość od pierwszego „przejrzenia”. Michał Korkosz w swojej najnowszej książce pokazuje polską kuchnię w możliwie najbardziej apetyczny sposób. Uwielbiam jego poetyckie opisy i swobodę, jego fantazję i ujmującą radość, jaką daje mu dzielenie się przepisami.

fot. materiały prasowe

Najlepsze książki 2023: „La Bestia” – wybór Agnieszki Oleszek, redaktorki 

Pierwszy artykuł, który napisałam dla Glamour, był poświęcony serialom o seryjnych mordercach na Netflixie. Upiorne historie, które napisało życie, to często gotowy scenariusz, który aż się prosi o ekranizację. Do tego opowieści wywołujące ciarki nie tylko świetnie się ogląda. Książki poświęcone mordercom także wywołują emocje od pierwszej strony aż do samego końca. W 2023 roku na rynku pojawiła się pozycja o najstraszniejszym zbrodniarzu w historii, która powinna być pozycją obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych czynami Jeffreya Dahmera czy Teda Bundy’ego. Pomimo że ci znani ze znacznie mniejszej ilości zbrodni doczekali się mnóstwa publikacji, a nawet poświęconych im seriali, tak Luis Garavito wydaje się być zapomniany przez historię. Być może słusznie, bo skala jego okrucieństwa i liczba ofiar sprawiają, że może najlepiej byłoby, gdyby świat nigdy o nim nie usłyszał. Autor szuka odpowiedzi na pytanie, co było czynnikiem zapalnym i wydobyło z niego takie okrucieństwo. Analizuje jego trudne dzieciństwo i zestawia jego czyny z sytuacją polityczną mrocznej Kolumbii, która staje się tłem wydarzeń. Podczas lektury w postaci samego mordercy nie daje się natomiast pominąć podobieństw do Teda Bundy’ego. Ich start w życie był zupełnie inny. Jednak Luis Garavito, podobnie jak Ted Bundy, był jak kameleon, który prowadził normalne życie i był lubianą osobą, a nie tępym zabijaką. W rozmowach sam przyznawał, że był świadomy siedzącego w nim potwora. Targające nim żądze były jednak zbyt silne, żeby mógł nad nimi zapanować.

fot. materiały prasowe

Najlepsze książki 2023: „Soroczka” – wybór Magdaleny Zawadzkiej, redaktorki 

Soroczka to koszula. Noszona do ślubu albo na pogrzeb. Własny, bo właśnie ubrania do trumny zainspirowały Angelikę Kuźniak do napisania tej książki. To jednak tylko pretekst do tego, by ze starszymi ludźmi porozmawiać o życiu. Miedzy słowami kryje się to, co najważniejsze. Warto przeczytać, mimo że to lektura mocna i nie zawsze przyjemna. Mną wstrząsnęła bardzo.

fot. materiały prasowe

Najlepsze książki 2023: „Lunch z liderami. Drugie danie” – wybór Aleksandry Sil, redaktorki

„Lunch z liderami. Drugie danie” to, jak sam tytuł wskazuje, druga książka magazynu „Financial Times”. Pismo w swojej kultowej rubryce od prawie 30 lat publikuje wywiady z ludźmi sukcesu, osobami, które kształtują świat i wpływają na bieg historii, a teraz podaje nam to w formie przystępnej publikacji. W książce znajdziemy aż 51 rozmów, istnieje więc prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że każdy i każda znajdzie ciekawego dla siebie bohatera lub bohaterkę. A i tych mniej ciekawych czasem warto posłuchać, mogą okazać się miłym zaskoczeniem.

fot. materiały prasowe

A jakie pozycje znalazły się na waszych listach najlepszych książek 2023 roku?