Tegoroczne matury trwają w najlepsze. A to znaczy, że część absolwentek i absolwentów szkół średnich już niebawem podejmie decyzję, co i gdzie studiować. Szukając odpowiedniego kierunku zdecydowanie warto zwrócić uwagę na uczelnie we Wrocławiu zaliczanym do najlepszych  ośrodków akademickich w Polsce. Co więcej, stolica Dolnego Śląska uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych studentkom i studentom miast w naszym kraju. Gdzie w takim razie warto studiować? Bierzemy pod lupę najlepsze uczelnie we Wrocławiu!

Najlepsze uczelnie we Wrocławiu – Uniwersytet Wrocławski

To jeden z najlepszych uniwersytetów w  Polsce. Należy do prestiżowego grona 10 uczelni badawczych w naszym kraju. Uniwersytet Wrocławski umożliwia naukę na kierunkach humanistycznych (takich jak dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia polska, historia sztuki), prawnych i społecznych (jak na przykład  prawo, administracja, ekonomia i psychologia), przyrodniczych (takich jak  chemia, biotechnologia, biologia człowieka i biologia eksperymentalna) oraz ścisłych (jak np. matematyka, informatyka i systemy pomiarowe czy fizyka). Poza tym oferuje kierunki interdyscyplinarne, co idealnie wpisuje się w nowoczesne  trendy obowiązujące w świecie nauki, oraz indywidualne (np. studia międzyobszarowe), jak również kierunki prowadzone w języku angielskim. 

Uniwersytet Wrocławski stawia na współpracę ogólnopolską i międzynarodową. Dlatego oferuje intensywny rozwój pod okiem najlepszych profesorek i profesorów oraz nauczycielek i nauczycieli akademickich z Polski, a także z innych części świata. Uniwersytet umożliwia  młodym ludziom zaangażowanie się w działalność kół naukowych, sekcji sportowych czy różnych organizacji studenckich, organizuje różnego rodzaju wymiany (m.in. ISEP, w ramach której można polecieć na studia do Stanów Zjednoczonych) oraz zapewnia stypendia naukowe, m.in. w ramach programu „Młody Badacz”. 

Uniwersytet Wrocławski dba o komfort i bezpieczeństwo studiujących. Na uczelni wszyscy są równi – bez względu na kolor skóry, orientację seksualną, płeć czy ograniczoną sprawność fizyczną.. Gwarantuje to zarządzenie rektora w sprawie wprowadzenia procedury przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie Wrocławskim, natomiast nad przestrzeganiem zasad czuwa rzecznik ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.

fot. Mateusz Majchrzak (www.instagram.com/storiesofmatt), Jakub Trzak

Najlepsze uczelnie we Wrocławiu – Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska to prestiżowa i  wyjątkowo nowoczesna uczelnia. Jako jedyna w Polsce oferuje studia informatyczne ze specjalnością danologia, co jest ciekawą odpowiedzią na najnowsze zapotrzebowania rynku pracy i najbardziej obiecujące trendy towarzyszące rozwojowi świata technologii. Absolwenci tej specjalności zyskują praktyczną wiedzę w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji z wielkich zasobów danych (tzw. big data), a jak wiadomo, dzisiaj dane to wyjątkowo cenna waluta. Specjaliści w tej dziedzinie pomagają bardzo skutecznie podnosić wartość konkurencyjną firmy, przyczyniając się do usprawnienia zastanych procesów, są więc coraz bardziej poszukiwanymi pracownikami, jak każdy zresztą inżynier kończący tę uczelnię. 

Politechnika Wrocławska prowadzi liczne, nowatorskie badania, dzięki którym regularnie trafia do czołówki raportów Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Nie bez przyczyny. Każdego roku zgłasza bowiem około sto nowych wynalazków i wzorów użytkowych. To robi wrażenie!

Zobacz także:

Kilka lat temu uruchomiona została Polinka - innowacyjna kolejka linowa umożliwiająca szybki (a zarazem bardzo przyjemny) transport między kampusem głównym Politechniki Wrocławskiej z Kampusem Na Grobli. Z kolei na dachu jednego z akademików Politechniki Wrocławskiej zlokalizowane zostały kamery, które pozwalają obserwować meteory. To nie wszystko. 

Bardzo możliwe, że kilka lat temu nieświadomie zwiedziłaś/zwiedziłeś gmach Wydziału Architektury, czyli tak zwany „wrocławski Hogwart”. O co chodzi? Spieszymy z wyjaśnieniami! To właśnie w nim nagrywano drugi sezon hitowego serialu Belfer z Maciejem Stuhrem w roli nauczyciela – detektywa. 

fot. Mateusz Majchrzak (www.instagram.com/storiesofmatt), Jakub Trzak

Najlepsze uczelnie we Wrocławiu – Uniwersytet Medyczny

Jeżeli chcesz studiować medycynę, to prawdopodobnie planujesz aplikować również na Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Nic dziwnego. W końcu to jedna z najlepszych uczelni tego rodzaju w kraju. Warto wspomnieć, że poza standardowymi specjalizacjami, Uniwersytet Medyczny kształci znakomitych ekspertów medycznych także na innych kierunkach, takich jak farmacja, analityka medyczna, dietetyka czy zdrowie publiczne. Co ważne, przyszli lekarze i lekarki, pielęgniarze i pielęgniarki, położnicy i położne mogą w ramach zajęć doskonalić swoje umiejętności w niezwykle nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej. Zostało ono wyposażone w symulatory, które m.in. wydają dźwięki, krwawią, oddychają i reagują na światło oraz inne bodźce. Wyobrażacie sobie?

Ta wrocławska uczelnia regularnie pojawia się w prestiżowych rankingach i zestawieniach, w tym w Best Global Universities oraz na Liście Szanghajskiej w dziedzinie klinicznej. 

fot. Mateusz Majchrzak (www.instagram.com/storiesofmatt), Jakub Trzak

Najlepsze uczelnie we Wrocławiu – Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu

Pisząc o najlepszych uczelniach we Wrocławiu, nie można nie wspomnieć o Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Oferuje ona siedem kierunków i kształci w (aż!) 50 zakresach. Wśród nich (od niedawna) klasa wokalistyki jazzowej pod kierunkiem Doroty Miśkiewicz, klasa organów Hammonda pod kierunkiem Kajetana Galasa oraz klasa kompozycji jazzowej pod kierunkiem Bartosza Pernala. 

Co więcej, Akademia Muzyczna we Wrocławiu ma na swoim koncie wiele nagród oraz certyfikatów, które są dowodem uznania środowisk zagranicznych względem wysokiej jakości kształcenia, m.in. Międzynarodowy Certyfikat Akredytacji Instytucjonalnej MusiQuE, czyli Music Quality Enhancement. Akademia Muzyczna zaangażowana jest w organizację wielu wydarzeń kulturalnych, w tym międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali muzycznych, koncertów, spektakli operowych, konferencji naukowych, konkursów oraz kursów mistrzowskich. Część z nich odbywa się w zapierającej dech w piersiach Sali Koncertowej, która mieści się w jednym z sześciu budynków wydziałowych Akademii. 

Dodatkowym atutem uczelni jest jej wyjątkowa lokalizacja - Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego mieści się niemalże w samym sercu Wrocławia, a konkretnie 900 metrów od Rynku, tuż przy urokliwych terenach spacerowych przy fosie miejskiej.

W wolnym czasie melomani mogą zanurzyć się w cudownych dźwiękach płynących z Narodowego Forum Muzyki, słynącego z doskonałej akustyki. Mieszcząca się w nim Sala Główna jest jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie.

fot. Mateusz Majchrzak (www.instagram.com/storiesofmatt), Jakub Trzak

Najlepsze uczelnie we Wrocławiu – Uniwersytet Przyrodniczy

Uniwersytet Przyrodniczy również regularnie zajmuje wysokie miejsca w prestiżowych rankingach (np. Academic Ranking of World Universities, Times Higher Education World University Rankings). Studia na  tej uczelni pozwalają zdobyć profesjonalną wiedzę z dziedzin budzących w ostatnim czasie coraz więcej emocji i zainteresowania,  ze względu na ich bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Oferowane kierunki pozwalają na zgłębianie tak bliskich nam zagadnień, jak np. tych dotyczących  jakości spożywanego przez nas jedzenia, środowiska oraz zmian klimatycznych czy ponownego wykorzystywania odpadów. Jeśli chcesz mieć dochodową pracę tuż po zakończeniu studiów, Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza na budownictwo, rolnictwo czy odnawialne źródła energii i gospodarkę odpadami. Ale to oczywiście tylko kilka ciekawych propozycji z 28 dostępnych kierunków.

Co ważne, władze uczelni świetnie zdają sobie sprawę z wagi indywidualnego podejścia do studenta. Dlatego osoby, które studiują na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu mogą skorzystać z tutoringu akademickiego, czyli indywidualnej formy współpracy z wykładowcami. Dzięki niej realizacja celów edukacyjnych i naukowych jest dużo bardziej efektywna i dynamiczna.

fot. Mateusz Majchrzak (www.instagram.com/storiesofmatt), Jakub Trzak

Zaglądnijcie również do oferty wrocławskich uczelni prywatnych, jak np. Dolnośląska Szkoła Wyższa, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny czy Wyższa Szkoła Bankowa. Studia na tych uczelniach są ciekawe i rozwojowe, a dzieki profesjonalnej kadrze, która idzie z duchem czasu, gwarantują wysoki poziom kształcenia.

Studiowanie w tętniącym życiem i nowoczesnym Wrocławiu to super spędzony czas i świetna inwestycja we własną przyszłość!