Mówi się, że miłość nie ma wieku, a różnica wieku między partnerami jest powszechnie akceptowana, przynajmniej w przypadku, gdy mężczyzna jest starszy od kobiety. W drugą stronę wciąż nie mamy łatwo. Nie pomagają konteksty społeczne i kulturowe. Istnieje teoria, potocznie nazywana „kompleksem ojca”, która jest popularną odpowiedzią na rozważania na temat tego, dlaczego ciągnie nas do starszych facetów. Carrie Bradshaw z „Seksu w wielkim mieście” straciła głowę dla Mr. Biga, starszego od niej o prawie 10 lat. W prawdziwym życiu również nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć pary z dużą różnicą wieku, wskazując te najsłynniejsze pary, jak chociażby Beyoncé i Jay-Z czy Amal i George Clooney. 

Dlaczego kobiety wolą starszych mężczyzn?

Według jednej z psychologicznych teorii, wybieramy partnera podświadomie, biorąc pod uwagę relację, jaką miałyśmy z tatą. „Kompleks ojca” może odnosić się do tego, że był on nieobecny w naszym życiu albo, że więź była zbyt silna, a moment zdrowego odcięcia się nigdy nie nastąpił. Relacja z ojcem rzutuje na dorosłe życie i podejmowane wybory romantyczne, w mniejszym lub większym stopniu determinując podejmowane decyzje. Jednak to zbyt ogólna i niejednoznaczna odpowiedź, która nie wyjaśnia do końca pociągu kobiet do starszych mężczyzn. w sytuacji z dużą różnicą wieku między partnerami nie zawsze musi oznaczać, że kobieta w młodym okresie miała niewłaściwą relację z ojcem. 

Dlatego, aby walczyć z tym stereotypem, odwołujemy się do nauki i teorii ewolucji, która rzuca całkiem nowe światło na aspekt wyboru partnera. W tym sensie motywacją jest to, z kim kobieta może mieć najwięcej dzieci i kto zapewni jej oraz potomstwu bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest aspekt finansowy, który zwiększa poczucie stabilizacji. Wielu osobom może wydawać się to patriarchalnym podejściem, ale w kontekście ewolucji ma swoje uzasadnienie. To podświadomość i naturalne instynkty, które podpowiadają kobietom, z którym mężczyzną może stworzyć udany i trwały związek.

Pomimo tej teorii, szereg przeprowadzonych badań nie pozostawia wątpliwości i wskazuje, że najszczęśliwsze pary to te z niedużą różnicą wieku. Warto jednak pamiętać, że to tylko teorie i statystyki. W szczerym i szczęśliwym związku liczą się te same wartości, wspólne cele oraz plany i umiejętność pracy nad relacją.