„Dlaczego trafiam na nieodpowiednich facetów?”. Najczęstsze powody

Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, doświadcza tego problemu i zastanawia się, dlaczego nie mogą znaleźć właściwej osoby do budowania związku. Wciąż przyciągają do siebie narcyzów, nieodpowiedzialnych, emocjonalnie niedostępnych itd. Dlaczego tak się dzieje? 

Podobieństwa się przyciągają

Wbrew temu, co mówi się o przeciwieństwach, które lgną do siebie jak szalone, ludzie częściej przyciągają do siebie podobne osoby. Jeśli masz pewne negatywne wzorce czy cechy, to bardzo prawdopodobne, że do związku wybierzesz kogoś, kto posiada te same problemy (w wielu przypadkach zakamuflowane) lub kto będzie wykorzystywał twoje słabości dla swoich (nierzadko nieuświadomionych) korzyści. Np. jeśli masz niską samoocenę, to możesz przyciągać osoby, które mają tendencję do manipulacji lub wykorzystywania innych.

Niedojrzałość emocjonalna

Następna na liście najczęstszych powodów, dla których ludzie wybierają nieodpowiednich partnerów, jest niedojrzałość emocjonalna. Osoby, które nie zrezygnowały z pragnień i fantazji charakterystycznych dla wieku dziecięcego często trafiają na ludzi niedostępnych emocjonalnie, którzy nie umieją okazywać empatii i nie są zdolni do tworzenia głębokich relacji. Niedojrzałe emocjonalnie osoby próbują naginać rzeczywistość do swoich potrzeb, chcą, by wszystko kręciło się wokół nich, nie potrafią chcą odpowiedzialności za swoje decyzje, są zależne od innych. W efekcie tego nierzadko mają trudności w identyfikowaniu toksycznych zachowań, co nie pomaga w znalezieniu odpowiedniego partnera. 

Nieznajomość swoich potrzeb

Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na to, że wciąż spotykasz nieodpowiednich facetów, jest nieznajomość swoich potrzeb oraz brak jasno określonych wartości i celów w życiu. Jeżeli szukasz ideału, którego nie potrafisz nawet precyzyjnie opisać, jeśli nie masz wyraźnie sprecyzowanych oczekiwań co do partnera i związku, z dużym prawdopodobieństwem będziesz wchodzić niesatysfakcjonujące w relacje i wybierać do nich osoby, które nie są w stanie zaspokoić twoich pragnień. 

Lęk przed samotnością

Gdy twoją motywacją do bycia w związku nie jest pragnienie odnajdywania szczęścia u boku drugiej osoby, a obawa przed samotnością, scenariusz jest przewidywalny. Desperacko angażujesz się w kolejne relacje, bo kluczowe staje się samo posiadanie partnera, niezależnie od tego, jakim jest człowiekiem, byleby tylko wypełnił twą pustkę. W tej sytuacji można śmiało powiedzieć, że wcale nie trafiasz na nieodpowiednich facetów, po prostu z premedytacją (choć zwykle bezwiednie) sabotujesz swoje szanse na udany związek.

„Wciąż trafiam na nieodpowiednich facetów”. Jak to zmienić?

Podsumowując: jeśli masz wrażenie, że wciąż trafiasz na niewłaściwych facetów, więcej mówi to o tobie i twoim stanie psychicznym, niż o tych osobach. Przestań myśleć, że „lubisz bad boyów” i taka już twoja dola. Zamiast tego spróbuj spojrzeć w głąb siebie, uczciwie spotkać się ze sobą i zlokalizować te miejsca, które mogą stanowić o problemie.

Jeśli nie potrafisz tego zrobić samodzielnie, być może przyda się konsultacja ze specjalistą (np. psychoterapeutą), który pomoże ci zrozumieć, jakie cechy i zachowania przyczyniają się do powielania szkodliwego dla ciebie wzorca. Powodzenia!

Zobacz także: