Gdy wchodzimy w nowy związek, zazwyczaj działamy podobnie, jak w poprzednim lub powtarzamy jakąś serię nawyków, która wcale nie jest korzystna dla naszej nowej (czy jakiejkolwiek innej) relacji. Często powtarzamy to, co jest nam już znane – mówi Bustle Trisha Wolfe, doradczyni kliniczna. Może to być powód, dlaczego twoje dotychczasowe związki były nieudane. Zawsze coś w nich szło nie tak. Sprawdź, jakie możesz popełniać błędy i co przestać robić, aby stworzyć zdrową i szczęśliwą relację.

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - przestań wyciągać zbyt pochopne wnioski

Żyjemy w czasach, w których niezwykle popularne są aplikacje randkowe. Tam wystarczy tylko kilka kliknięć i parę sekund, aby zdecydować, czy chcemy zapoznać się z daną osobą, czy też nie. Warto jednak zwolnić i „przyjrzeć się” naszemu potencjalnemu partnerowi/partnerce.

Kiedy tylko przesuwamy palcem w prawo lub w lewo mamy tak mało informacji, że zazwyczaj tworzymy sobie w głowie historię i dopasowujemy ją do naszej narracji – mówi Erika Kaplan, wiceprezeska ds. członkostwa w Three Day Rule Matchmaking.

Tak naprawdę, dopóki nie porozmawiamy z daną osobą nie dowiemy się, jaka jest. Pamiętaj więc, aby przestać żyć w ciągłym pośpiechu – także tym dotyczącym ludzi – i staraj się jak najbardziej ich poznać, zanim dokonasz zbyt pochopnej oceny.

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - przestań czekać na idealny czas

Często jest tak, że czujemy, że chcemy rozpocząć nowy etap w naszym życiu i związać się z kimś, jednak coś nas powstrzymuje. Czekamy, nie wiedząc tak naprawdę na co. Może myślisz, że w końcu musisz iść do fryzjera, posprzątać mieszkanie czy nauczyć się tego, czego nie zrobiłaś/eś od lat. Nie! Nigdy nie będzie idealnego czasu na rozpoczęcie nowej relacji. Wcale nie musisz być perfekcyjna/y. Ustawianie sobie poprzeczki za wysoko też nie jest dobre. Nie wiesz, ile omija cię cudownych osób. Nie czekaj, aż będzie idealnie (bo po prostu nigdy nie będzie). Zacznij od dziś!

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - nie trzymaj się tylko jednego typu

Wiadomo, każda i każdy z nas ma jakiś typ. Jednak, jeśli od dłuższego czasu szukasz „swojej osoby” i poszukiwania idą na próżno, może warto zmienić strategię. Często nawet podświadomie skupiamy się tylko na osobach, które nie tylko podobają nam się wizualnie, ale i są w naszym sztywno określonym typie. A to może być złudne.

Spróbuj czegoś nowego. Nie mówimy oczywiście, żeby na siłę szukać kogoś, kto nam się nie podoba, ale żeby wyjść chociaż trochę ze swojej strefy komfortu. Możesz być naprawdę zaskoczona/y, jak interesujące osoby uda ci się poznać, gdy się otworzysz.

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - przestań porównywać każdego do swojego eks

Bardzo ważne jest to, aby przed wejściem w kolejny związek „wyleczyć się” ze starego. Warto poświęcić trochę czasu na przerobienie rozstania i pracę nad sobą. Gdy tego nie zrobimy często w nowych potencjalnych partnerach szukamy swojego lub swojej eks. A to na pewno nie jest dobre rozwiązanie. Pamiętaj, że twój poprzedni związek nie udał się z jakiegoś powodu. Pozwól sobie na bycie otwartą/ym, poznawanie nowych ludzi i znalezienie kogoś, kto po prostu będzie dla ciebie lepszy.

Zobacz także:

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - przestań ignorować czerwone flagi

Z powyższym punktem łączy się też ten. Jeśli byłaś/eś już na kilku randkach, wszystko wydawało się w porządku, ale jednak coś było nie tak - nie ignoruj tego. Łatwo jest ignorować czerwone flagi, gdy ktoś się nam podoba – warto o tym pamiętać i być tego świadomym.

Zwracaj uwagę na to, co mówi ci intuicja i przeczucie. Jeśli nie czujesz się w pełni dobrze, komfortowo i bezpiecznie, może nie jest najlepszym pomysłem, aby kontynuować taką znajomość. A może potrzeba wam jeszcze trochę czasu? Tylko nie zmarnuj go za wiele!

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - nie próbuj zmieniać siebie

Na początku chcemy zaznaczyć, że chęć samodoskonalenia się czy też stawanie się coraz lepszą wersją siebie jest jak najbardziej zrozumiała i każdego do tego zachęcamy. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie robimy tego dla siebie, a właśnie dla tej drugiej osoby. Tym gorzej, jeśli ona sama tego od nas wymaga. To nie jest zdrowe zachowanie. Jeśli to ty chcesz się zmienić dla kogoś, a nie dla siebie to również powinnaś/powinieneś się zastanowić. Gdy chcesz komuś zaimponować, to pokazujesz mu wyimaginowaną, a nie prawdziwą wersję siebie.

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - nie szukaj pozwolenia od rodziny i przyjaciół

Ile razy było tak, że pokazałaś/eś osobę, która ci się podoba swojemu przyjacielowi lub przyjaciółce i oni od razu stwierdzili, że im się nie podoba? Oczywiście, same jesteśmy fankami rozmowy i radzenia się swoich najbliższych. Zaczerpnięcie porady zawsze będzie pomocne, ale na końcu to ty wybierasz, czy chcesz wiązać się z daną osobą. Jeśli rodzina lub znajomi nie akceptują twojego wybranka lub wybranki, musisz zastanowić się, czyje szczęście jest dla ciebie ważniejsze – twoje czy ich? Zresztą najbliżsi powinni być szczęśliwi, gdy ty jesteś szczęśliwa/y.

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - przestań cały czas patrzeć w telefon

Wiemy, że żyjemy w czasach, w których trudno oderwać się od telefonu. Mamy tam wszystko, ale czasem warto jednak „wejść do realnego świata”. W końcu to właśnie tam nawiązujemy prawdziwe relacje i zapoznajemy się z ludźmi.

Zdobądź się na odwagę i zagadaj. To wcale nie jest passé. Zacznij rozmowę z kimś, kto siedzi obok ciebie w kawiarni lub barze, uśmiechnij się do osoby przy stoliku obok albo zapytaj o książkę, którą czyta osoba siedząca obok ciebie w pociągu. Wiadomo, że jest to stresujące, ale z drugiej strony buduje pewność siebie i sprawia, że jesteś bardziej cool. To małe gesty, ale potrafią rozpocząć coś naprawdę pięknego.

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - przestań uciekać

Jeśli chcesz związku, musisz się zaangażować. Niestety – tak to działa. Gdy sprawy zaczynają się robić poważne, niektórzy mają tendencję do uciekania, wycofywania się. Boją się tego, co nastąpi, deklaracji, wyznań, mieszkania razem... To musi się zmienić, bo w ten sposób nie da się zbudować niczego wartościowego na dłuższą metę. Ważne jest to, aby uświadomić sobie tę tendencję do ucieczki. Gdy już to zrobisz, łatwiej będzie ci „łapać się” na tym i pracować nad sobą.

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - nie ignoruj swoich granic

Kiedy obawiamy się, że wyznaczanie granic może spowodować rozpad naszego związku, często możemy porzucić siebie dla dobra takiej relacji. Trzeba pamiętać, że najważniejsze jest to, żeby być szczerym przede wszystkim w stosunku do siebie. Przypomnij sobie, co nie podobało ci się u innych w poprzednich związkach i postaw granice. Komunikuj swoje potrzeby. Właściwa osoba je zrozumie.

Przestań to robić, jeśli chcesz być w związku - przestać uzależniać swoje szczęście od związku

Związki są (również) po to, abyśmy byli szczęśliwi. Dają nam dużo zabawy i przyjemności. Wiadomo, że gdy jesteśmy w zdrowej relacji, która nas satysfakcjonuje, to automatycznie jesteśmy szczęśliwi. Problem pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy żyć w samotności, jesteśmy szczęśliwi tylko wtedy, gdy kogoś mamy. Nie może tak być, ponieważ podstawą jest bycie szczęśliwym z samą/ym sobą. Gdy tak nie jest nie można być też w pełni szczęśliwym w związku. Najpierw trzeba pokochać siebie w każdej wersji – i tej wolnej, i tej zajętej.