Skąd wiesz, że kogoś kochasz? Cóż, to może być skomplikowane. Są pewne rzeczy, których w życiu jesteśmy pewne i pewni: czy chcę kawę na pojedynczym czy podwójnym espresso? Wiadomo, że podwójne! Zwłaszcza rano. Czy chcę wyjechać na wakacje z przyjaciółmi? W stu procentach. Ale jeśli chodzi o miłość, to rzadko kiedy mamy taką pewność. Kłębią się w nas różne emocje. Poza tym – zakochanie, miłość – to poważne sprawy, prawda?

Czy to jest (za)kochanie? Zadajemy sobie to pytanie od wieków. Jednak w dzisiejszych czasach miłość jest innym rodzajem tyranii. Objawy zakochania mogą się zmieniać. Czy też emocje, które nosimy w sobie mogą dawać o sobie znać w sposób, jaki nie śniło się naszym przodkiniom czy przodkom. Zakochanie to nie tylko zawroty głowy, motyle w brzuchu, dreszczyk emocji, ale i chęć stalkowania byłych, miłosne wiadomości, które nigdy nie zostają wysłane i nadal zajmują miejsce w aplikacji notatki...

Ekspertki randkowe próbują odpowiedzieć na pytanie: skąd wiedzieć, że jesteś zakochana

Randkowanie i zakochanie może czasem powodować panikę, ale wcale nie musi tak być. Dlatego właśnie zwróciłyśmy się do ekspertek od związków. W dzisiejszych czasach (media społecznościowe, aplikacje randkowe) są one bardzo potrzebne. Często jest tak, że spotykamy się z paroma osobami jednocześnie. Naturalne jest więc to, że nie zawsze wiemy, jakie są oznaki tego, że się zakochaliśmy. I kiedy to, co czujemy, to właśnie TO. 

Jeśli zastanawiasz się co właśnie czujesz (i czy przypadkiem nie jest to zakochanie), to ten artykuł jest dla ciebie. Przedstawiamy 17 sygnałów potwierdzonych przez ekspertki, które wskazują na to, że kogoś kochasz.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – chcesz próbować nowych rzeczy

Jest powód, dla którego nagle masz ochotę próbować nowych rzeczy. Domowe sushi? A może nagle z minimalistki/minimalisty zmieniasz się w osobę, która kocha kolory? Tak może wpływać na ciebie miłość. Gdy kogoś kochasz, stajesz się bardziej odważna/y i otwarta/y na nowe doświadczenia.

Kiedy się zakochujemy poszerzamy swoje spojrzenia na siebie i na to, za kogo się uważamy. To świetny moment, aby stać się kreatywnym – mówi Clair Burley, psycholożka kliniczna z Wielkiej Brytanii.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – czujesz duże zaciekawienie drugą osobą

Możesz zapomnieć o dokumentalnych czy śledczych podcastach. To właśnie TA osoba jest obiektem skupienia i twoich myśli.

Uczucie miłości sprawia, że analizujemy każdy ruch, każdy gest i każde słowo naszej ukochanej osoby. Chcemy dowiedzieć się wszystkiego na jej temat – mówi Maci Daye, certyfikowana terapeutka seksualna i autorka „Passion and Presence: A Couple’s Guide to Awakened Intimacy and Mindful Sex.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – współodczuwasz ból drugiej osoby

Miłość sprawia, że czujesz się „dostrojona/y” do potrzeb swojego partnera/ki.

Zobacz także:

Twoja miłość rośnie, gdy masz więcej empatii wobec swojego partnera – mówi Madeline Cooper, psychoterapeutka i certyfikowana seksuolożka z Nowego Jorku i New Jersey. – Kiedy jest smutny, ty też jesteś. Kiedy jest szczęśliwy, też jesteś szczęśliwa/y. Jesteś blisko, by go wspierać.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – masz pełno pomysłów na randki

Od zwiedzania miasta, przez spędzenie wspólnej nocy, po maraton komedii romantycznych z lat 1998-2002. Każda okazja będzie dobra, aby spędzić z nim/nią więcej czasu.

Chcesz chłonąć wszystko – mówi Kat Kova, psychoterapeutka i terapeutka seksualna. – Będziesz chciała/chciał przeżywać wspólne przygody i uczyć się o drugiej osobie, jak i to właśnie z nią dzielić się doświadczeniami, zwłaszcza tymi przyjemnymi.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – zapominasz o swoich innych priorytetach

Chyba wszyscy mieliśmy taką przyjaciółkę lub przyjaciela, bliską osobę, która zniknęła, po poznaniu chłopaka albo dziewczyny. Ty też możesz być kimś takim.

Kolejna oznaka zakochania, to chęć spędzania praktycznie całego czasu z partnerem lub partnerką, wykluczając przy tym przyjaciół – mówi dr Burley. – Kiedy zaczynamy tworzyć jakąś nową, ważną więź, automatycznie skłaniamy się do szukania przywiązania i bliskości właśnie z tą osobą, od niej czerpiemy najwięcej, z nią chcemy być i cały świat może już nie istnieć.

To nie trwa wiecznie. W końcu sytuacja się ustabilizuje. Oznacza to, że poczujesz się gotowa/y do przywrócenia innych części twojego życia.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – myślisz, że znalazłaś „tego jedynego” lub „tą jedyną”

Gdy nowy związek idzie dobrze, możemy zacząć zadawać sobie pytanie: Czy to ten jedyny/ta jedyna? Skąd więc wiemy, że ta osoba to TA osoba? Odpowiedzenie jednoznacznie na to pytanie jest to dość trudne, bo dla każdego może oznaczać coś innego.

Świadomość poznania tego jedynego/tej jedynej łączy się z uczuciem zakochania i z tym, że wiesz, PO PROSTU WIESZ, że to z tą osobą chcesz spędzić życie – mówi Elena Touroni, psycholożka konsultantka i współzałożycielka The Chealsea Psychology Clinic w Londynie. – Chodzi o to, żeby żyć z kimś w harmonii i po prostu być razem na każdym etapie naszego życia. Wtedy okaże się, czy związek wytrzyma próbę czasu, po tym, jak początkowa ekscytacja już minie.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – czerpiesz większą przyjemność z seksu

Dla niektórych seks jest przyjemniejszy, gdy jest uprawiany z miłości, z kimś, kogo kochamy.

Możesz być tak, że kiedy kogoś kochasz, twój seks staje się lepszy czy też bardziej satysfakcjonujący – mówi Cooper. – Może to wynikać z kilku powodów. Komunikacji, mówienia, co się lubi, a czego nie, zaufania i braku poczucia, że zostanie się osądzonym.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – czujesz zaniepokojenie

To normalne, że czujesz lekkie zaniepokojenie, gdy się zakochujesz.

Możemy odczuwać niepewność i niepokój – mówi dr Burley. – Doświadczamy tak zwanej paniki przywiązania, jeśli czujemy, że nasz związek nie jest stabilny.

Jeśli odczuwasz nadmierny niepokój ze strony swojego partnera lub partnerki, to też nie jest dobry znak. Może trzeba będzie zastanowić się nad tym związkiem. Pamiętaj, żeby dbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Bądź szczera/y w kwestii swoich uczuć i tego, czego szukasz w związku. Staraj się to zakomunikować najlepiej i najjaśniej, jak to możliwe.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – czujesz motyle w brzuchu

Jeśli spytasz kogokolwiek, jakie są typowe oznaki zakochania, są duże szanse, że odpowiedzą, że motyle w brzuchu. I nie będą oni w błędzie.

Następnymi oznakami miłości są uczucie motyli brzuchu oraz pocenie się dłoni, osłabienie (drżenie) w kolanach (miękkie kolana), suchość w ustach, przyspieszone bicie serca czy zawroty głowy – mówi Georgina Vass, terapeutka seksualna. – Wszystko to może zwiększyć poziom stresu, a także wpływać na sen i apetyt.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – jesteś przyklejona/y do swojego telefonu

Zobaczyłaś/eś swoje statystyki czasu spędzonego przed ekranem i zrobiło ci się słabo? Znowu – miłość!

Cały czas sprawdzamy nasze telefony, aby zobaczyć, czy przypadkiem ci, na których nam zależy nie wysłali widomości. Albo na przykład analizujemy każde słowo, które nam napisali – mówi Burley. – To nasz mózg cały czas chce mieć pewność, że nasz partner/partnerka jest dostępny/a i reaguje na nasze potrzeby.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – nie możesz przestać się uśmiechać

Czy kiedykolwiek szłaś/szedłeś ulicą i zobaczyłaś/eś kogoś, kto po prostu uśmiecha się do siebie? Bardzo prawdopodobne, że ten ktoś jest zakochany.

Możemy odczuwać motyle w brzuchu i podniecenie. Nie możemy też przestać się uśmiechać – mówi dr Burley. – Wynika to z podwyższonego poziomu dopaminy. Im szczęśliwsi się czujemy, tym częściej się uśmiechamy. A im więcej się uśmiechamy, tym czujemy się szczęśliwsi.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – czujesz więcej miłości także do innych

Ty i twoja ukochana osoba wcale nie musicie być jedynymi, którzy odczuwają miłość.

Oksytocyna i „narkotyk miłości” – fenyloalanina, czynią nas bardziej otwartymi i przyjaznymi wobec innych – mówi Daye. – Jesteśmy cierpliwi, życzliwi i hojni. Uśmiechamy się do znajomych, nie żywimy urazy.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – czujesz, że jesteś lepszą osobą

Samodoskonalenie nie jest uzależnione od miłości romantycznej, ale z pewnością może pomóc.

Pomimo tego, że gdy się zakochujemy popadamy trochę w obsesję, stajemy się też wtedy lepszą wersją siebie – otwartą, ufną, kochającą, obecną, cierpliwą i wybaczającą – mówi Daye.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – wierzysz w „na zawsze”

Miłość może sprawić, że poczujesz się jak w bajce.

Łączymy się seksualnie i emocjonalnie. Cieszymy się harmonią, która prowadzi nas do założenia, że druga osoba jest dla nas odpowiednia – mówi Daye. – Wierzymy też, że nasz seks, który na początku jest ultra ekscytujący, będzie taki cały czas. Że unikniemy nudy, konfliktów i rozczarowań, które zdarzają się innym parom.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – czujesz się bezpiecznie

Jeśli jesteś bezbronna/y w stosunku do osoby, z którą się spotykasz, to wtedy jest game over.

Miłość napędzana jest hormonami (wazopresyna i oksytocyna). Kiedy czujemy przywiązanie do partnera lub partnerki, czujemy też bezpieczeństwo – wyjaśnia Cooper. - Długotrwała miłość daje poczucie solidnego gruntu i bezpiecznej przestrzeni, w której możesz dzielić się swoim wnętrzem.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – rozważasz wypowiedzenie tych dwóch magicznych słów

Złapałaś/eś się kiedyś na myśli: Jak szybko trzeba powiedzieć „kocham cię”? Może nawet zanim odbyłaś/eś tę rozmowę o tym „kim jesteście"? Jeśli tak, to jest to jeden ze znaków, że się zakochujesz. Mimo to zadaj sobie kilka pytań, zanim w pełni się oddasz temu uczuciu.

Nie ma odpowiedniego momentu, aby powiedzieć „kocham cię” – mówi Vass. – Ale niektóre pytania mogą być pomocne. Brzmią one: Jaka jest twoja motywacja, żeby to powiedzieć? Jak możesz dowiedzieć się, czy wszystko poszło po twojej myśli? Jak sobie poradzisz, jeśli jednak nie poszło? Jakie są twoje oczekiwania po tym, jak już to powiesz?

Nie spiesz się. Przemyśl to i prześpij się z tym.

Sygnały, które świadczą o zakochaniu – robisz wszystko w jego/jej najlepszym interesie

Skąd wiedzieć, że jest się zakochanym? Zaczynasz działać bezinteresownie i podejmujesz decyzje, mając na uwadze drugą osobę. W naturalny sposób staje się ona twoim priorytetem.

Nasze doświadczenie miłości jest subiektywne i może przejawiać się na różne sposoby – mówi dr Touroni. – Możesz odczuwać potrzebę robienia tego, co leży w najlepszym interesie osoby, która jest obiektem twoich uczuć.

Ten artykuł ukazał się pierwotnie na Glamour.com.