Jeśli kiedykolwiek zagłębiałaś się w psychologię swoich związków, prawdopodobnie natknąłeś się na koncepcję języków miłości, którą stworzył Gary Chapman. Pytanie jednak, czy ta koncepcja z 1992 roku przystaje do dzisiejszych czasów i nowoczesnych metod randkowania oraz budowania relacji?

Pięć języków miłości

Guru relacji z lat 90. – Gary Chapman – zdefiniował pięć języków miłości, które reprezentują 5 różnych sposobów, w jakie wyrażamy i otrzymujemy miłość:

  • słowa afirmacji, komplementy, akty werbalne,
  • dotyk / kontakt fizyczny, 
  • drobne gesty, przysługić
  • wspólnie spędzany (jakościowy) czas,
  • otrzymywanie prezentów.

Ta koncepcja wciąż zdaje się być popularna, jednak bez wątpienia pomagała w układaniu życia miłosnego naszym rodzicom, w ich czasach powstała. 

Wszyscy mamy jeden lub dwa dominujące języki miłości. Dowiedzenie się, jaki jest twój język miłości i twojego partnera, pomoże ci odblokować głębsze zrozumienie wzajemnych potrzeb i pomoże ci przekazać sobie miłość w najlepszy możliwy sposób, wyjaśnia trenerka zdrowia emocjonalnego i autorka bestsellerów, Roxie Nafousi. Jeśli wiesz, że językiem miłości twojego partnera jest wspólnie spędzany czas, a twoim słowa afirmacji, możesz tak zaplanować praktycznie każdy dzień, by wspólnie z nim robić coś wartościowego, poświęcać mu niepodzielną uwagę. W zamian za to możesz poprosić, aby twoja osoba partnerska dołożyła dodatkowych starań, aby werbalnie wyrazić swoją miłość/wdzięczność wobec ciebie – tłumaczy ekspertka.

Pięć języków miłości versus współczesne randkowanie

Jednak ekspertka randkowa Emma Hathorn twierdzi, że pięć języków miłości z książki Chapmana z 1992 roku wypada uznać za przestarzałe. Hathorn badała te języki i wyjaśniła, dlaczego niektóre działają, a inne nie, szczególnie we współczesnym świecie, w którym miłość jest o wiele bardziej złożona niż w latach 90.

Języki miłości się zmieniają – twierdzi Emma. – W miarę jak nasze relacje ewoluują w XXI wieku, sposób, w jaki się do siebie odnosimy, również się zmienia. Ważne jest, aby odkryć, jakim językiem mówisz w swoim związku, i znaleźć kogoś, kto może cię zasadniczo zrozumieć.

Oprócz zbadania przydatności i współczesnego znaczenia koncepcji Chapmana, ekspertka Seeking odkryła również trzy nowe języki miłości, w oparciu o spostrzeżenia globalnej sieci osób korzystających z usług apki randkowej, analizy ekspertów i dane. Są to nowe języki miłości, które stają się częścią współczesnego randkowania i są siłą napędową ewolucji nowoczesnych związków.

Trzy nowe języki miłości

Wspólna podróż

Wspólne podróżowanie to nie to samo, co miło spędzony czas. Chodzi o odkrywanie czegoś nowego po raz pierwszy razem – czy to przygoda, podejmowanie ryzyka i dzielenie się nowym doświadczeniem. Odkrywanie kultury, próbowanie nieznanych kuchni i znajdowanie się razem w różnych sytuacjach może zarówno przetestować, jak i wzmocnić związek – zbliżając was do siebie lub w równym stopniu przesuwając dynamikę relacji w kierunku punktu krytycznego – zauważa Emma Hathorn.

Zobacz także:

Zdrowa debata

W niedawnej ankiecie Seeking odkrył, że doktoranci mają o 30% więcej interakcji niż użytkowniczki czy użytkownicy z innym wykształceniem. Wniosek? Ogień intelektualnej debaty, burzliwe, ciekawe i intelektualne rozmowy mogą podsycić ogień w waszej relacji, jak i wzajemne zainteresowanie, zwłaszcza jeśli wczesny etap (ten z motylami w brzuchu) macie już za sobą i pomóc wam stworzyć trwały, pełen pasji związek, który przetrwa próbę czasu – wyjaśnia ekspertka.

Dzielenie się celami

To przekonanie, że dzięki relacji łatwiej nam się rozwijać, osiągać cele, kiedy wspieramy się nawzajem. Czy to emocjonalnie, intelektualnie czy fizycznie, jest to język miłości, który polega na ulepszaniu drugiej połówki w jakiś sposób i czerpaniu radości z patrzenia, jak odnosi sukcesy prywatnie i zawodowo, kiedy masz w tym osobisty udział – mówi Hathorn.

Innym aspektem tego języka miłości jest to, że znajdujesz bliskość we współpracy ze swoim partnerem na rzecz większego celu lub ideału. Dzielisz się miłością i otrzymujesz miłość, gdy jesteście partners in crime. Wiele wielkich miłości zrodziło się dzięki wspólnej idei i nie tylko rozkwitło, ale przetrwało próbę czasu i często przeszło do historii – dodaje Emma.

Zwróć uwagę na trzy nowe języki miłości, a może to pomoże ci (wreszcie!) zrozumieć wasz związek i sprawić, że zacznie się on rozwijać w pożądanym kierunku.

Artykuł ukazał się pierwotnie na stronie GLAMOUR UK.