Ślub przed 25. rokiem życia? Za wcześnie. Ślub po 40.? Za późno. Kiedy więc jest ten idealny moment? Naukowcy i naukowczynie zgodnie twierdzą, że właściwie... pośrodku. Poznajcie szczegóły.

Jaki jest najlepszy wiek na wzięcie ślubu? Teoria Złotowłosej

Badania przeprowadzone przez brytyjską instytucję Office for National Statistics sugerują, że idealny wiek na zawarcie małżeństwa mieści się w przedziale 28-32 lat. Dowiedziono, że w tej grupie wiekowej ryzyko rozwodu jest najniższe, a pary biorące ślub w tym wieku zazwyczaj trudne doświadczenia na tle miłosno-związkowym mają już za sobą. To jednak niejedyne źródło, które obstaje za tą teorią. 

Tego samego zdania jest amerykańska naukowczyni Carrie Krawiec, która od lat zajmuje się terapią par w Birmingham Maple Clinic. 

Zawarcie małżeństwa w zbyt młodym wieku może skutkować rozwodem. Zbyt długie oczekiwanie może być równie problematyczne. Idealny wiek na zawarcie związku małżeńskiego, przy którym występuje najmniejsze prawdopodobieństwo rozwodu w ciągu pierwszych pięciu lat, to 28-32 lata. To tzw. teoria Złotowłosej, która zakłada, że ​​ludzie w tym wieku nie są ani za starzy, ani za młodzi na ślub – przekonuje Carrie Krawiec.

Ekspertka zauważa, że osoby w tym wieku powinny być na tyle dojrzałe, by zrozumieć różnicę między prawdziwą kompatybilnością a szczenięcą miłością, a jednocześnie na tyle młode, aby nie naciskać na siebie nawzajem w celu przeforsowania „jedynego słusznego sposobu na życie”. 

Co ciekawe, z naukowego punktu widzenia płat czołowy jest ostatnią częścią mózgu, która dojrzewa, a dojrzałość ta może nastąpić dopiero w wieku 25, a nawet 30 lat. Decyzje życiowe podjęte przed 25 rokiem życia mogą więc być nie tak dobrze wyważone, jak te, których dokonamy po 30. roku życia.

Kiedy jest „za późno na ślub”?

Uspokajamy – na ślub nigdy nie jest „za późno”. Im więcej mamy lat, tym mniej idealistycznie postrzegamy relacje i związki, a jednocześnie odważniej i śmielej wyrażamy swoje oczekiwania. Do tego, pary „po trzydziestce” są nie tylko dojrzalsze, ale zazwyczaj też lepiej wykształcone i mają wyższy status ekonomiczny. 

I jak na ślub nigdy nie jest za późno, tak warto wiedzieć, że na pierwszy poważny związek już tak. Nicholas H. Wolfinger, profesor nauk o rodzinie z amerykańskiego Intitute of Family Studies uważa, że wchodzenie w pierwszy poważny związek po 45. roku życia może być problematyczne dla obu stron w relacji. Brak doświadczenia w związkach (a co za tym idzie brak obiektywnego podejścia do bycia z kimś) może powodować, że nie będziemy wystarczająco asertywni i asertywne w stosunku do drugiej połówki, a co za tym idzie – łatwiej będzie nami manipulować.

Zobacz także:

A wy, co o tym myślicie? Jaki jest najlepszy wiek na wzięcie ślubu?