Jak sprawdzić, czy między wami jest prawdziwe i trwałe uczucie? Jest to bardzo trudne, jednak istnieje metoda poparta teorią naukową, która pomaga to określić. Nazywa się „Bird test” i aktualnie jest trendem na TikToku. Czy to naprawdę działa? Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć na ten temat.

Jak działa „Bird test”, związkowy trend popularny na TikToku?

„Bird test” to sposób, by przekonać się, czy twój związek jest trwały, czy nie. Możesz go też potraktować jako zwykły test miłosny. Jest on przeznaczony raczej dla relacji romantycznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby metody wypróbować też w innych relacjach, na przykład przyjacielskich.

Ale o co właściwie chodzi? Zobaczcie filmik jednej z użytkowniczek TikToka.

Aby wykonać test, należy podjąć temat czegoś mało istotnego (w powyższym przypadku był to ptak), co można zobaczyć na przykład na zewnątrz. To może być dosłownie wszystko – przebiegająca wiewiórka czy przejeżdżający samochód itd. Test zostaje przez drugą osobę zaliczony, jeśli zareaguje ona na tę wskazaną przez ciebie rzecz z autentyczną ciekawością. Będzie zadawać pytania i będzie naprawdę zainteresowana tym, co właśnie jej pokazałaś. To znak, że wasz związek będzie trwał bardzo długo – mówi Alyssa w swoim filmiku.

Miłosny test nie powiedzie się, jeśli druga osoba wcale nie będzie zainteresowana tym, co jej pokazałaś. Zwyczajnie przytaknie lub nawet nie odpowie. Alyssa podała swój przykład. Siedziała w Starbucksie z nową koleżanką i zauważyła dzięcioła. Powiedziała jej o nim, co spowodowało, że rozmawiały o ptaku przez ponad 10 minut, a nawet wyszukiwały na jego temat informacji w internecie.

Skąd się wziął „Bird test”?

W komentarzach na TikToku przewija się jedno nazwisko: John Gottman. Jest on amerykańskim psychologiem i terapeutą behawioralnym. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na małżeństwach i terapii par.

Bird test odnosi się do ustaleń zawartych w jego „Siedmiu sekretach szczęśliwego małżeństwa”. Punkt trzeci mówi, że uczucie jest podstawą więzi emocjonalnej. Powinniśmy zwracać się do siebie nawet w małych sprawach. Każdy rozpoczęty temat może mieć jakieś głębsze znaczenie. Może być próbą zwykłego nawiązania kontaktu, ale również i proszeniem o pomoc. Często nie jest ono bezpośrednie, a wyraża się w drobnych gestach, właśnie takich jak podjęcie tematu wspomnianego ptaka. Jeśli partner lub partnerka nie zrozumieją, że pod tym może kryć się coś głębszego, to oddalacie się od siebie w swojej relacji. Dodatkowo osoba, która rozpoczęła jakiś błahy, mogłoby się wydawać, temat, może poczuć się bardzo źle z tym, że została zignorowana.

Zobacz także:

Według Gottmana, pary, które częściej nawiązują ze sobą kontakt, zwracają się do siebie w sposób zaangażowany, mają większą szansę na wspólną przyszłość. Pary, które robią na odwrót, szybciej i częściej się rozstają. Teoria ta po raz pierwszy została opublikowana w 1998 roku na łamach „Journal of Marriage and the Family”, a naukowiec podtrzymał ją w „Siedmiu sekretach szczęśliwego małżeństwa”.

Bird test – krytyka

Jest jednak druga strona medalu. Magazyn internetowy Slate opublikował bardzo szczegółowy artykuł, w którym skrytykował metodę Gottmana. Powołał się na fakt, że badania zostały przeprowadzone tylko na parach heteronormatywnych, które były już w związku małżeńskim. Inne modele relacji nie zostały zbadane. Warto więc podchodzić do tego z dystansem. 

Nie oznacza to, że cały test jest bezużyteczny. Nie oznacza też, że jest nieomylny. Jeśli zauważasz, że twój partner często nie jest zainteresowany tym, co mówisz lub sądzisz, ignoruje cię czy lekceważy, warto zastanowić się, czy tak powinien wyglądać zdrowy związek.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.de