Netflix od lat wspiera różnorodność i walczy z uprzedzeniami, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że popularna platforma ma w swojej ofercie już całkiem pokaźną listę tytułów, które skupiają się na historiach osób nieheteronormatywnych i niebinarnych. Na które "tęczowe" filmy, seriale i programy faktycznie warto poświęcić swój wolny czas? Poniżej znajdziesz dostępne na polskim Netflixie produkcje o tematyce LGBT+, które cieszą się dobrą opinią krytyków i widzów.

Netflix - najlepsze seriale o tematyce LGBT+

"Pose" - 2 sezony

Akcja tego serialu rozgrywa się w Nowym Jorku na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Ukazuje różnorodność miasta, opisując historie nieakceptowanej społeczności LGBT i jej członków zgromadzonych wokół słynnych "domów". Serial był inspirowany dokumentem Jennie Livingstone "Paris Is Burning", opowiadającym o podziemnej subkulturze LGBT, której członkowie łączą się w komuny, zwane domami i na popularnych balach rywalizują w różnych kategoriach o trofea. Złoty Glob 2019 dla Billy'ego Portera w kategorii "Najlepszy aktor w serialu dramatycznym".

"Sex Education" - 2 sezony

Nieśmiały Otis o seksie wie naprawdę wiele - w końcu jego mama jest seksuolożką. Zbuntowana Maeve proponuje mu więc udzielanie porad na temat seksu w szkole.

"Orange is the New Black" - 7 sezonów

"Orange is the New Black" to doceniony przez krytyków serial wyróżnionej nagrodą Emmy Jenji Kohan. Opowiada on o zróżnicowanej grupie osadzonych odsiadujących wyroki w więzieniu dla kobiet. Serial stał się międzynarodowym fenomenem i dostał w sumie 4 nagrody Emmy.

Zobacz także:

"AJ and the Queen" - 1 sezon

Drag queen Ruda Ruby (RuPaul Charles), która podróżuje po Stanach zniszczonym vanem, zyskuje zaskakującą towarzyszkę podróży - pyskatą dziesięciolatkę zwaną AJ.

Netflix - najlepsze filmy o tematyce LGBT+

"Holding the Man" (2015) - biograficzny / melodramat

Szkolna znajomość Tima i Johna staje się wieloletnim związkiem. Postępująca choroba jednego z nich wystawia ich relację na trudną próbę.

"Alex Strangelove" (2018) - obyczajowy / komedia dla nastolatków

Licealista Alex Truelove chce stracić dziewictwo ze swoją uroczą dziewczyną Claire. Jego plan spala na panewce, gdy poznaje równie uroczego Elliota.

"Piękny drań" (2016) - dramat

Wrażliwy outsider trafia do internatu dla chłopaków kochających rugby, gdzie nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z wybitnym zawodnikiem.

"W imię..." (2013) - dramat obyczajowy

Na koniec polski akcent - nagrodzony na Festiwalu w Berlinie jako "najlepszy film poświęcony gejom i lesbijkom" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej o księdzu, który musi zmierzyć się z własnymi problemami, przed którymi uciekł w stan duchowny.

Netflix - najlepsze programy o tematyce LGBT+

"Porady różowej brygady" - 5 sezonów

Piątka gejów-speców od architektury wnętrz, fryzury i uczesania, higieny osobistej, mody, kultury masowej i sztuki kulinarnej w każdym odcinku ma za zadanie doprowadzić do porządku zaniedbaną osobę. Naszykuj sobie pudełko chusteczek, bo w tym programie nie brakuje niezwykle wzruszających momentów. Program zdobył do tej pory już 7 nagród Emmy.

"RuPaul's Drag Race" - 12 sezonów

Wyróżniony 13 nagrodami Emmy program prowadzony przez RuPaula - królową wszystkich królowych dragu. Pod jego okiem kilka z nich walczy o tytuł supergwiazdy i 100 000 dolarów.

ZOBACZ: Michał Szpak jako Edyta Górniak, Conchita Wurst i inne gwiazdy Eurowizji w nowym spocie Netflixa [WIDEO]