Wybory do Sejmu i Senatu 2019 odbędą się za niespełna trzy tygodnie. A konkretnie: 13 października. Mamy nadzieję, że spotkamy się wtedy z Wami przy urnach. W majowych wyborach do europarlamentu swój głos oddało 43% Polaków. Ale odsetek młodych wyborców (w wieku od 18 do 24 lat) był dramatycznie niski. Wyniósł on 27,6%. Dlaczego młodzi Polacy nie biorą udziału w wyborach? W końcu to w ich rękach spoczywają losy naszego kraju (i nie tylko!). Część z nich nie wierzy, że ich głos może cokolwiek zmienić. Uwaga! Gwarantujemy, że wasz głos ma znaczenie! Co więcej, młodzi ludzie (po prostu) nie wiedzą, na którą partię zagłosować. Dopasowanie swoich poglądów do programu danego ugrupowania to dla niektórych bardzo problematyczna kwestia. Należycie do tego grona? Nie martwcie się! Powstało narzędzie, dzięki któremu sprawdzicie swoje poglądy polityczne. Poznajcie Latarnika Wyborczego!

Nie wiecie, na kogo głosować podczas wyborów? Ten quiz pomoże Wam podjąć właściwą decyzję!

Latarnik Wyborczy to narzędzie internetowe, które pozwoli wam porównać własne poglądy z deklaracjami poszczególnych komitetów. Za jego stworzenie odpowiada fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. A jak działa to narzędzie? Na oficjalnej stronie internetowej Latarnika Wyborczego znajdziecie test. Składa się on z 20 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Zadaniem osoby, która rozwiązuje quiz, jest ustosunkowanie się do podanych stwierdzeń. Następnie Latarnik Wyborczy porówna odpowiedzi użytkownika z odpowiedziami poszczególnych komitetów i pokaże ich procentową zgodność. Warto wspomnieć, że do podanych stwierdzeń naprawdę ustosunkowały się komitety partyjne, a ich odpowiedzi nie zostały stworzone na podstawie programów.

Dawid Podsiadło o pójściu na wybory: „postrzegam to jako obowiązek, by zabrać głos”. Dlaczego nie wszyscy młodzi ludzie myślą podobnie? >>>

Test znajdziecie TUTAJ. Nie będziecie mieli żadnych problemów z rozwiązaniem go. Całość jest bowiem super przejrzysta. Do tego, wszystkie pytania zostały opatrzone krótkimi komentarzami, które pomagają zrozumieć dane stwierdzenie. Pójdźcie na wybory jako świadomi obywatele!