Nie żyje Anne Rice, autorka bestsellerowych „Kronik wampirów”

Urodzona w 1941 roku w Nowym Orleanie Anne Rice pisała przede wszystkim literaturę grozy. Była twórczynią m.in. uwielbianego cyklu „Kroniki wampirów”,  zainicjowanego w 1976 roku przez „Wywiad z wampirem”. Jej książki sprzedały się w ponad 150 mln egzemplarzy na całym świecie. O odejściu amerykańskiej pisarki poinformował jej syn, także pisarz, Christopher Rice.

Przekazuję tę smutną wiadomość ze złamanym sercem. Anne zmarła dzisiejszego wieczoru z powodu komplikacji po udarze. Opuściła nas niemal dokładnie dziewiętnaście lat po śmierci mojego ojca a jej męża, Stana. Nie sposób opisać smutku naszej rodziny – napisał na Facebooku.

Podając do publicznej informacji tragiczne wieści, Christopher w poruszających słowach wyjaśnił, jak wiele zawdzięcza matce jako literat. Ale też - jak fascynującą była osobą.

Jej wsparcie było bezwarunkowe — nauczyła mnie realizować marzenia, odrzucać konformizm, rzucać wyzwanie ciemnym głosom strachu i zwątpienia w siebie. Jako pisarka nauczyła mnie przełamywać granice gatunków i poddawać się pasjom. Pocieszmy się nadzieją, że Anne dostaje teraz z pierwszej ręki wspaniałe odpowiedzi na wiele wielkich duchowych i kosmicznych pytań, których poszukiwanie zdefiniowało jej życie i karierę.

Christopher Rice przekazał także, że jego zmarła 11 grudnia matka zostanie pochowana w rodzinnym mauzoleum na cmentarzu Metairie w Nowym Orleanie podczas prywatnej ceremonii. W przyszłym roku odbędą się zaś uroczystości dostępne dla fanów i publiczności.

 „Wywiad z wampirem” na wielkim i małym ekranie

Powieść grozy „Wywiad z wampirem” zekranizował w 1994 roku Neil Jordan, a główne role zagrali w nim Tom Cruise i Brad Pitt, Kirsten Dunst i Antonio Banderas. Film odbił się szerokie echem zarówno wśród krytyków, jak publiczności. Dostał 12 nagród, w tym 2 nagrody BAFTY, główną nagrodę Międzynarodowej Gildii Horrorów. Był nominowany do Oscara w dwóch kategoriach - za muzykę i scenografię. Co ciekawe, dostał też Złotą Malinę - za najgorszy filmowy duet Pitta i Cruise'a.

Obecnie stacja AMC przygotowuje serialową adaptację „Wywiadu z Wampirem”. W głównych rolach wystąpią: Sam Reid jako Lestat, Jacob Anderson jako Louis i  Bailey Bass jako Claudia. Premierę zaplanowano na 2022 rok.