Igor Bogdanoff i Grichka Bogdanoff nie żyją

15 grudnia 2021 roku, po zarażeniu koronawirusem, Igor i Grichka Bogdanoff trafili do szpitala w Paryżu. Hospitalizacja 72-letnich mężczyzn była niezbędna z racji na ciężki przebieg COVID.19.  

Tuż po świętach Bożego Narodzenia, 28 grudnia 2021 roku, Igor Bogdanoff pożegnał brata. Sam zmarł niecały tydzień później, 3 stycznia 2022 roku.

W pokoju i miłości, w otoczeniu dzieci i rodziny, Igor Bogdanoff odszedł w poniedziałek 3 stycznia 2022 roku - napisała rodzina w oświadczeniu, przekazanym Agencji France-Presse (AFP).

Francuski „Le Monde” podał, że bliscy nie chcieli informować o przyczynach śmierci bliźniaków. Do mediów przedostały się jednak informacje, że zarówno Grichka, jak Igor zmarli z powodu powikłań związanych z COVID-19. Rodzina nie potwierdziła, że to była rzeczywista przyczyna zgonów. Wiadomo jednak, że mężczyźni nie byli zaszczepieni.

Igor Bogdanoff i Grichka Bogdanoff – kim byli słynni bliźniacy?

Bracia Bogdanow byli naukowcami - Grichka miał tytuł doktora z matematyki, Igor – z fizyki teoretycznej. Urodzili się we Francji, w arystokratycznej rodzinie Osten-Sacken-Bogdanof. Ojciec braci, Jurij Michajłowicz, posługiwał się się tytułem księcia. Matka bliźniaków, Maria Dolores Kolowrat-Krakowsky, wywodziła się z czeskiego rodu, którego historia sięga XIII wieku.

W latach 80. Igor Bogdanoff i Grichka Bogdanoff prowadzili telewizyjny program „Temps X”, który zapewnił im we Francji status niekwestionowanych gwiazd.  Nadawany przez dekadę show łączył nauki ścisłe z twórczością science-fiction i kulturą popularną.

Bliźniacy bezustannie szukali swojego miejsca w świecie nauki, próbowali m.in. odpowiedzieć na pytanie, co działo się we wszechświecie przed Wielkim Wybuchem. Ich teorie i prace naukowe były jednak krytykowane przez kolegów i koleżanki po fachu - ich zdaniem nie przedstawiały żadnej wartości naukowej. Amerykański fizyk i profesor matematyki John Carlos Baez w 2010 roku nazwał tezy Igora Bogdanoffa „bełkotem”.

W ostatnich latach dużo mówiło się o nich głównie z racji na upodobanie do zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, którym (prawdopodobnie) poddawali się od lat 90. XX wieku. Szczegóły tych zabiegów nie są znane, jednak wygląd ich twarzy ulegał coraz większej zmianie. W sieci pojawiła się teoria, że cierpią na akromegalię - chorobę wywoływana przez nadmiar hormonu wzrostu, powodującą niekontrolowany rozrost tkanek i zmiany w wyglądzie.

Zobacz także: