Jean-Paul Belmondo nie żyje! – Przyczyna śmierci

Nie mamy dobrych wiadomości dla fanów francuskiego kina. Nie żyje Jean-Paul Belmondo – jedna z największych gwiazd lat 60. i 70., słynny amant i arbiter elegancji, znany także jako Bebel. O śmierci aktora poinformował jego pełnomocnik – Michel Godest Monday. Belmondo odszedł 6 września 2021 roku w wieku 88 lat. Nieoczekiwanie, ale spokojnie – we śnie. Najprawdopodobniej do jego śmierci przyczynił się udar, jaki francuski aktor przeszedł w sierpniu tego roku. Nie jest on jednak bezpośrednią przyczyną śmierci. 

Kim był Jean-Paul Belmondo? – Kariera

Jean-Paul Belmondo po raz pierwszy pojawił się na ekranie w wieku 23 lat w filmie krótkometrażowym „Molière” (1956 r.), po raz ostatni – 53 lata później w produkcji „Mężczyzna i jego pies”. W sumie na swoim koncie miał ponad 80 filmów, a za całokształt twórczości podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji otrzymał Złotego Lwa. 

Sławę przyniosła mu rola Michela Poiccarda / Laszlo Kovacsa w „Do utraty tchu” Jean-Luca Godarda. To właśnie za jej sprawą stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy francuskiej Nowej Fali. Ale to nie jedyna ważna produkcja, w której brał udział. Do najsłynniejszych filmów z udziałem aktora należą także: „Szpicel”, „Szalony Piotruś”, „Podróż rozpieszczonego dziecka”, „Skórka z banana”, „Nędznicy”, „Skok”, „Zawodowiec”, „Człowiek z Rio”, „Matka i córka”, a także – jedna z jego pierwszych produkcji – „Bądź piękna i milcz”, na planie której poznał Alaina Dellona, z którym miał okazję współpracować jeszcze kilkukrotnie. Grywał u boku największych piękności francuskiego kina – Catherine Deneuve, Anną Kariną czy Jeanne Morreu. 

Choć zasłynął za sprawą kina, kochał teatr. To właśnie na deskach teatru stawiał swoje pierwsze kroki jako aktor (na kilka lat przed debiutem filmowym). Początkowo planował karierę sportową. Interesował się piłką nożną oraz boksem. Zanim rozpoczął karierę aktorską, zdążył odbyć dwie profesjonalne walki na zawodowym ringu. Wcześniej zdobywał medale w boksie amatorskim. Jako dziecko chciał zostać... klaunem.

Jean-Paul Belmondo – Życie prywatne

Jean-Paul Belmondo urodził się 9 kwietnia 1933 roku jako syn rzeźbiarza Paula Belmondo i tancerki Sarah Rainaud-Richard. Choć rodzina była zamożna i miał dostęp do najbardziej elitarnych szkół, nie przepadał za nauką.

Zakochiwał się kilkukrotnie. Związany był między innymi z Ursulą Andress i Laurą Antonelli, miał dwie żony. Z pierwszą – Elodie Constantin doczekał się trójki dzieci: córek Patricie i Florence oraz syna – Paula Alexandra. Owocem drugiego małżeństwa – z Natty Tardivel – jest córka  Stella. Ale i ten związek skończył się rozwodem.