Mary Quant nie żyje

Mary Quant zmarła dziś rano w swoim domu w Surrey, w Wielkiej Brytanii, taką informację angielskim agencjom prasowym podała jej rodzina. Nawet jeśli wcześniej o niej nie słyszeliście, choć wydaje się to prawie niemożliwe, jej wpływ odczuwacie każdego dnia. Mary Quant w historii mody zapisała się jako jedna z największych rewolucjonistek, której zawdzięczamy m.in. długość mini i kolorowe rajstopy. Legendarna projektantka odeszła w wieku 93 lat zostawiając po sobie gigantyczną spuściznę.

Kim była Mary Quant?

Do dziś nie jest to całkowicie pewne, kto wymyślił krótką spódniczkę – czy była to Mary Quant, a może André Courrèges czy John Bates – ale to właśnie Quant do historii przeszła jako matka mini. Nie tylko nazwała ten element garderoby od innej ikony designu, samochodu MINI Cooper, który był jej ulubionym modelem, ale też najbardziej ze wszystkich projektantów przyczyniła się do popularyzacji spódniczki w latach 60.

Pierwszą minispódniczkę sprzedała w swoim londyńskim butiku Bazaar (otworzyła go w 1955 roku) i wywołała tym jednoczesne oburzenie i entuzjazm. Nigdy dotąd nie eksponowano bowiem nóg do tego stopnia. Zmiana ta jednak odzwierciedlała doskonale ducha tamtych czasów – swingującego Londynu, młodej energii i wyzwolenia kobiet, które nie chciały nosić ubrań takich, jak ich matki. Co więcej, Mary Quant proponowała, by mini nosić z kolorowymi rajstopami, które jako pierwsza wprowadziła do masowej sprzedaży.

Pojawienie się krótkiej spódniczki zapoczątkowało rewolucję w modzie i na zawsze zmieniło damski styl ubierania się. O tym, jak bardzo, może świadczyć fakt, że Coco Chanel uznała wówczas mini za odrażające.

W oświadczeniu rodzina zmarłej pisze, że Quant jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych projektantek XX wieku i wybitną innowatorką. Świat mody stracił dziś więc kolejną ikonę.