Polski rząd przedstawił dzisiaj projekt pod nazwą „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2”. Obejmuje on 5 filarów, które mają zapewnić bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych na czas zagrożenia wywołanego koronawirusem w Polsce, a także skutków stanu zagrożenia epidemicznego, z jakimi możemy zmagać się jeszcze przez długi okres.

Niedziele handlowe 2020: ograniczenie handlu w niedziele zmienione 

Jedną z decyzji podjętych przez radę ministrów w ramach rządowego pakietu pomocowego dla firm są zmiany dotyczące zasad handlu w niedziele. Choć jest to rozwiązanie będące jeszcze na etapie analiz i opracowywania, wiadomo już, że sklepy w niedziele będą otwarte, a jak podkreśliła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, po to, aby je „zaopatrzyć, by mogły być gotowe w poniedziałek rano na klientów”. Wiąże się to więc z pracą dostawców w niedziele, otwarciem sklepów oraz uzupełnieniem asortymentu. Specustawa z nowymi regulacjami ma powstać do końca tego tygodnia, a w przyszłym ma zostać uchwalona przez Sejm. 

Koronawirus w Polsce. Czy robienie zakupów przez internet jest bezpieczne? >>>

Obecnie, zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w sklepach, gdzie klientów obsługiwać będzie sam właściciel, a oprócz tego w cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, salonach prasowych, kawiarniach czy na stacjach paliw. W sumie ustawa przewiduje 32 wyłączenia, zaś za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamani ustawy nawet kara ograniczenia wolności. W tym momencie najbliższa niedziela handlowa przypada 5 kwietnia.