Niełatwo się poruszać w gąszczu często sprzecznych informacji na temat ochrony przed szkodliwym (i postarzającym) promieniowaniem ultrafioletowym i przebarwieniami pigmentacyjnymi. Jedno wiemy na pewno: zbyt długie przebywanie na słońcu uszkadza i przedwcześnie postarza skórę, a także zwiększa ryzyko raka skóry. I choć Wendy Rowe, jedna z najlepszych makijażystek na świecie, prywatnie przyjaciółka Anji Rubik oraz autorka książki Jedz i bądź piękna, bardzo poważnie podchodzi do ochrony przed słońcem, lubi na nim przebywać, by dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D. Jeżeli macie podobnie, przeczytajcie jej poniższe zestawienie ważnych informacji na temat ochrony przed słońcem.
 

Promieniowanie UVA i UVB - co to takiego? Co oznaczają te symbole?

Promieniowanie UVB powoduje oparzenia (B – jak: Bardzo parzy!), natomiast promieniowanie UVA, które wnika głębiej odpowiada za uszkodzenia i starzenie się skóry (A – jak: Ależ postarza!). Niestety oznaki pojawiają się dopiero po wielu latach, między innymi zniszczenie elastyny i kolagenu w skórze, przebarwienia pigmentacyjne i rozszerzone naczynka krwionośne. Krem do opalania dobrej jakości z filtrem ochronnym o szerokim zakresie zabezpieczy przed oboma rodzajami promieniowania ultrafioletowego.

Zobacz także: Złote myśli Wendy Rowe, czyli 11 zasad zdrowiej i pięknej cery (i nie tylko!) >>>

 

 

Typy filtrów słonecznych

Są dwa sposoby ochrony skóry przed oparzeniem i uszkodzeniem: filtr mineralny (zawierający tlenek cynku lub tlenek tytanu), który fizycznie blokuje promienie słoneczne, lub filtr chemiczny (zawierający ekamsul i triazyny), który pochłania lub rozprasza promieniowanie słoneczne. Filtry chemiczne są lżejsze i niewidoczne na skórze, jednak specjaliście polecają raczej filtry mineralne (fizyczne), gdyż blokują one całe widmo promieniowania ultrafioletowego i nie podrażniają skóry wrażliwej.
 

Co to jest SPF?

SPF (z ang. sun protection factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, służący do oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). SPF nie informuje, ile minut możesz przebywać na słońcu. Wskaźnik ten to stosunek ilości promieniowania UV, powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra, do ilości promieniowania, powodującego takie samo oparzenie bez stosowania filtra. Mówiąc prościej, SPF 30 oznacza, że u osoby stosującej kosmetyk o takim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej, do oparzenia dojdzie po 30-krotnie dłuższym czasie niż bez zastosowania filtra. Jeśli więc bez żadnej ochrony masz oparzenia po 10 minutach, przebywania na słońcu, to po posmarowaniu się kremem z SPF 30 będziesz mieć takie same oparzenia dopiero po 10 x 30 = 300 minutach, czyli po 5 godzinach przebywania na słońcu. Wiele osób błędnie uważa, że wybierając krem z niższym SPF szybciej się opali, a to oznacza tylko zwiększone ryzyko oparzeń i uszkodzenia skóry w dłuższej perspektywie czasu. Efektem jest też nierówna opalenizna i schodząca po oparzeniu skóra. Lepiej opalać się powoli.

Zacznij od kremu z wysokim SPF, a gdy już trochę się opalisz, zastosuj krem z niższym filtrem. Taka opalenizna dłużej się zresztą utrzyma. Krem ochronny trzeba starannie rozsmarować na całym ciele, na jeden raz potrzeba przynajmniej 45 ml, czyli 3 łyżek. Całą operację trzeba powtarzać co 2 godziny, a także po pływaniu, spoceniu się lub wycieraniu ręcznikiem.
 

Fragment pochodzi z książki „Jedz i bądź piękna” Wendy Rowe, wydanej nakładem wydawnictwa Filo.

Zobacz także: