W Polsce kojarzona jest z takimi twarzami jak Joanna Krupa, Osi Ugonoh czy Jakob Kosel. Bo to właśnie ich nazwiska wypromował program Top Model, który na antenie stacji TVN pojawił się w 2010 roku. Do tej pory ukazało się sześć edycji show, a już tej jesieni obejrzymy najnowszą, siódmą serię, która będzie nieco inna niż dotychczasowe. To, czym będzie się wyróżniać na tle pozostałych sześciu odsłon, to wiek uczestników. Tym razem nie wprowadzono żadnej górnej granicy wiekowej, co oznacza, że w odcinkach mogą pojawić się osoby, które już dawno ukończyły 18 lat, a także te niepełnoletnie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. To kolejny pomysł, jak dotrzeć nie tylko do większego grona chętnych do wzięcia udziału w programie, ale także do szerszej publiczności, dla której zróżnicowani wiekowo bohaterowie, walczący o tytuł top modela lub top modelki, są z pewnością jeszcze bardziej atrakcyjniejsi.

ZOBACZ TAKŻE: Top Model w Glamour - przypominamy wszystkie okładki ze zwycięzcami i finalistami

Made in USA: początki programu Top Model 

Skąd z kolei wziął się pomysł na sam program? Ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam w maju 2003 roku światło dzienne ujrzał nowy amerykański reality show o nazwie America’s Next Top Model. Początkowo do 2006 roku produkowany oraz emitowany był przez stację UPN, a następnie nadawanie przejęła telewizja The CW. Osobą, z którą większość kojarzy ten program jest Tyra Banks. Modelka jest nie tylko inicjatorką programu, ale również jego prowadzącą, jak i jurorką. Brzmi znajomo? Tak, w polskiej edycji te dwie ostatnie role pełni Joanna Krupa. Wracając jednak do Banks, jej udział w programie przez dotychczasowe 24 edycje, jakie do tej pory powstały, zmienił się tylko raz. W 23. odsłonie America’s Next Top Model Banks zastąpiła bowiem brytyjska wokalistka Rita Ora, ale w roli gospodyni miała on okazję spełniać się bardzo krótko, bo tylko jeden sezon. 

ZOBACZ TAKŻE: Urodowe sekrety modelek – jak dba o siebie Osi Ugonoh? [WIDEO]

Jurorskie roszady, czyli kto ocenia(ł) uczestników 

W pierwotnej wersji w skład jury America’s Next Top Model oprócz Tyry Banks wchodzili Janice Dickinson, Kimora Lee Simmons oraz Beau Quillian. Ale już w drugim sezonie zabrakło ostatniej dwójki, którą zastąpili Nigel Barker i Eric Nicholson. W sumie, w ciągu 24 edycji, uczestników programu oceniało siedemnastu różnych jurorów. Do roszad, a w zasadzie jeden doszło również w rodzimej odsłonie programu, w której w pierwszej i drugiej edycji obok Joanny Krupy, Marcina Tyszki i Dawida Wolińskiego przyszłe modelki oceniała również Karolina Korwin Piotrowska. W trzeciej edycji dziennikarkę zastąpiła Katarzyna Sokołowska, która nadal jest w programie i jesienią zobaczymy ją także w siódmej części polskiego Top Model

Równouprawienie 

Początkowo w America’s Next Top Model mogły brać udział tylko kobiety, podobnie jak w polskiej edycji. To jednak z czasem uległo zmianie i w amerykańskiej wersji programu mężczyźni po raz pierwszy pojawili się w 20. odsłonie, a potem także w dwóch kolejnych. Z kolei w Polsce juz w czwartej kontynuacji programu mieliśmy zarówno męskich, jak i żeńskich uczestników. Pierwszy mieszany rodzimy Top Model wygrała Osi Ugonoh, ale o zwycięstwo rywalizowała m.in. z Michałem Baryzą. Dwie kolejne edycje to już absolutnie męski triumf, najpierw Radka Pestki, a następnie Patryka Grudowicza

ZOBACZ TAKŻE: Zuza Kołodziejczyk - co dało jej zwycięstwo w "Top Model"?

Zobacz także:

Top Model podbija świat

Top Model to nie tylko Stany Zjednoczone i oczywiście Polska. W sumie program ten jest popularny w 170 krajach, gdzie ma lub miał swoje edycje. Obecnie, oprócz siódmej edycji rodzimej wersji, która trafi na antenę już po wakacjach, Top Model produkowany jest także m.in. w Niemczech, Grecji, Holandii, Szwajcarii, Ukrainie czy w Wietnamie.