Właśnie dziś, 8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, ogłoszone zostało powstanie Okresowej Koalicji, w której skład weszło 13 organizacji, które zajmują się edukacją na temat menstruacji, jak i walczą z ubóstwem menstruacyjnym na różne sposoby. 

Okresowa Koalicja - skład

W skład Okresowej Koalicji wchodzą: Akcja Menstruacja, magazyn „Szajn”, Fundacja One Day, Fundacja Ja, Nauczyciel, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Kulczyk Foundation, Moonka, Natalia Miłuńska miesiączka.com, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”. 

Osoby zaangażowane w działania Okresowej Koalicji przygotowały manifest „Krew nas zalewa” i deklarują podjęcie działań, które mają na celu podnoszenie świadomości na temat menstruacji, walkę z menstruacyjnym tabu a przede wszystkim ubóstwem menstruacyjnym. Ten problem dotyka także Polki. Na świecie podejmuje się coraz więcej inicjatyw i to rządowych, by menstruujące osoby mogły godnie i bezpiecznie przeżywać comiesięczne krwawienie. U nas póki co działań ze strony państwa praktycznie nie ma, dlatego aktywiści i aktywistki biorą sprawy w swoje ręce.

Okresowa Koalicja - manifest

„Następnych 12 miesięcy ogłaszamy ROKIEM MENSTRUACJI. Miesiączka pozostaje w Polsce tabu. Jest postrzegana jako temat niezręczny, niewłaściwy, wręcz niewidzialny. Menstruacji, mimo że jest procesem naturalnym i cyklicznym, często towarzyszą wstyd i upokorzenie. Z jeszcze większym wyzwaniem mierzą się osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, które nie zawsze mają środki, by zadbać o higienę i komfort w czasie okresu” - możemy przeczytać w manifeście.  

Z jednej strony kładziony jest więc nacisk na uświadamiania społeczeństwa na temat menstruacji, walkę z menstruacyjnym tabu i mitami. Z drugiej strony palącą kwestią jest brak dostępu do środków menstruacyjnych. Przytaczane są dane z badania zleconego przez Kulczyk Foundation, które mówią o tym, że przynajmniej 1 na 5 kobiet w Polsce na jakimś etapie swojego życia nie miała bądź nie ma dostępu do artykułów menstruacyjnych. Twórczynie i twórcy manifestu akcentują, że ubóstwo menstruacyjne może negatywnie wpływać na naukę i pracę, a w konsekwencji na poziom wykształcenia i możliwość znalezienia dobrej pracy. Brak dostępu do wiedzy, do artykułów menstruacyjnych czy nieżyczliwe, stygmatyzujące nastawienie otoczenia bezpośrednio wpływają na kobiety i osoby menstruujące, a pośrednio przekładają się też na jakość życia całego społeczeństwa.

Członkowie i członkinie Okresowej Koalicji deklarują podjęcie następujących inicjatyw, by walczyć systemowo z wyżej opisanymi zjawiskami:

• udostępnienie środków higieny menstruacyjnej osobom menstruującym przebywającym między innymi w szkołach, domach dziecka, domach samotnej matki, ośrodkach dla osób w kryzysie bezdomności, więzieniach;

Zobacz także:

• szerzenie wiedzy nt. miesiączki poprzez dystrybuowanie materiałów edukacyjnych dla rodziców i opiekunów, które wesprą ich w rozmowach z dziećmi;

• przełamywanie tabu menstruacyjnego w ramach akcji uświadamiających, spotkań, debat;

• szerzenie wiedzy o ekologicznym aspekcie środków higienicznych poprzez publikacje oraz rozmowy z producentami na rzecz wprowadzania na rynek przyjaznych zdrowiu, jak również bezpiecznych dla środowiska artykułów higieny menstruacyjnej;

• nagłośnienie problemu ograniczonego dostępu do opieki ginekologicznej nastolatek oraz lobbing na rzecz zmian w tym zakresie.

8 marca 2022 roku ma nastąpić publiczne podsumowanie tego, co Okresowej Koalicji udało się osiągnąć w trakcie ROKU MENSTRUACJI. Przy okazji jej członkowie i członkinie apelują do polityczek i polityków, innych organizacji, jak i firm produkujących środki higieniczne o włączenie się w działania, które ułatwią dostęp do odpowiednich produktów menstruacyjnych. Podkreślają również, że istotne jest także dbanie o ekologiczną produkcję tego typu środków, by były one przyjazne dla ludzkiego ciała, jak i środowiska. Według Okresowej Koalicji tylko wspólne, systemowe działania są w stanie zmienić sytuację.