Tę chwilę na pewno zapamiętamy na długo, ponieważ to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Dzisiaj w filharmonii w Sztokholmie odbywa się uroczysta gala noblowska, podczas której wręczono statuetkę Oldze Tokarczuk. Polska pisarka kilka dni temu na Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej zgodnie z tradycją odczytała swój esej, zatytułowany Czuły narrator, w którym poruszyła takie kwestie jak nadmiar informacji i kryzys klimatyczny, a także polityczny. Autorka takich książek jak m.in.: Księgi Jakubowe, Bieguni czy Opowiadania bizarne jest drugą Polką, którą uhonorowano Literacką Nagrodę Nobla. Olga Tokarczuk, ubrana w czarną sukienkę z tiulem projektu Gosi Baczyńskiej, odebrała właśnie najważniejszą nagrodę w swojej karierze. Ten moment bez wątpienia przejdzie do historii polskiej kultury.

Najlepiej zarabiający pisarze w Polsce. Wśród nich Olga Tokarczuk i Blanka Lipińska >>>

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla!

Olga Tokarczuk odebrała w sztokholmskiej filharmonii Literacką Nagrodę Nobla. Polska autorka otrzymała niezwykły dyplom Nobla, stworzony przez szwedzkich i norweskich artystów oraz kaligrafów, a także wykonany ręcznie medal Nobla z 18-karatowego złota. Oprócz tego pisarka otrzymała również 9 milionów koron szwedzkich, czyli około 3,5 miliona złotych. Tokarczuk niedawno ogłosiła, że planuje otworzyć fundację, której przekaże 10% nagrody pieniężnej. Wspieranie i rozwój polskiej kultury i sztuki, przeciwdziałanie dyskryminacji, a także wsparcie ekologii i walka o prawa człowieka i swobody obywatelskie mają być filarami powołanej przez pisarkę organizacji. 

Medal i dyplom zostały wręczone pisarce przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Ale chwilę wcześniej Per Wästberg - szwedzki pisarz i członek Akademii Szwedzkiej - wygłosił laudację na cześć Olgi Tokarczuk, a także jej twórczości. Zauważył bezgraniczną miłość autorki do wiedzy. Natomiast Księgi jakubowe uznał za niesamowitą powieść. Na końcu swojej przemowy poprosił Olgę Tokarczuk o odebranie Nagrody Nobla. Per Wästberg wypowiedział te słowa w języku polskim.