Ślub Meghan Markle i księcia Harry’ego to nie jedyne zdarzenie, które kieruje oczy Polaków w stronę Wysp. Jak się właśnie okazało mamy własny powód do świętowania, a jest nim przyznanie polskiej pisarce najbardziej prestiżowego literackiego wyróżnienia. To bezprecedensowa sytuacja - Olga Tokarczuk, która właśnie odebrała Man Booker International Prize, czyli brytyjskie wyróżnienie przyznawanie najlepszej książce przetłumaczonej na angielski, jest pierwszą Polką z tą nagrodą!

ZOBACZ TAKŻE: Lubicie czytać? To wskazuje na jedną bardzo ważną cechę >>>

Olga Tokarczuk otrzymała Man Booker Prize

Powieść Bieguni przetłumaczyła Jennifer Croft. Pisarka podzieli się nagrodą z tłumaczką, która pozwoliła lekturze (w ang. tłumaczeniu Flights) trafić w ręce obcojęzycznych czytelników. Suma jest niebagatelna – kobiety zgarną 50 tysięcy funtów do równego podziału. Książka została napisana w 2007 roku, a do angielskich księgarń weszła dekadę później nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions.

Co ciekawe jury przyznające nagrody doceniło nie tylko uniwersalność i ponadczasowość tej pozycji. To, co zachwyciło krytyków leży poza samym językiem - to także oryginalność pozwalająca wybić się ponad inne pozycje, wielość przeplatających się wątków, a także jej wewnętrzny rytm i niesamowita energia bijąca z książki.

Głównym zagadnieniem poruszonym w książce jest egzystencjalna sytuacja człowieka w podróży. Tytuł nawiązuje do prawosławnych obrzędów i wierzeń, zgodnie z którymi człowiekowi tylko wtedy udaje się uciec przed złem, gdy pozostaje w ciągłym ruchu. Jak przyznaje sama autorka, Bieguni także powstali w podróży.

Inne pozycje, które nominowano do Bookera to m.in. nagrodzony uprzednio Laszlo Krasznahorkai z pozycją The World Goes On, Han Kang z Korei Południowej z książką The White Book, Irakijczyk Ahmed Saadawi z Frankensteinem w Bagdadzie, francuska pisarka Virginie Despentes (Vernon Subutex 1) oraz Hiszpan Antonio Munoz Molina z książką Like A Fading Shadow.

Gratulujemy Oldze Tokarczuk zwycięstwa!

ZOBACZ TAKŻE: Czytasz mniej niż 7 książek w roku? Ten tekst jest dla Ciebie >>>