Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego kilka dni temu zgarnęła aż 5 europejskich Oscarów. Tym mianem określa się Europejskie Nagrody Filmowe, czyli jedne z najważniejszych wyróżnień w branży. Nominacje do tych najważniejszych, czyli przyznawanych przez Amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej, poznamy 22 stycznia. Ale wiemy już, czego możemy się spodziewać i kto 24 lutego, czyli podczas 91. gali rozdania tych właściwych Oscarów, być może będzie miał powody do radości. W nocy z poniedziałku na wtorek Amerykańska Akademia ogłosiła shortlisty w 9 kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, najlepszy krótkometrażowy film aktorski, najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, muzyka oryginalna, najlepsza piosenka, krótkometrażowy film animowany, efekty specjalne oraz charakteryzacja i fryzury.

Leonardo DiCaprio oddał Oscara! >>>

Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego coraz bliżej Oscara. Ale szanse na statuetki mają także inne polskie produkcje!

W kategorii, która najbardziej nas interesuje, czyli oczywiście najlepszy film nieanglojęzyczny, spośród 87 rozważanych produkcji do ścisłej rozgrywki przeszło 9 tytułów, w tym Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszek Kotem w rolach głównych, ale również polska koprodukcja Ayka w reżyserii Siergieja Dworcewoja. Oprócz Polaków, czyli Jolanty Dylewskiej odpowiedzialnej za zdjęcia, Tomasza Matraszka zajmującego się charakteryzacją, a także Joanna Napieralską, po stronie której leżała postproduckja dźwięku, Aykę współtworzyli Kazachowie, Rosjanie oraz Niemcy. Film opowiada historię młode Kirgizki granej przez Samal Esljamovą, mieszkającą i pracującą nielegalnie w Moskwie. Bohaterka podejmuje trudną decyzję i postanawia zostawić w szpitalu swojego nowo narodzonego syna. Szybko dochodzi jednak do wniosku, że był to błąd i zaczyna rozpaczliwe poszukiwania dziecka. 

Oscary 2019 bez prowadzącego. Kevin Hart zrezygnował z roli gospodarza! >>>

Kto jeszcze będzie rywalizował z Polakami w tej samej kategorii? Zbierająca świetne recenzje Roma Alfonso Cuaróna, Sny wędrownych ptaków Cristiny Gallego i Ciro Guerry, Winni Gustava Moellera, Work without Author Floriana Henckela von Donnersmarcka, Kafarnaum Nadine Labaki, Złodziejaszki Hirokazu Koreedy oraz Płomienie Lee Chang-Donga.

Z kolei w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny znalazło się miejsce dla Anny Zameckiej i jej debiutu Komunia. Jego bohaterką jest Ola, która przygotowuje się do pierwszej komunii swojego autystycznego brata Nikodema. Komunia, podobnie jak Zimna wojna, ma już na koncie kilka nagród. Obraz Zameckiej w zeszłym roku wyróżniono m.in. Europejską Nagrodą Filmową za najlepszy europejski film dokumentalny (Prix Arte).