Po Złotej Palmie, Złotych Globach i nagrodach BAFTA Oscar dla Parasite był w zasadzie czystą formalnością. Południowokoreańska produkcja w reżyserii Bonga Joon-ho zdobyła w sumie 6 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i najlepszego filmu międzynarodowego. Oprócz tych trzech kategorii, obraz Joon-ho wygrał w jeszcze jednej i zdobył statuetkę także za najlepszy scenariusz oryginalny. Parasite stał się tym samym absolutnym triumfatorem 92. gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, umocnił swoją pozycję najlepszego filmu 2019 roku, a w dodatku przeszedł do historii – Oscarów i kinematografii.

Oscary 2020: wyniki. Kto dostał Oscara 2020? Poznajcie zwycięzców!

Oscary 2020: 4 statuetki dla Parasite. Film Bonga Joon-ho przeszedł do historii kina

Nigdy wcześniej żaden film nie zdobył nagrody zarówno dla filmu międzynarodowego (wcześniej nieanglojęzycznego) oraz najlepszego filmu w ogóle. Już nie wspominając o filmie z Korei Południowej. Te wszystkie osiągnięcia złożyły się na przełomowy moment w dziejach Oscarów, rekompensując nieco inne kwestie, jakie w tym roku Amerykańska Akademia Filmowa mocno pominęła. Chodzi o brak nominacji dla ciemnoskórych twórców oraz kobiet w kluczowych kategoriach. Wyjątkami były aktorka nominowana za najlepszą rolę pierwszoplanową oraz najlepszą piosenkę, czyli Cynthia Erivo, a także Greta Gerwig nominowana za najlepszy film – Małe kobietki – ale za reżyserię już nie.

Czy tak sporą ilością statuetek dla Parasite Akademia, której zarzucono rasizm, próbowała odkupić swoje winy? Możliwe. Parasite to jednak doskonały film, więc na wszystkie cztery, a nawet i więcej Oscarów zasłużył bez dwóch zdań.

Oscary 2020: Parasite - o czym jest nagrodzony film w reżyserii Bonga Joon-ho? 

Parasite to trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan. Czyli jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Na ich przykładzie Bong Joon-ho pokazuje, że każdy z nas marzy o lepszym życiu. Ale nie każdy, z powodów wcale nie tak oczywistych, będzie miał na to szansę. Gdzie obejrzeć Parasite? Film cały czas wyświetlany jest w kinach, a teraz, po zdobyciu Oscarów, seansów powinno być jeszcze więcej.

Oscary 2020: Kreacje gwiazd. Które wzbudziły najwięcej emocji?

Zobacz także: