Oscary 2020 za nami. 9 lutego Dolby Theatre w Hollywood odbyła się 92. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, czyli najważniejszych wyróżnień w przemyśle filmowym. Ta edycja była wyjątkowa dla polskiej kinematografii, bo szansę na statuetkę miał obraz Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy, który walczył o tytuł najlepszego filmu międzynarodowego. Z kolei najwięcej nominacji zdobył Joker Todda Phillipsa, a nieco mniej Irlandczyk Martina Scoresese i 1917 Sama Mendesa. Ale żaden z tych tytułów i twórców nie miał tylu powodów do radości, co Bong Joon-ho, południowokoreański reżyser obrazu Parasite. To absolutny triumfator Oscarów 2020, który na 6 nominacji zgarnął aż 4 statuetki, dokonując tym samym historycznego wyczynu. Kto jeszcze odebrał nagrodę? 

Oscary 2020: Brad Pitt najlepszym aktorem drugoplanowym 

Pierwszego Oscara podczas 92. gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej wręczyła Regina King. Aktorka, która rok temu odebrała statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską w Gdyby ulica Beale umiała mówić Barry'ego Jenkinsa, przedstawiła tegorocznych nominowanych w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Wśród kandydatów pojawili się Tom Hanks (Co za piękny dzień), Anthony Hopkins (Dwóch papieży), Al Pacino (Irlandczyk), Joe Pesci (Irlandczyk) oraz Brad Pitt (Pewnego razu... w Hollywood). I to właśnie ten ostatni zdobył Oscara. A umożliwiła mu to rola Cliffa Bootha w ostatnim obrazie w reżyserii Quentina Tarantino. Pitt podziękował ze sceny swoim dzieciom, ale trzeba przyznać, że jak na oscarową przemowę była ona dość uboga. Uwagę przykuł natomiast sposób, w jakim Brad podążał na scenę w Dolby Theatre. Spodziewajcie się wielu memów! 

Getty Images

Oscary 2020 za najlepszy scenariusz oryginalny i adaptowany. Kto wygrał? 

Jeden z tegorocznych faworytów w aż 6 kategoriach, czyli film Parasite w reżyserii Bonga Joon-go pierwszej statuetki doczekał się za najlepszy scenariusz oryginalny. Werdykt został odczytany przez Diane Keaton oraz Keanu Reevesa, czyli duet z filmu Lepiej późno, niż później, którzy również wręczyli nagrodę. Z kolei za najlepszy scenariusz adaptowany nagrodzony został Taika Waitii, reżyser Jojo Rabbit. Tę radosną nowinę twórcy, a także wszystkim zgromadzonym w Dolby Theatre gościom obwieścili Natalie Portman oraz Timothée Chalamet. 

Oscary 2020: Kreacje gwiazd. Które wzbudziły najwięcej emocji?

92. ceremonia wręczenia Oscarów: najlepsza aktorka drugoplanowa. Laura Dern ze statuetką! 

Tego można było się spodziewać. Po Złotym Globie i nagrodzie BAFTA Laura Dern dostała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszą żeńską rolę drugoplanową za kreację w filmie Historia małżeńska w reżyserii Noah Baumbacha. I pokonała tym samym Kathy Bates (Richard Jewell), Scarlett Johannson (Jojo Rabbit), Florence Pugh (Małe kobietki) oraz Margot Robbie (Gorący temat). Laura zadedykowała swojego pierwszego Oscara w karierze swoim rodzicom, a na gali pojawiła się z mamą oraz córką. 

Zobacz także:

Getty Images

Oscary 2020: Parasite najlepszym filmem międzynarodowym. To z nim przegrało Boże Ciało Jana Komasy 

Po Złotej Palmie w Cannes w 2019 roku, Złotych Globach i nagrodach BAFTA w końcu przyszedł czas na Oscara. Południowokoreański obraz Parasite w reżyserii Bonga Joon-ho zdobył statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego, pokonując tym samym polskiego kandydata - Boże Ciało Jana Komasy, a także Ból i blask Pedro Almodóvara, francuską produkcję Nędznicy oraz obraz Kraina miodu reprezentujący Północną Macedonię. Warto dodać, że bukmacherzy od początku obstawiali, że to właśnie produkcja z Korei Południowej zatriumfuje w tej kategorii. Okazało się jednak, że Bong Joon-ho powodów do radości podczas 92. ceremonii wręczenia Oscarów miał znacznie więcej. 

92. ceremonia wręczenia Oscarów: Bong Joon-ho najlepszym reżyserem, a Parasite najlepszym filmem 

Reżyser Parasite ewidentnie nie był przygotowany na to, że po odebraniu statuetek za najlepszy scenariusz oryginalny oraz najlepszy film międzynarodowy będzie musiał wrócić na scenę jeszcze dwa razy. Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła bowiem Bonga Joon-ho także za reżyserię oraz najlepszy film. Południowokoreański filmowiec był szczerze poruszony i wyznał, że nie byłoby go w tym miejscu, w którym odebrał statuetkę, gdyby nie Martin Scorsese i jego twórczość. To właśnie on w dużej mierze ukształtował Joon-ho i jego pasję do kręcenia filmów. Filmowiec wyznał również, że inny jego oscarowy kontrkandydat - Quentin Tarantino to jeden z tych hollywoodzkich reżyserów, który wielokrotnie doceniał obrazy Bonga. W końcu miał okazję mu za to publicznie podziękować. Twórca Parasite powiedział też, że gdyby mógł, podzieliłby się swoją statuetkę z pozostałymi nominowanymi, Toddem Phillipsem oraz Samem Mendesem

Getty Images

Oscary 2020: Billie Eilish wystąpiła na gali. Zaśpiewała po raz pierwszy piosenkę do Bonda?

Oscary 2020: Joaquin Phoenix najlepszym aktorem za rolę w filmie Joker Todda Phillipsa 

- Nie wiem, co robiłbym, gdyby nie kino - powiedział Joaquin Phoenix, odbierając swojego pierwszego w karierze Oscara dla najlepszego aktora za rolę w filmie Joker w reżyserii Todda Phillipsa. Aktor wykorzystał swoje 5 minut na scenie, by tradycyjnie już podzielić się przemyśleniami na temat dzisiejszej sytuacji na świecie. Czyli mnożących się podziałów, dyskryminacji ze względu na płeć czy orientację seksualną, zmian klimatycznych oraz tego, jak bardzo przestaliśmy szanować matkę naturę. A na koniec nawiązał jeszcze do swojego zmarłego brata. 

Getty Images

92. ceremonia wręczenia Oscarów: Renée Zellweger najlepszą aktorką. To jej drugi Oscar w karierze 

To kolejny werdykt 92. ceremonii wręczenia Oscarów, który był mocno do przewidzenia. Najlepszą aktorką pierwszoplanową została Renée Zellweger za rolę w filmie JudyWcieliła się w nim w ikonę kina i estrady, Judy Garland. Zellweger, dla której jest to druga statuetka w karierze, w swojej przemowie złożyła hołd swojej bohaterce, a także podziękowała innym aktorkom nominowanym w tej samej kategorii. Trzeba też przyznać, że w białej sukni od Armani Privé wyglądała po prosu olśniewająco! 

Getty Images

Oscary 2020: najpiękniejsze pary na czerwonym dywanie

Oscary 2020: najwięksi przegrani 

W przeciwieństwie do Bonga Joon-ho 92. gali wręczenia Oscarów nie będzie miło wspominać Martin Scorsese. Reżyser Irlandczyka, do którego zaangażował aktorów z najwyższej półki, czyli Roberta De Niro, Ala Pacino i Joe Pesciego, miał szansę na 10 statuetek, a nie dostał żadnej. Najwięcej statuetek, bo aż 11 mógł zdobyć Joker Todda Phillipsa. W rezultacie tej produkcji przypadły tylko dwie - dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, Joaquina Phoenixa oraz za najlepszą muzykę dla Hildur Guðnadóttir. Tyle samo nominacji, co Irlandczyk miał obraz Sama Mendesa 1917. I zdobył on tylko trzy Oscary. Wielką przegraną tegorocznych Oscarów jest też Scarlett Johansson. Aktorka nominowana była zarówno za pierwszoplanową (Historia małżeńska), jak i drugoplanową rolę żeńską (Jojo Rabbit), ale w obu kategoriach zdecydowanie się jej nie poszczęściło. 

Oscary 2020: wyniki. Kto dostał Oscara? 

Oscary 2020: najlepszy film

Le Mans '66

Irlandczyk

Jojo Rabbit

Joker

Małe kobietki

Historia małżeńska

1917

Pewnego razu... w Hollywood

Parasite - WYGRANA

Oscary 2020: reżyseria

Martin Scorsese, Irlandczyk

Todd Phillips, Joker

Sam Mendes, 1917

Quentin Tarantino, Pewnego razu... w Hollywood

Bong Joon Ho, Parasite - WYGRANA

Oscary 2020: aktor

Antonio Banderas, Ból i blask

Leonardo DiCaprio, Pewnego razu... w Hollywood

Adam Driver, Historia małżeńska

Joaquin Phoenix, Joker - WYGRANA

Jonathan Pryce, Dwóch papieży

Oscary 2020: aktorka

Cynthia Erivo, Harriet

Scarlett Johansson, Historia małżeńska

Saoirse Ronan, Małe kobietki

Charlize Theron, Gorący temat

Renée Zellweger, Judy - WYGRANA

Oscary 2020: aktor drugoplanowy

Tom Hanks, Cóż za piękny dzień

Anthony Hopkins, Dwóch papieży

Al Pacino, Irlandczyk

Joe Pesci, Irlandczyk

Brad Pitt, Pewnego razu... w Hollywood - WYGRANA 

Oscary 2020: aktorka drugoplanowa

Kathy Bates, Richard Jewell 

Scarlett Johannson, Jojo Rabbit

Florence Pugh, Małe kobietki

Laura Dern, Historia małżeńska - WYGRANA

Margot Robbie, Gorący temat

Oscary 2020: scenariusz oryginalny

Rian Johnson, Na noże

Noah Baumbach, Historia małżeńska

Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns, 1917

Quentin Tarantino, Pewnego razu... w Hollywood

Bong Joon Ho, Han Jin Won, Parasite - WYGRANA

Oscary 2020: scenariusz adaptowany

Steve Zaillian, Irlandczyk

Taika Waititi, Jojo Rabbit - WYGRANA

Todd Phillips i Scott Silver, Joker

Greta Gerwig, Małe kobietki

Anthony McCarten, Dwóch papieży

Oscary 2020: film animowany

Jak wytresować smoka 3

I Lost My Body

Klaus

Praziomek

Toy Story 4 - WYGRANA

Oscary 2020: najlepszy film międzynarodowy

Boże Ciało, Polska

Kraina miodu, Północna Macedonia

Nędznicy, Francja

Parasite, Korea Południowa  - WYGRANA

Ból i blask, Hiszpania

Oscary 2020: krótkometrażowy film dokumentalny

In the Absence

Learning to Skateboard in A Warzone - WYGRANA

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

Oscary 2020: film dokumentalny

Amerykańska fabryka - WYGRANA 

The Cave

The Edge of Democracy

For Sama

Kraina miodu

Oscary 2020: zdjęcia

Rodrigo Prieto, Irlandczyk

Lawrence Sher, Joker

Jarin Blaschke , The Lighthouse

Roger Deakins, 1917 - WYGRANA

Robert Richardson, Pewnego razu... w Hollywood

Oscary 2020: montaż

Le Mans '66 - WYGRANA

Irlandczyk

Jojo Rabbit

Joker

Parasite

Oscary 2020: scenografia

Irlandczyk

Jojo Rabbit

1917

Pewnego razu... w Hollywood - WYGRANA

Parasite

Oscary 2020: kostiumy

Irlandczyk

Jojo Rabbit

Joker

Małe kobietki - WYGRANA

Pewnego razu... w Hollywood

Oscary 2020: utwór muzyczny

I Can't Let You Throw Myself Away, Toy Story 4

(I'm Gonna) Leave Me Again, Rocketman - WYGRANA

I'm Standing With You, Breakthrough

Into the Unknown, Kraina lodu 2

Stand Up, Harriet

Oscary 2020: muzyka filmowa

Hildur Guðnadóttir, Joker - WYGRANA

Alexandre Desplat, Małe kobietki

Randy Newman, Historia małżeńska

Thomas Newman, 1917

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

Oscary 2020: efekty specjalne

Avengers: Koniec gry

Irlandczyk

Król Lew

1917 - WYGRANA

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

Oscary 2020: charakteryzacja

Gorący temat - WYGRANA

Joker

Judy

Maleficient: Mistress of Evil

1917

Oscary 2020: montaż dźwięku

Ad Astra

Le Mans '66 

Joker

1917 - WYGRANA

Pewnego razu... w Hollywood

Oscary 2020: dźwięk

Le Mans '66 - WYGRANA

Joker

1917

Pewnego razu... w Hollywood

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

Oscary 2020: film krótkometrażowy

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors' Window - WYGRANA

Saria

A Sister

Oscary 2020: krótkometrażowy film animowany

Dcera (Daughter)

Hair Love - WYGRANA

Kitbull

Memorable

Sister