Emerald Fennell to druga obok Chloé Zhao reżyserka, która miała w tym roku szansę na Oscara w kategorii zdominowanej zazwyczaj przez mężczyzn, czyli najlepsza reżyseria. Ostatecznie statuetka powędrowała właśnie do Zhao za jej „Nomadland”, czyniąc z niej pierwszą kobietą azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała statuetkę za reżyserię i drugą w całej dotychczasowej historii Oscarów z takim wyróżnieniem (jako pierwsza zasłużyła na niego Kathryn Bigelow w 2010 roku).

Fennell nominowana była za swój fabularny debiut „Obiecująca. Młoda. Kobieta” z Carey Mulligan w roli głównej. To historia 30-letniej Cassandry, która mści się na mężczyznach, próbujących ją wykorzystać, kiedy ta udaję pijaną. Wszystko z powodu straty jakiej doświadczyła i z traumą, którą u niej wywołała. Nic dziwnego, że ostatecznie Fennell nagrodzono za najlepszy scenariusz oryginalny, bo historia Cassie wciąga od pierwszej sekundy, bawi tam gdzie powinna (i przeważnie jest to czarny humor), a zaskakuje w najmniej oczekiwanych momentach. Oby kina otworzyły się jak najszybciej, by oscarowe emocje nie zdążyły na dobre opaść, a jak najwięcej osób mogło obejrzeć to błyskotliwe i świetnie nakręcone dzieło.


Kim jest Emerald Fennell, zdobywczyni Oscara i reżyserka filmu „Obiecująca. Młoda. Kobieta”? 

Kim jest jego autorka? Emerald Fennell, choć debiutuje jako reżyserka z pełnometrażowym obrazem (jej debiut krótkometrażowy to z kolei trzyczęściowy film „Careful How You Go” z Phoebe Waller-Bridge w obsadzie z 2018 roku) i od razu z nominacją do Oscara (a wcześniej również Złotych Globów, nagród BAFTA, które zdobyła dwie, czy Critics Choice) w kilku kategoriach, nowicjuszką w branży filmowej nie jest. 35-letnia Emerald ma na koncie role w takich filmach jak „Anna Karenina” (2012), gdzie wcieliła się w rolę Księżnej Merkalowej, „Dziewczynie z portretu” (2015) – tam zagrała Elsę, s także w swoim debiucie, gdzie pojawia się w jednej ze scen. Ale większości znana jest z pewnością przede wszystkim z serialu Netflixa „The Crown” i z roli Camilli Parker Bowles, wielkiej miłości księcia Karola.  


Emerald Fennell jako Camilla Parker Bowles w serialu „The Crown”, fot. materiały prasowe Netflix


Oprócz występów przed i za kamerą, Emerald Fennell spełnia się również w roli scenarzystki oraz producentki. Jestem bowiem odpowiedzialna za kilka odcinków 2. sezonu serialu „Obsesja Eve”, za co nominowana była do telewizyjnych Oscarów, czyli nagród Emmy. Obecnie razem z Andrew Lloyd Webberem pracuje nad musicalem „Kopciuszek”, który miał zadebiutować na deskach londyńskiego Gillian Lynne Theatre latem zeszłego roku, ale ze względu na pandemię premiera przesunęła się w czasie.

Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Emerald pochodzi z bardzo utalentowanej artystycznie rodziny – jej mama Louise Fennell jest scenarzystką i pisarką, ojciec Theo Fennell projektantem biżuterii, zaś siostra Coco Fennell projektuje ubrania. Reżyserka, aktorka, scenarzystka i producentka, której nazwisko zdecydowanie powinniście zapamiętać, jest żoną Chrisa Vernona, z którym w maju 2019 roku doczekała się syna.